Збільшення російських обстрілів посилює ризики для світової торгівлі продуктами харчування
Румунія планує швидко збільшити пропускну здатність одного з ключових маршрутів для вивозу зерна з України - через Дунай. Це відбудеться після того, як росія вийшла із зернової угоди та встановила блокаду Чорного моря.
Про це заявила міністерка закордонних справ Румунії Лумініца Одобеску в інтерв'ю Bloomberg. Вона зазначила, що збільшення російських обстрілів посилює ризики для світової торгівлі продуктами харчування.
“Ми тісно контактуємо з Україною, щоб визначити найкращі варіанти збільшення та прискорення цього транзиту (зерна – ред.). Безпекова ситуація, звичайно, непроста, але ми дуже віддані продовженню допомоги Україні”, – розповіла Одобеску.
За її словами, Румунія може відкрити нові пункти пропуску з Україною та збільшити персонал на вже існуючих. Також можуть залучити військових лоцманів, щоб прискорити транзит через Дунайський канал.
Румунія вже сприяла вивозу понад 20 тонн зерна з України. Крім того, Дунай є другим головним маршрутом для транзиту агропродукції після Чорного моря.
Під час повномасштабної війни в Україні румунський порт Констанца став найбільшим альтернативним судноплавним маршрутом. На нього припала майже третина експорту українського зерна. За шість місяців 2023 року компанія перевантажила 15,25 млн метричних тонн зерна, що на 24,5% більше, ніж за аналогічний період минулого року. 7,5 млн тонн із цього обсягу припадає на українські зерна. Відомо, що за весь 2022 рік румунські портові оператори перевантажили 8,6 млн тонн українського зерна.
Транзитний тиск на порт зростатиме, адже він експортує зернові з Румунії, Угорщини та Сербії. Жнива у Румунії починаються пізніше, а фермери не бажають продавати зернові за низькими цінами. Тому потужності порту для українського зерна будуть доступні ще до середини серпня.
Води Румунії та Болгарії можуть використати замість акваторії Чорного моря для перевезення продовольства в рамках "зернової угоди". Про це розповідав посол України в Туреччині Василь Боднар.
"Ми так само маємо можливості залучати кораблі і компанії. З нашої точки зору, це можна реалізувати навіть не використовуючи цей маршрут, який вже був погоджений, а через територіальні води Румунії і Болгарії. Це також можливий варіант, щоб мінімізувати ризики, які створила росія", - сказав Боднар.
Попри дії рф, експорт української агропродукції продовжується як суходолом – автомобільним та залізничним транспортом. Крім того, річковим транспортом, зокрема, через Дунай.
Раніше ми писали, що блокування "зернової угоди" може обвалити курс гривні. Крім того, путін поскаржився президенту ПАР на "зернову угоду".
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.