Україна офіційно передала США список цілей для ударів ATACMS по території Росії

Адміністрація Байдена розглядає запит Києва на зняття обмежень щодо використання зброї великої дальності, включаючи ATACMS, для нанесення ударів по російських військових цілях

Рустем Умєров, ракети ATACMS
США не поспішають знімати заборону на удари ЗСУ далекобійними ракетами по військових цілях РФ

Міністр оборони України Рустем Умєров підтвердив, що Україна передала адміністрації США список стратегічних цілей для ударів ракетами ATACMS по території Росії. Він сподівається на зняття обмежень щодо використання далекобійних ракет з боку США. Тим часом у Данії та Литві виступили за зняття будь-яких обмежень на захист ЗСУ своїх територій.

У коментарі для CNN Умєров заявив, що адміністрація Байдена все ще розглядає його запит щодо зняття обмежень щодо використання Україною зброї великої дальності для нанесення ударів глибше території Росії. Він підтвердив, що передав список цілей на зустрічах із високопоставленими чиновниками у Вашингтоні в п’ятницю, 30 серпня.

"Ми пояснили, який потенціал нам потрібен, щоб захистити громадян від російського терору, який спричиняють нам росіяни, тож я сподіваюся, що нас почули", - сказав Умєров в інтерв’ю Алексу Марквардту CNN у "The Situation Room".

Втім, попри неодноразові прохання президента України Володимира Зеленського, наразі США не очікують послаблення обмежень на використання Україною армійських тактичних ракетних систем дальньої дії (ATACMS).

"Ви чули, як ми говорили, що українці можуть використовувати безпекову допомогу США, щоб захистити себе від транскордонних атак, іншими словами, для протидії вогню. Але що стосується дальніх ударів, глибоких ударів по Росії, наша політика не змінилася", – заявив прес-секретар Пентагону генерал-майор Пет Райдер у вівторок, 27 серпня.

Тим часом Україна має лише обмежену кількість наданих США ракет великої дальності. І США дали зрозуміти, що Києву не слід очікувати ще однієї значної поставки ATACMS через обмежену кількість запасів у США та тривалий час виробництва зброї, згідно з даними офіційного представника США.

Виступаючи перед зустріччю міністра оборони Ллойда Остіна та Умєрова, американський чиновник сказав, що багато високоцінних цілей України в Росії знаходяться поза зоною дії ATACMS. Російські військові перевели свої великовартісні військові засоби далеко від лінії фронту, включаючи літаки, що запускають плануючі бомби, які завдали хаосу українським об'єктам. Але Умєров відмовився від таких оцінок, заявивши, що Україна представила США список цілей, по яких вони будуть використовувати ATACMS.

"Ми показуємо, що аеродроми, які вони використовують для ударів по наших містах, знаходяться в зоні дії глибоких ударів", - сказав Умєров в ефірі CNN.

Тим часом Україна використала свої наявні запаси ATACMS для націлювання на цінні російські активи в окупованому Криму, включаючи протиповітряну оборону, склади боєприпасів і аеродроми. І зараз весь Кримський півострів потрапляє в зону дії ATACMS, що робить його найкращим районом для використання ракети американського виробництва, сказав американський чиновник.

Умєров додав, що Україна домагається зняття обмежень ATACMS, щоб захистити українських цивільних осіб та інфраструктуру.

"Вони вбивають наших громадян. Тому ми хочемо їх стримати, ми хочемо їх зупинити, ми не хочемо, щоб їхня авіація наближалася до наших кордонів, щоб бомбити міста", – сказав Умеров.

Попри численні заклики України, США, як і раніше, зосереджені на критично необхідному протиповітряному захисті, який адміністрація Байдена надає майже в кожному пакеті військової допомоги. США також поставили Україну на перше місце в списку пріоритетів протиповітряної оборони, сказав американський чиновник, перенаправивши Києву 2 мільярди доларів засобів ППО, які спочатку планувалося передати іншим країнам.

Які країни закликають Америку до рішучих дій

Міністр оборони Литви Лаурінас Кащюнас закликав керівництво ЄС та країн-учасниць союзу дозволити Україні завдавати ударів по Росії отриманими ракетами великої дальності.

"Ми повинні дозволити українцям проявити всю свою міць проти Росії. Євросоюз і країни-члени повинні чітко заявити, що немає жодних обмежень на використання даної зброї, зокрема систем великої дальності, ракет або безпілотників", - сказав він.

Аналогічна позиція у Данії, яка виступила за зняття обмежень на зброю, яку передають Україні. Данія вважає, що Європа, США та інші партнери мають припинити говорити про обмеження на зброю, яку передають Україні.

Про це заявила прем'єр-міністр Данії Метте Фредеріксен під час конференції GLOBSEC у Празі. Вона вважає, що говорити про червоні лінії є великою помилкою, коли країна перебуває в стані війни. Це своєю чергою дає країні-агресору Росії козирі.

"А по-друге, говорити про червоні лінії, коли мова йде про пожертви, це, звичайно, велика помилка, тому що потрібно ставити питання навпаки", - наголосила Фредеріксен.

 

Фредеріксен додала, що українці повинні мати можливість захищати себе. І самозахист мість використання зброї.

Нагадаємо, що наприкінці травня десятки західних країн дали свою згоду на те, щоб Україна могла бити їхньою зброєю по військових об'єктах на території Росії. Ініціативу підтримали Велика Британія, Франція, Нідерланди, Польща, Швеція, Фінляндія, Чехія, Литва, Латвія, Естонія, Канада та інші країни. Це рішення стало наслідком масованих атак Росії по Харківщині та підготовки окупантів до відкриття нового північного фронту на цьому напрямку

Втім, вже через декілька днів стало відомо, що Штати та Німеччина - погодили дозвіл бити по території Росії частково, а Італія і Бельгія - виступили проти, особливо з винищувачів F-16. Також є деякий процент побоювання через те, що таке рішення може призвести до "ескалації" чи того, що "божевільний Путін використає ядерну зброю".

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube