Зеленський прокоментував угоду про копалини: документ вигідний і Києву, і Вашингтону

За словами глави держави, Україна завдяки угоді зможе отримати необхідну кількість систем ППО

Зеленський прокоментував угоду про копалини
Володимир Зеленський. Фото - Getty Images

Український президент вважає угоду про корисні копалини вигідним документом і для України, і для США. Глава держави сподівається, що Верховна Рада якнайшвидше ратифікує цю угоду. Завдяки їй Україна також отримає необхідні для неї системи ППО.

Зеленський заявив, що під час переговорів із президентом США Дональдом Трампом він висловив сподівання, що переговорні команди зможуть досягти конструктивного діалогу та узгодити дату підписання документа.

"Угода про корисні копалини сьогодні вигідна обом сторонам. Я сказав (на переговорах з Трампом - ред.), що вважаю, що наші команди підуть одна одній на зустріч для того, щоб бути дуже конструктивними, щоб дату підписання було зафіксовано", - додав президент.

Зеленський підкреслив, що як сама угода, так і створення відповідного фонду відкривають нові можливості для захисту американських інвестицій в Україну. Він акцентував увагу на важливості залучення систем протиповітряної оборони як внеску у зміцнення безпеки держави. Президент повідомив, що звернувся до Трампа з проханням надати можливість закупівлі американського озброєння.

"Захищати, зокрема, протиповітряною обороною нашу землю, наших людей. І тому ми готові, щоб вкладом у це були системи ППО. Я йому (Трампу - ред.) сказав про ту кількість - він мені сказав, що вони над цим працюватимуть, це не безкоштовні речі. І я хотів би мати можливість, щоб у нас був доступ до закупівлі американської зброї," – додав Зеленський.

Також Зеленський згадав рішення Конгресу США про надання Україні пакету військової допомоги обсягом $15 млрд у 2025 році та потенційної можливості перенесення фінансування, запланованого на 2026 рік, на більш ранній термін. Це дозволило б Україні отримати доступ до озброєння на загальну суму $30 млрд уже в 2025 році.

Президент наголосив на історичному значенні підписання угоди, оскільки вона відкриває шлях американському бізнесу до українського ринку. За його словами, це не просто інвестиція, а механізм реінвестування: прибутки залишатимуться в Україні, сприяючи розвитку видобутку і виробництва з доданою вартістю.

"Логіка в тому, що це реінвестування. Тобто воно сюди заходить, і ти реінвестуєш в Україну. Тобто, гроші не виходять з України. Тільки якщо сторони потім, у майбутньому, домовляться, що через 20 років фонду все нормально, будується, видобуток, не сировину продають, а багато чого на те, якщо на свої гроші, то хочуть, тоді на всі гроші хочуть. Україна витягує гроші якісь, то й американці витягуватимуть. Я вважаю, що це нормально", - пояснив президент.

Зеленський також звернув увагу на те, що корисні копалини, добуті в межах угоди, постачатимуться до США без сплати мит. Водночас він підкреслив необхідність розвитку виробництва в Україні, щоб не обмежуватися лише експортом сировини.

Окремо президент згадав, що частина родовищ, які розглядаються в межах угоди, розташовані поблизу Покровська в Донецькій області, що робить питання безпеки особливо актуальним.

Зеленський зазначив, що Трамп запевнив його в підтримці України та в гарантіях того, що США захищатимуть її від російської агресії, назвавши це "найкращою страховкою" для американських інвесторів.

"Я думаю, що для американського бізнесу це (угода про копалини - ред.) найкраща на сьогодні страховка... Трамп каже мені, і це моя дуже серйозна гарантія, що Україну не чіпатимуть росіяни, - ми тут партнери, і ми будемо це захищати всіма своїми силами", - додав він.

Також під час зустрічі президент України порушив тему можливих санкційних кроків США щодо Росії, утримавшись від розкриття деталей, але зазначивши, що почуте від Трампа справило на нього сильне враження.

"Не говоритиму деталі, але те, що він мені сказав, звучить дуже сильно", - повідомив він.

Президент України Володимир Зеленський розраховує, що Верховна Рада підтримає угоду, укладену зі Сполученими Штатами. Він наголосив, що в разі, якщо окремі народні депутати не підтримають ратифікацію, відповідальність за це лежатиме на них.

"Сьогодні вранці представник депутатського корпусу запитував мене, що я вважаю. Я вважаю, що це питання сьогодні дуже важливе. Все, що можна було зробити за угодою, вважаю, зроблено чиновниками та юристами обох країн дуже професійно. Якщо хтось із парламентаріїв не голосуватиме, я вважаю, що це буде проблемою виключно цих людей, які не хочуть. ратифіковано", – сказав він.

Угода про корисні копалини

Україна та Сполучені Штати підписали договір про економічну співпрацю, який передбачає розширення американського доступу до українських природних ресурсів, а також створення фонду для інвестицій у відновлення країни.

Перед укладенням угоди сторони підписали меморандум про взаєморозуміння, який став першим етапом у формуванні партнерства. Згідно з текстом документа, співпраця охоплює 57 видів мінеральної сировини, серед яких - стратегічно важливі та критичні для обох економік. За словами прем'єр-міністра Дениса Шмигаля, механізм роботи фонду базується на принципі 50/50 - як у фінансуванні, так і в прийнятті рішень.

Угода між Україною та США про копалини закріплює важливі для нашої країни пункти. Тепер держава отримає нові можливості для розвитку. Водночас вона буде вигідною як для нас, так і для американців. Про це заявила перша віцепрем’єр-міністерка України, міністерка економіки України Юлія Свириденко в ефірі телемарафону.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube