Угорські фермери також готуються до протесту на кордоні з Україною: що відомо

Фермери виступають проти пропозиції Єврокомісії продовжити на рік безмитний режим для експорту з України

Фермери Угорщини готуються до протестів
Акція протесту запланована на 9 лютого

Угорські фермери анонсували протест проти імпорту українського зерна на кордоні з Україною. Акція на прикордонному пункті пропуску "Захонь – Чоп" запланована на 9 лютого. Фермери виступають проти пропозиції Єврокомісії продовжити на рік безмитний режим для експорту з України.

Про це повідомила Асоціація угорських фермерських асоціацій та кооперативів Magosz. Зокрема, в анонсі сказано, що демонстрація фермерів на прикордонному пункті пропуску "Захонь – Чоп" запланована на 11:00 9 лютого.

"ГМО-продукти неконтрольованої якості, оброблені забороненими хімікатами, можуть загрожувати не лише споживачам, а й сільському господарству ЄС", – вважають угорські фермери й заявляють про намір "вживати заходів проти цього всіма доступними засобами".

Спілка заявила, що фермери "підтримують угорський уряд, який захищає їхні інтереси від Брюсселя". Напередодні міністр сільського господарства Угорщини Іштван Надь заявив, що пропозиція Єврокомісії щодо продовження режиму пільгової торгівлі з Україною "не пропонує ніяких рішень" у питанні українського зерна, тому Угорщина планує зберегти свою національну заборону на імпорт сільськогосподарської продукції з України.

Нагадаємо, що того самого дня розпочати загальнонаціональний страйк і блокаду кордону з Україною збираються фермери у Польщі. Вони також обурені тим, що ЄС збирається продовжити безмитний режим для агропродукції з України до середини 2025 року. Страйк, який розгорнеться по всій Польщі, триватиме до 10 березня.

Передбачається, що він буде не такий ліберальний, як попередні два роки, і враховуватиме вимоги фермерів ЄС та інших зацікавлених осіб. Нові автономні торговельні заходи фактично передбачають запровадження квот на найчутливіші продукти: м'ясо птиці, яйця і цукор. Якщо імпорт цих продуктів перевищить середньорічні обсяги імпорту за 2022 і 2023 роки, на них введуть мита. Пропозицію Єврокомісії ще мають розглянути Європейський парламент та Рада ЄС.

Квоти на український експорт: що відомо

У травні 2022 року Європейський Союз (ЄС) тимчасово скасував мита та квоти на експорт з України на рік, а пізніше продовжив безмитну торгівлю до кінця 2024 року. В цей же період, у травні 2023 року, Єврокомісія ввела тимчасове ембарго на імпорт агропродукції з України до п'яти країн Євросоюзу: Польщі, Угорщини, Словаччини, Румунії та Болгарії, з метою захисту місцевих ринків від спаду цін на зерно. Термін дії ембарго завершився 15 вересня 2023 року, проте три країни - Польща, Словаччина та Угорщина - вирішили ввести односторонні заборони на українське зерно.

Щодо Румунії та Болгарії, Україні вдалося домовитися щодо механізму верифікації та авторизації експорту аграрної продукції. Під час повномасштабної війни в Україні румунський порт Констанца став найбільшим альтернативним судноплавним маршрутом. На нього припала майже третина експорту українського зерна. За шість місяців 2023 року компанія перевантажила 15,25 млн метричних тонн зерна, що на 24,5% більше, ніж за аналогічний період минулого року. 7,5 млн тонн із цього обсягу припадає на українські зерна. Відомо, що за весь 2022 рік румунські портові оператори перевантажили 8,6 млн тонн українського зерна.

31 січня Європейська комісія запропонувала продовжити безмитний режим для експорту з України до середини 2025 року, з урахуванням особливостей фермерів ЄС та інших зацікавлених осіб. Крім того, Єврокомісія виділила польським фермерам більше двух сотень тисяч євро допомоги.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube