Саме завдяки угоді Україна зможе купувати озброєння США у випадку, якщо офіційний Вашингтон захоче припинити мирні переговори і вийти з них
Верховна Рада у четвер, 8 травня, ратифікувала угоду про корисні копалини між Україною та США. У надважливому документі міститься лазівка, яка дозволить Києву купувати американську зброю та військову техніку коштом майбутніх прибутків. Це важливо у випадку, якщо США все ж вийдуть з мирних переговорів. Про такі наміри раніше неодноразово висловлювалися як президент Дональд Трамп, так і віцепрезидент Джей Ді Венс та держсекретар США Марко Рубіо.
Голова фракції "Слуга народу" Давид Арахамія вже пояснив, що ратифікація угоди зі США відкриє шлях до другого етапу - узгодження та підписання двох "технічних" документів. За попередніми оцінками, ці процеси мають розтягнутися на термін до одного місяця.
Арахамія сподівається, що вже завтра законопроєкт про ратифікацію підпише президент Володимир Зеленський. Водночас до осені інвестиційний Фонд буде сформований та запрацює на повну.
"Після ратифікації ми переходимо до другого етапу - урядові наші перемовники мають закінчити процес узгодження та підписання двох інших угод, більш технічних угод щодо створення спільної установи, де три на три будуть вирішувати про інвестиційні проєкти, які буде розглядати і фінансувати цей фонд. Три людини - з українського боку, три людини - американського", - сказав Арахамія.
Тема встановлення миру затихла цього тижня, після того, як стало відомо, що на третій зустрічі спецпосланця Стіва Віткоффа з Путіним, правитель РФ фактично відмовився підтримувати мирний план Трампа. Натомість, він запропонував прямі переговори Москви з Києвом.
8 травня віцепрезидент США Венс зробив заяву щодо необхідності прямих українсько-російських переговорів. Фактично, він повторив риторику Путіна.
Зазначимо, що прямі переговори приречені на невдачу, оскільки умови, яких хоче Путін, набагато гірші, ніж умови, що були запропоновані Трампом.
Зокрема Путін зазіхає на такі міста, як Херсон та Запоріжжя, а нещодавно у Кремлі заговорили навіть про те, що Одеса має перейти до Росії. Причому заяву стосовно Одеси зробила найближча до Путіна людина, його друг дитинства — Патрушев.
Проте у Путіна є й інші умови — вони викладені в так званій "Стокгольмській угоді", яку РФ намагалася просунути у 2022 році, і яку Зеленський відмовився підписувати. Там, зокрема, містяться вимоги обмежити кількість ЗСУ - тобто фактично зробити Україну беззахисною перед майбутньою агресією РФ.
Фактично шансів домовитися напряму майже немає. Це могло б бути зрозуміло навіть Венсу, тому що, якби ті шанси були, - то переговори між РФ та Україною відбулися б без його посередництва та сторони давно б уклали мир.
На думку Інформатора, Трамп зараз проштовхує мирні переговори, тому що не знає, яке рішення щодо України прийняти. Він не хоче продовжувати політику Байдена, але не може запропонувати жодного вагомого рішення.
Але для Трампа важливо, що саме Путін відмовився від домовленостей, що були з ним попередньо досягнуті. Тобто, саме умов мирної угоди з Україною. Тому тепер він звинувачує у невдалих переговорах саме Путіна, хоча й не робить це привселюдно.
З того можна зробити висновок, що у разі виходу з переговорного процесу, Трамп ймовірно відновить військову допомогу Україні. Проте він буде саме продавати зброю, а не передавати її безкоштовно, тому що критикував Байдена за таку благодійність.
Угода про копалини має лазівку, яка надає Трампу можливість продавати зброю у рахунок майбутніх прибутків від українських надр. Можливо це найважливіша причина, через яку ця угоду уклали.
Тобто, попри критику у бік угоди, вона є своєрідною гарантією Україні. Тому дуже важливо, що у Раді угода була ратифікована. Здоровий глузд переміг популізм.
Нагадаємо, під час укладання угоди українська сторона спромоглася добитися невизнання в угоді ніяких попередніх боргів за військову допомогу. До того ж угода стосується лише не розвіданих надр та не передбачає передачі у власність чи співвласність США ніяких родовищ, де вже відбувається видобуток ресурсів.
Український президент вважає угоду про корисні копалини вигідним документом і для України, і для США. Глава держави сподівався, що Верховна Рада якнайшвидше ратифікує цю угоду. Завдяки їй Україна також отримає необхідні для неї системи ППО.
Водночас, за словами Ярослава Железняка, угода про корисні копалини між Україною та США не має термінів. Документ також не містить гарантій безпеки для України.
Документ передбачає розширення американського доступу до українських природних ресурсів, створення спільного інвестиційного фонду відбудови, а також закріплює низку принципових позицій, серед яких:
Угода стосується 57 видів мінеральної сировини, зокрема літію, титану, урану, рідкоземельних металів, а також традиційних ресурсів - нафти і газу. Перед підписанням сторони домовилися про створення окремого інвестиційного фонду, який буде зареєстрований у США, у штаті Делавер. За словами Шмигаля, цей фонд відкриє рахунок у гривнях в Україні, поповнення також відбуватиметься у національній валюті.
Цікаво, що в Угоді також міститься згадка про військову допомогу США. Усі майбутні пакети оборонної підтримки, включно з озброєнням, технологіями чи навчанням, будуть зараховуватися як капітальний внесок Сполучених Штатів у спільний фонд. Це має стати додатковим інструментом захисту американських інвестицій в умовах війни. Президент Володимир Зеленський наголосив, що угода не лише економічна, а й безпекова. Вона відкриває двері до посилення протиповітряної оборони України.
На сайті Кабміну вже опубліковано повний текст угоди - це 12 сторінок політичних домовленостей, які можуть суттєво змінити економічний ландшафт України у сфері видобутку та експорту корисних копалин.