Чеська віза толерантності, видана у зв’язку зі збройним конфліктом в Україні, буде автоматично продовжена у 2025 році до 31 березня 2026 року
Палата депутатів парламенту Чехії у третьому, остаточному читанні схвалили закон Lex Ukrajina VII, який дозволить продовжити тимчасовий захист біженцям з України. Нинішній тимчасовий захист закінчується в останній день березня 2025 року. Завдяки закону його можна буде продовжити ще на рік, а потім, за необхідності, ще на рік.
Про це 19 грудня повідомляє видання Novinky. За даними видання, станом на грудень 2024 року в Чехії близько 380 тисяч переселенців з України.
Водночас біженці, які мають стабільну роботу і не отримують допомоги від держави, зможуть подати заяву на отримання спеціального дозволу на довгострокове проживання. Через п'ять років вони зможуть подати заяву на отримання посвідки на постійне проживання.
"Є чітка причина, чому ми поспішаємо. Електронна реєстрація українців, які все ще проживають на території Чехії, повинна бути завершена до середини березня", – сказав міністр внутрішніх справ Віт Ракушан у своєму заключному слові про людей з тимчасовим захистом.
За його словами, Сенат може обговорити закон на одному з перших засідань у січні, після чого президент повинен підписати його, що, за словами Ракушана, означає, що закон набуде чинності десь на початку лютого. Спочатку передбачалося, що закон набуде чинності 1 січня 2025 року.
Водночас урядовий чеський портал Naši Ukrajinci 19 грудня уточнює, що віза толерантності (strpění), видана у зв’язку зі збройним конфліктом в Україні (D/SD/91), буде автоматично продовжена у 2025 році до 31 березня 2026 року. Отримувати нову візову наклейку для продовження візи українцям не потрібно.
"Звертаємо увагу, що ця інформація є лише попередньою, оскільки закон Lex Ukrajina VII досі перебуває на стадії законодавчого процесу. До моменту його ухвалення можуть бути внесені часткові зміни", - йдеться у повідомленні.
У 2024 році для отримання тимчасового захисту у Чехії зареєструвалися 320 304 українських біженці, при чому них 90% - повторно. Серед них більшість - жінки. Найбільше біженців у Чехії з Закарпаття, повідомляло 27 вересня Міністерство внутрішніх справ країни.
Щодо повернення в Україну, то майже дві третини біженців планують залишитися в Чехії навіть після закінчення тимчасового захисту. Понад 20% переселенців розраховують на постійне повернення в Україну після закінчення війни.
У Чехії посилили перевірки біженців з України. Зокрема, вони стосуються фінансової допомоги. Виплати можуть скасувати, якщо виявлять, що українці відсутні за вказаним місцем перебування. Міністр внутрішніх справ Чехії Віт Ракушан наголосив, що правила тимчасового захисту у Чехії не забороняють українським біженцям повертатися додому, однак право на фінансову підтримку мають лише ті, хто фізично перебуває у Чехії.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.