Українські школярі знову більше спілкуються російською мовою: як це трапилося

За словами Кременя, у мовній сфері залишаються суттєві проблеми. Молодь стала менше спілкуватися державною як вдома, так і в школі

діти
Тільки третина школярів веде розмови з друзями українською

В Україні сповільнився процес українізації. Зокрема це стосується дітей. Вони стали рідше використовувати українську мову у школах,  вдома та в соціальних мерах.

Про це повідомив Уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь. За його словами, лише 37% учнів його спілкуються українською з друзями, а вдома українською мовою розмовляють 39% школярів. Також на 10% зменшилася кількість молоді, яка віддає перевагу українській мові в мережі.

"На жаль, цього року почали проявлятися ознаки уповільнення українізації. Російський ворог продовжує протидіяти українській ідентичності, окуповуючи соціальні мережі, телеграм-канали, на півдні та сході - медіапростір, пробиваючи шлях до свідомості молодих українців", - сказав він.

Однією з головних ознак цієї проблеми Кремінь назвав зменшення частки учасників освітнього процесу, які вважають українську мову рідною. Відповідно, серед учнів цей показник знизився на 17%, серед батьків — на 11%, а серед учителів — на 8%.

Тарас Кремінь закликав забезпечити переважання та активний розвиток української мови. Також він вважає, що треба посилити кадрове та організаційне забезпечення діяльності Національної комісії зі стандартів державної мови.

Дітям хочуть заборонити спілкуватися у школі російською мовою

Члени комітету Верховної Ради з питань освіти обговорили законопроєкт №12086, який передбачає зміни до закону України "Про освіту". Документ зобов'язує учнів і вчителів спілкуватися українською мовою на всій території школи — і під час уроків і під час перерв.

Згідно з документом, вчителі також мають право робити зауваження учням, якщо почують від них російську мову. Ініціаторка законопроєкту, народна депутатка від "Голосу" Наталія Піпа, також закликала батьків спілкуватися з лишень українською мовою.

Міністр освіти і науки України Оксен Лісовий заявив, що Міносвіти підтримує цю законодавчу ініціативу. Однак, за його словами, важливо забезпечити рівноправний розвиток мов національних меншин Європейського Союзу в Україні. Водночас поки законопроєкт на розгляді вже понад два місяці.

Нагадаємо, раніше ми повідомляли, як змінилися пошукові запити українців за два роки. Що стосується дітей, то школярі використовують російську мову для пошуку підказок або допомоги в навчанні. Також повідомлялося, що в деяких школах України навчання ведеться не тільки державною.

Підпишіться на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube