Якщо людина отримувала виплати у період, коли не мала на них права, то від неї вимагатимуть повернути гроші назад
Внутрішньо-переміщені особи (ВПО), які залишили свої домівки через вторгнення Росії, мають право отримувати грошову допомогу від держави. Але для набуття або збереження відповідного статусу необхідно проживати в Україні. Тим, хто на постійній основі знаходиться за кордоном, виплати для переселенців не передбачені.
Це пояснили фахівці "Юридичного порадника для ВПО". Відповідний допис вони опублікували на Facebook.
Відповідно до ст.1 Закону України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб" ВПО є ті українці або іноземці, які на законних підставах та маючи на це право постійно проживають в Україні, але їх змусили залишити або покинути своє місце проживання "у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру". Отже статус ВПО можуть мати лише ті люди, які знаходяться на території України, - лише з ним можна отримувати виплати.
Якщо ж людина переїжджає за кордон, то перестає бути внутрішньо переміщено, а набуває статус, якій їй надає держава, де вона житиме - наприклад, "тимчасовий захист". Загалом підставами для скасування довідки ВПО є, зокрема:
Якщо людина виїхала за кордон на понад 30 календарних днів підряд чи більш як 60 календарних днів сукупно протягом шестимісячного періоду отримання допомоги, вона має сповістити про це відповідні органи. Нарахування виплат припиниться наступним чином:
Якщо ж людина отримувала виплати для ВПО, коли не мала на них право, то їй пред'являть вимогу щодо повернення коштів. Це зробить орган соціального захисту.
З березня 2025 року внутрішньо переміщеним особам продовжено отримання фінансової підтримки від держави ще на шість місяців. Це регулюється постановою Кабінету Міністрів України № 1507 від 27 грудня 2024 року.
Виплати для певних категорій переселенців у 2025 році будуть продовжені автоматично, без необхідності подання додаткових заяв. До цієї групи належать:
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.