Україна прагне миру, але не може довіряти Росії: у Politico написали про очікування від саміту в Швейцарії

Україна готується до важливої міжнародної конференції, ігноруючи Росію через її антиукраїнські дії

Володимир Зеленський
Зеленський під час засідання G7

Напередодні мирного саміту в Швейцарії, який відбудеться цими вихідними, ситуація стає ясною — кожна сторона прагне закінчення війни, переслідуючи свої власні інтереси. При чому диктатор РФ висуває нездійсненні умови в той час, як Росія навіть не була запрошена на цей проукраїнський захід. Україна прагне справедливого миру, але довіряти своєму ворогу не може.

Про це йдеться у матеріалі Politico. Президент України Володимир Зеленський в інтерв’ю Reuters минулого місяця сказав, що не може сісти і поговорити з людиною, єдина мета якої - знищити українців. Натомість Путін висловив готовність до переговорів, але не з Зеленським, якого він вважає нелегітимним, пише видання. У травні Путін заявив, що Росія повинна знати, з ким можна говорити та кому довіряти.

Як пише Politico, близько 90 з 160 запрошених країн, які візьмуть участь у саміті миру у Швейцарії, ще не визначилися. Ключові гравці, такі як Китай і Саудівська Аравія, а також Південна Африка та Бразилія, ставляться до цього скептично. Україна навіть звинуватила Китай у допомозі Росії у зриві саміту заради власних інтересів - ці звинувачення Пекін заперечує. Китай і Бразилія запропонували альтернативний мирний план, більш вигідний для Москви.

Проте саміт, за даними видання, може сприяти прогресу в напрямку припинення бойових дій в Україні, оскільки Київ прагне консолідувати підтримку своїх союзників. Це може бути використано для тиску на Росію в майбутніх мирних переговорах. Зустріч цими вихідними стане показником такої підтримки.

Київ планує зосередитися на трьох з 10 пунктів мирної формули, запропонованої Зеленським: продовольча безпека, ядерна безпека та повернення українських дітей і військовополонених, утримуваних у Росії, як він заявив на конференції Ukraine Recovery у Берліні.

"Ми відкриті для ідей. Але дуже важливо не передавати ініціативу Росії", – додав Зеленський.

Олександр Мережко, голова комітету із закордонних справ українського парламенту, сказав Politico, що Путін не має доброї волі для мирних переговорів. Він підкреслив, що Росія ніколи не намагалася досягти результату чесно.

Під час свого візиту до Китаю в травні Путін заявляв, що готовий до переговорів лише за умови, що Київ погодиться на попередні вимоги — зокрема, здачу всіх окупованих територій, демілітаризацію та відмову від вступу до НАТО. Україна, зі свого боку, заявляє, що вона, як країна, яка зазнала агресії, має право визначати умови миру.

"Єдиною справедливою основою для досягнення такого миру є мирна формула президента України", - йдеться в заяві МЗС.

Китай підтвердив свою позицію, наголосивши, що міжнародна мирна конференція повинна включати рівноправну участь усіх сторін і справедливе обговорення всіх мирних планів - як Росії, так і України. Адміністрація США під керівництвом президента Джо Байдена чітко заявила, що хоче бути впевненою, що Росія ніколи не окупує Україну.

"Якщо ми дозволимо Україні впасти, запам'ятайте мої слова, Польща теж паде, і багато інших країн вздовж кордону Росії", - сказав Байден в інтерв’ю Time цього місяця.

Мережко зазначив, що консолідована позиція більшості країн ґрунтується на міжнародному праві. Зокрема, на вимозі відновлення повної територіальної цілісності України.

Протистояння також є частиною ширшого геополітичного конфлікту, коли Китай перевіряє витривалість Заходу. Каллум Фрейзер з Королівського інституту об’єднаних служб зазначив, що це протистояння між ліберальним міжнародним порядком і зростаючими силами авторитаризму. Мирний саміт у Швейцарії має продемонструвати рішучість українських союзників підтримувати Україну.

"Наше лідерство і воля українців мають досягти успіху - заради миру, заради Європи, заради життя", - сказав Зеленський у Берліні.

Київ наполягає на своїй формулі миру, оскільки не довіряє Росії. Україна має довгу історію погодження на вимоги Росії, після чого Москва не виконувала своїх зобов’язань. Наприклад, у 1996 році Україна підписала Будапештський меморандум, відмовившись від ядерної зброї в обмін на гарантії безпеки, які Росія порушила, анексувавши Крим і здійснивши повномасштабне вторгнення у 2022 році.

Україна виконала більшість умов Мінських домовленостей, але Путін все одно проголосив "незалежність Донецької та Луганської областей і приєднав їх до Росії". Після вторгнення у 2022 році переговори у Білорусі та Туреччині не призвели до результату, оскільки Росія не погодилася на тимчасове припинення вогню.

"Росія хотіла капітуляції України і пропонувала нам відмовитися від наших територій і суверенітету", – сказав у травні минулого року Михайло Подоляк, радник Офісу президента України.

Росіяни вважають, що вони мають божественне право вирішувати долю України та інших країн, таких як Білорусь і Грузія. Путін порівнює себе з російськими царями і пропагує відновлення імперії.

За словами Фрейзера, Захід має два варіанти: підтримувати Україну або домовитися з Росією, незважаючи на позицію Києва. США, як провідний голос проукраїнського альянсу, дали зрозуміти, що "переговорів про Україну без України не буде".

Швейцарський саміт може стати важливим сигналом щодо готовності союзників України й надалі підтримувати її до досягнення переваги на фронті та ведення переговорів з більш сильної позиції.

В чому абсурдність заяв Путіна

Президент Росії Володимир Путін 14 червня зробив чергову заяву про свої умови для припинення вогню в Україні. Він знову сказав про готовність по початку переговорів з Україною, висунувши вимогу до України, щоб та вивела свої війська з чотирьох своїх же областей і не вступала до Північноатлантичного альянсу. Тоді, за обіцянками диктатора РФ, він відступить і припинить війну. При цьому в той час, як Путін робив ці заяви, Україною лунали повітряна тривога та вибухи, на Київщині відпрацювала система ППО.

Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг назвав заяву Путіна фальшивим наміром. Він застеріг, що, поставивши ультиматум, Росія хоче загарбати ще більше територій - хоча й не має для цього сили. Водночас в МЗС України пояснили, що Путін озвучив цю заяву напередодні Глобального саміту миру у Швейцарії, щоб підірвати дипломатичні зусилля, спрямовані на досягнення справедливого миру та розколоти єдність світової більшості довкола цілей і принципів Статуту ООН.

Яким насправді є план Путіна і чому він нездійсненний в нинішніх умовах повномасштабної війни, Інформатор вже проаналізував. Зокрема, у словах диктатора РФ простежується його чіткий намір воювати вдовгу

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube