Удар по Києву 8 липня: ракети летіли надто низько і ППО не впоралося - експерти частково підтверджують цю версію

Росія модифікувала ракети Х-101, обладнавши їх збільшеною касетною бойовою частиною та покращивши прилади, які дозволяють їм літати на дуже низьких висотах

ППО Patriot та російські ракети
Експерти назвали декілька причин, чому українська система ППО могла не впоратися з навалою ракет 8 липня

У понеділок, 8 липня, Росія завдала смертоносної комбінованої атаки по Україні. Тоді ракети як мінімум семи різних типів одночасно летіли по різних містах і регіонах столиці, вдаривши по лікарні "Охматдит", клініці "Ісіда" та інших цивільних об'єктах. Через два тижні після атаки серед військових і звичайних людей все ще циркулюють різні запитання, щодо того, чому українська ППО збила всього лише 30 з 38 запущених ворогом ракет. Зокрема, найбільш обговорюваним поясненням стало те, що крилаті ракети Х-101 (які поцілили по заводу "Артем" та лікарні "Охматдит", - ред.) летіли на наднизькій висоті у 30 метрів над Берестейським проспектом (перейменований проспект Перемоги - ред.), через що були непомітні силам протиповітряної оборони.

Інформатор дізнався, чи справді це так і є, на якій саме висоті в той день могли летіти ракети ворога та чи може ППО виявляти та збивати ворожі цілі на низькій відстані від землі. 

Висота польоту ракет - ключовий фактор атаки РФ

Авіаексперт Костянтин Криволап підтвердив, що росіяни могли покращити деякі складові ракети Х-101 та її прилади, які могли ускладнити їх збиття системою ППО. Зокрема, йдеться про акселерометр, який вимірює проєкцію прискорення (різниці між істинним прискоренням об'єкта і гравітаційним прискоренням) і дозволяє ракеті маневрувати низько на рівні середньостатистичної багатоповерхівки столиці. 

"Вони змогли модифікувати Х-101 не лише з погляду збільшення самої бойової частини, не лише за рахунок того, що обладнали їх касетною бойовою частиною. Вони змогли досить серйозно покращити акселерометр, який дозволяє їм літати на дуже низьких висотах. У деяких районах бачили ракети, які пролітали на рівні 17 поверху", -підтвердив авіаційний експерт Костянтин Криволап в ефірі Radio NV.

Нагадаємо, що більшість вражених об'єктів знаходилася поблизу Берестейського проспекту в Києві, а світ облетіли кадри, як Росія без упину гатила по столиці, здіймаючи клуби диму після надпотужних "прильотів" по декількох районах столиці одночасно. Зменшення граничної висоти польоту ракети теоретично могло призвести до низького відсотка ураження ворожих цілей в той день (близько 79% - ред.) 

Telegram oembed: https://t.me/informator_live/2859

Військовий оглядач з Ізраїлю Давид Шарп припустив, що російські ракети, зокрема "Х-101", можуть вдосконалюватися росіянами, оснащуватися відволікальними пастками та матеріалами, що можуть зменшувати їх видимість для радіолокаційних станцій. Це дійсно може ускладнювати їх перехоплення. 

Але Шарп зробив уточнення, що треба виходити навіть не з відкритих даних чи слів очевидців, бо ці спостереження можуть бути емоційними. За словами Шарпа, в українців, які могли спостерігати політ ракет над Києвом 8 липня, також могло скластися хибне враження щодо того, на якій відстані від землі летіли ці ракети. Тому у своїх висновках експерт обережний:

"Треба дізнаватись у українців, які протистоять цим ракетам (експерти з сил ППО, а також ті, хто потім на землі розбирає ці уламки або ракети, що навіть збереглися - ред.). Звичайно, у них більше відомостей про те, які були внесені технічні зміни і в тому числі це стосується режиму польоту. В принципі, крилата ракета, як правило, летить нижче швидкості звуку і на невеликій висоті, що іноді дозволяє її збивати зі стрілецької зброї. Але, з іншого боку, низька висота – це величезний козир крилатої ракети, бо її складно виявити засобами радіолокаційного виявлення. Дуже спрощене рівняння: що нижче крилата ракета летить, то менше шансів її виявити з певної відстані. Тобто тим ближча дистанція, на якій її виявлять. Якщо ракету виявляють із запізненням, логічно, що реакція засобів ППО буде коротшою, а збити ракету буде складніше або зовсім неможливо", - аналізує Шарп. 

І тут, як додає Шарп, якщо представники ППО зроблять заяву про те, що російські ракети стали летіти нижче, то це і буде означати певні удосконалення, які будуть ускладнювати роботу ППО. Але, експерт поділився, що протягом війни у ​​вільний доступ вже потрапило багато відео з прольотом російських ракет над Україною. В тому числі біля цілей. І з того, що він бачив протягом довгого часу, може сказати, що висота польоту цих ракет на маршових ділянках була досить великою.

"Це мене навіть здивувало. Висота часто складала сотні метрів (200 або навіть вище - ред). И це дозволяло їх легко знайти. І, відповідно, легше перехопити ракету. І, навпаки, якщо ракета йде від землі на рівні 30-50 метрів, при цьому ще й в складному рельєфі місцевості, то її складніше виявити і перехопити. Чому росіяни мають серйозну проблему з перехопленням ракет Storm Shadow і Scalp. Крім того факту, що ці ракети самі по собі зроблені з мало помітних матеріалів, вони ще йдуть на малих висотах і огинають рельєф місцевості. І це створює труднощі їхнього ППО", - розповів військовий експерт.

Наслідки атаки РФ 8 липня
Наслідки атаки РФ 8 липня

Військовий оглядач також зазначив, що у нього і досі немає багатьох відповідей на запитання, чому саме так спрацювала ППО 8 липня. Він зізнається, що бачив ці відео удару по заводу Артем, коли ракети летіли одна за одною. 

"Звичайно, було видно, що ціла серія ракет пройшла, і питання: чому це сталося? Чи могли засоби ППО, які були в боєздатності в той момент, відбити атаку, і якщо так, то чому цього не сталося?" - каже Шарп.

За його словами, відповісти на ці питання, розмірковуючи зі сторони, неможливо. Шарп підкреслив, що на питання, що саме сталося 8 липня з ППО і з яких причин, відповіді можуть бути надані тільки всередині системи. Однак такі відповіді навряд чи будуть озвучені на широкий загал.

"Ми можемо лише бачити результат і припускати, що за підсумками того, що було раніше, українські сили ППО сподівалися на кращий результат, ніж той, що був після перехоплення того дня" - зазначає він.

Росія пробила чергове дно своїми цинічними атаками
Росія пробила чергове дно своїми цинічними атаками

Експерт додав, що максимум могли б бути надані найзагальніші відповіді, наприклад, якби був технічний збій. Або зміна тактики Росії чи завдання ударів ворогом, які синхронізуються.

Масована комбінована атака 8 липня: скільки ракет збила ППО

Серед основних чинників, які могли призвести до того, що ворог пробив українську систему ППО 8 липня, можна назвати найголовніші: кількість та тип використаних ракет, тактика ударів і цивільні об'єкти як головні цілі.

Зокрема, ракетний удар Росії 8 липня вкотре продемонстрував уразливість України до певних типів ракет. Із загальної кількості випущених ракет, наша ППО збила 30 із 38. На жаль, своїх цілей досягли "Іскандер-М", крилата ракета "Циркон", дві ракети "Х-101", два "Калібри" та дві крилаті "Х-22" (якими, нагадаємо, 14 січня 2023 року було зруйновано під'їзд в Дніпрі). Це одні з найнебезпечніших і найважчих у плані збиття ракет навіть найсучаснішими системами ППО.

Додамо, що більше систем, які можуть протистояти високошвидкісним ракетам, є в Румунії та Польщі. Це, звісно, системи ЗРК Patriot та системи протиракетної оборони THAAD. Але країни-партнери вже заявили, що не будуть збивати російські ракети над територією України.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube