Багато українців за час воєнних дій відкрили закордонні рахунки, що спричинило зацікавленість з боку податкової
Поки рано говорити про результати автообміну про банківські рахунки українців за кордоном в цифрах, але деякий резонанс вже відчутний. Деякі РЕРи (політично значущі особи) отримали сигнали, чи не хочуть вони відкоригувати свої декларації, які раніше подавали в НАЗК. Дуже скоро податкова дізнається про банківські рахунки, відкриті українцями за кордоном. Про це йдеться у публікації видання "Мінфін".
Вказується, що далеко не всі декларанти вносили інформацію про належні їм закордонні рахунки в декларації. Також в Україні нещодавно були подані перші звіти за КІК (контрольовані іноземні компанії), і їх неважко буде порівняти з результатами автообміну фінансовою інформацією. А вона чітко відобразить рух коштів між задекларованими КІКами й незадекларованими власними рахунками в іноземних банках.
Багато податкових резидентів України за час воєнних дій відкрили закордонні рахунки. Відповідно, банки, для виконання положень Common Reporting Standard (CRS), отримали інформацію щодо податкового резидентства нових клієнтів. І, якщо банк має інформацію про українське податкове резидентство особи, але водночас й інші дані, що вказуватимуть на її потенційне податкове резидентство в інших країнах, не виключено, що інформація щодо рахунку такої особи може бути надіслана як до України, так і до інших країн.
В таких випадках банки звертатимуть увагу на таку інформацію, як: перебування в країні понад 183 дні, адреса постійного проживання, телефонний номер клієнта, джерела постійних надходжень на рахунок, чи вказівки щодо переказу коштів до певної країни. Тому підзвітним особам варто забезпечити обґрунтування свого податкового резидентства, якщо декілька країн розглядатимуть їх своїми резидентами за результатами автоматичного обміну інформацією. Хоча, формально, за стандартами CRS, передбачено надання установам анкети самоідентифікації, в якій особа має сама визначити країну свого резидентства. До речі, відповідно до Закону «Про захист даних», у Швейцарії власник рахунку — підзвітна особа має право знати, яка саме інформація про нього була надана податковим органам. І якщо в банківській системі виявлять неправдиву інформацію, то банк повинен виправити помилки.
На початку вересня Міністерство фінансів України повідомило про успішний перший міжнародний автоматичний обмін інформацією про фінансові рахунки в рамках CRS. У межах обміну Державна податкова служба України передала інформацію про фінансові рахунки нерезидентів до податкових органів інших країн та отримала від іноземних компетентних органів дані про рахунки податкових резидентів України. Предметом обміну стала інформація про фінансові рахунки, які ведуть фінансові установи (банки, страхові та інвестиційні компанії), а саме: ім'я власника, його адреса, податкове резидентство, податковий номер, дата та місце народження, дані про фінансову установу, дані про рахунок: залишок станом на кінець звітного періоду, загальна сума дивідендів, процентів або інших доходів.
Як зазначали в Мінфіні, цей крок є частиною зобов’язань України у процесі інтеграції до ЄС та спрямований на підвищення прозорості податкової сфери. Завдяки обміну Україна зможе ефективніше боротися з ухиленням від сплати податків, що сприятиме додатковим податковим надходженням.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.