Україна подає позов до Світової організації торгівлі, планує запровадити власні обмеження на імпорт цибулі та яблук із Польщі, а також автомобілів - з Угорщини
Країни ЄС, зокрема Болгарія, Угорщина, Польща, Словаччина та Румунія - продовжують бойкотувати план із обмеження експорту сільгосппродукції. Він за задумом Єврокомісії, мав би замінити односторонні обмеження українського імпорту. Однак після того, як позиція країн ЄС залишилася невблаганною, Україна 18 вересня подала позов у Світову організацію торгівлі (СОТ) та ввела власні обмеження на імпорт продукції з Європи.
Після цього Польща, Угорщина та Словаччина вирішили бойкотувати координаційну платформу з українського зерна у Брюсселі й надалі. Хтось - на термін близько місяця, а в Польщі оголосили про безтермінову заборону та навіть наміри заблокувати вступ України в ЄС через "зерновий" конфлікт.
Київ пропонував, щоб Міністерство економіки України самостійно ухвалювало рішення про надання дозволів на експорт зерна до ЄС. Зокрема й зазначених східних країн-членів, навіть якщо вони виступатимуть проти таких дозволів.
Україна пропонувала проводити консультації з країнами ЄС та Єврокомісією щодо дозволів на експорт, але, "незалежно від результатів консультацій, остаточне рішення мало б залишатися за Києвом". Про це пише польське агентство PAP.
Наразі Польща, Угорщина та Словаччина ухвалили рішення бойкотувати координаційну платформу щодо українського зерна у Брюсселі через загрозу України подати позов проти них до СОТ. Зазначається, що у зустрічі мали взяти участь представники Польщі, Угорщини, Словаччини, Румунії, Болгарії, Єврокомісії та України.
"Польща, Угорщина та Словаччина відмовляються від роботи в рамках платформи через процедурну обережність і той факт, що Україна може використовувати інформацію, надану в рамках координаційної платформи, проти цих трьох країн у розглядах СОТ", - повідомило джерело видання PAP в ЄС.
В Брюсселі постійний представник Польщі в ЄС Анджей Садось розкритикував українську пропозицію. На думку Варшави, вона не вирішує питання контролю та обмеження притоку українського зерна.
Сусідні з Україною держави також виступили проти пропозиції Києва. Прем’єр-міністр Румунії Марчел Чолаку заявив, що Бухарест може продовжити торговельну заборону щодо експорту зерна з України ще на 30 днів, повідомляє Reuters. Він заявив, що Румунія не отримувала запитів на експорт зерна з України з п’ятниці, та додав, що не хоче повторення ситуації, яка на початку цього року вплинула на румунських фермерів.
"Прем'єр-міністр України пообіцяв сьогодні надіслати пропозицію щодо ліцензування експорту (з України – Ред.), яку ми обговоримо. Якщо будуть запити на експорт до Румунії, я попрошу міністрів сільського господарства та економіки підготувати наказ про продовження заборони на 30 днів, доки ситуація не проясниться", – заявив Чолаку.
Угорщина не просто продовжила ембарго на українську агропродукцію, а додатково заборонила ввезення ще 25 продуктів, які раніше не обговорювалися, включаючи м'ясо. Про це повідомив заступник міністра економіки Тарас Качка в інтерв'ю Politico.
"Ці довільні заборони просто кумедні. Я думаю, що Угорщина тут робить політичну заяву, що вона хоче заблокувати торгівлю з Україною, а також повністю ігнорувати Брюссель. І саме тому я думаю, що це дуже сміливий рух проти нас обох із боку Будапешта", - сказав Качка.
Він каже, що додаткові заборони Угорщини мають переважно символічний характер, оскільки Україна не експортує в країну багато яловичини та свинини.
Польща також розширила попередню заборону, включивши до неї борошно та корми. Це вплине на значну частину українського експорту, наголосив Качка. А Словаччина просто продовжила заходи, що були до того. Качка вважає, що позиція Угорщини та Польщі створює проблеми для всього ЄС та показує, що там немає єдності.
"Протягом багатьох років саме Європейська комісія є посередником у торговельних переговорах та інститутом торгової політики для всього ЄС. І ми звикли працювати на цій основі. Системний підхід Будапешта та Варшави щодо ігнорування позиції інституцій ЄС у торговельній політиці, я думаю, буде проблемою для ЄС загалом, тому що там немає єдності", - сказав заступник міністра.
Він вважає, що "весь світ має побачити, як держави-члени ЄС поводяться стосовно торгових партнерів та свого Союзу, тому що це може впливати і на інші держави". Качка заявляє, що заявляючи про підтримку своїх фермерів, Варшава лукавить, оскільки "польська заборона не допоможе фермерам, вона не вплине на ціни, тому що ціни глобальні". Він запевняє, що Україна готова ввести систему експортних ліцензій на зерно "в реальному часі" і в потрібний момент уповільнити експорт, щоб не викликати "цунамі" у сусідніх країнах.
"Те, що вони роблять, ґрунтується на громадській думці", - вважає чиновник.
Що стосується Болгарії, то минулого тижня парламент цієї країни проголосував за зняття заборони на українське зерно. Та сьогодні по всій країні через це спалахнули фермерські протести. Болгарські сільхозробочі заблокували прикордонні переходи, головні дороги та шосе. Мітингувальники вимагають від влади виконати їхні вимоги та продовжити ембарго на імпорт пшениці, кукурудзи, ріпаку та соняшнику з України після 15 вересня.
Нагадаємо, що ще в травні 2023 року Єврокомісія заборонила імпорт українських пшениці, кукурудзи, ріпаку та соняшнику до Болгарії, Угорщини, Польщі, Словаччини та Румунії за наполяганням цих країн. 5 червня дію заборони було продовжено до 15 вересня 2023 року.
У п’ятницю, 15 вересня, ЄС дозволив скасувати цю заборону після того, як Україна пообіцяла вжити заходів щодо посилення контролю за експортом у сусідні країни. Того самого дня Польща, Угорщина та Словаччина запровадили односторонні заборони на імпорт українських агротоварів. Крім пшениці, ріпаку, соняшника та кукурудзи Польща заборонила ввезення в країну круп і муки, а Угорщина розширила список до 25 позицій.
Тобто Польща, Угорщина та Словаччина відкрито оголосили про намір надалі блокувати імпорт української агропродукції до цих країн. Тому Україна окрім позову до СОТ проти Польщі, Угорщини та Словаччини наголосила про наміри заборонити імпорт цибулі та яблук із Польщі, а також автомобілів з Угорщини.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.