УБД для Мар'яни Безуглої та тероборони Закарпаття: правда чи фейк, що пільги героїв війни отримують випадкові люди

Гучні звинувачення волонтерів щодо незаконного отримання статусу УБД не підтверджуються, проте військові кажуть, що цей статус можна купити, та навіть кажуть ціну, хоча лише 20% реальних учасників війни зуміли отримати УБД

УБД - колаж
Порушення при отриманні УБД мають місце, навіть попри те що у соцмережах, можливо, перебільшують поширення цієї практики - колаж: Інформатор-Україна

В соцмережах поширені чутки, що статус УБД можна купити, а відомим людям, наприклад, волонтерам, тероборонівцям та політикам його дарують по приколу. Навіть у Мар'яни Безуглої, яка агітує жінок йти на фронт, громадські активісти підозрюють наявність цієї блакитної книжечки. Звісно, це виглядає аморальним. Особливо на тлі того факту, що лише 20% справжніх учасників бойових дій мають відповідний статус та посвідчення через складну процедуру, бюрократичну тяганину, непрозорі правила, тощо. Інформатор перевірив, чи правдиві звинувачення надходять на адресу VIP-персон щодо незаконного отримання статусу учасника бойових дій.  

 

Захищав Київщину в ТрО

Столичний адвокат Володимир Радченко публічно звинуватив у незаконному отриманні статуса учасника бойових дій свого коллегу – Семена Ханіна після того, як той виклав у соцмережах світлину отриманого УБД.

«Хтось знає, яким чином колега, який виїхав у 2022 році до Закарпаття, став ветераном війни? Коли я поставив питання безпосередньо колезі – він мене заблокував» - написав публічно Радченко.

 

Пост Володимира Радченка
Пост Володимира Радченка

 

Інформатор зв'язався з Ханіним, який запевнив нас, що жодного разу під час війни не був на Закарпатті, проте стверджує, що законно отримав УБД. З перших днів повномасштабного вторгнення він був під Київщиною у селі Плахтянка та разом з 11 побратимами давав відсіч агресору, переховуючись у місцевих лісах.

«Дуже прикро й образливо, що доводиться виправдовуватися. Але ми дійсно були в ТрО тоді. Зібралося в Плахтянці до сотні мешканців, кожен казав, що готовий давати відсіч. Як дійшло до справи, набрався десяток людей. Ми були з мисливською зброєю на той момент – і я дуже добре пам’ятаю ті часи…» - каже чоловік.

Семен Ханін в ТрО
Семен Ханін в ТрО

На підтвердження своїх слів Ханін надіслав Інформатору декілька десятків фотографій з лютого-березня 2022 року, коли вони з побратимами партизанили, та поділився подробицями власної війни.   

Ми спробували зв’язатися з Володимиром Радченком, аби з’ясувати, звідки така інформація в нього. Проте він не відповів.

  

Хто може заборонити мені вбивати окупантів на своїй землі?

Декілька тижнів тому закарпатські волонтери звинуватили свого колегу Дмитра Шманьо у брехні. Це трапилося після того, як у соціальних мережах молодий чоловік виклав своє фото з посвідкою УБД.

Іван Шманьо та чуже УБД
Іван Шманьо та чуже УБД

«Ваня Шманьо, так як ти мене заблокував, спитаю тебе так, як волонтер волонтера, скількох військових потрібно нагодувати і одягнути, щоб отримати УБД? І як ти маєш совість свою роботу прирівнювати до військових, які з перших днів на війні і віддають життя заради нашого спокою? Є волонтери, які на фронті вивозять тварин, людей, які під обстрілами і ризикують життям заради спасіння іншого життя, ось хто б міг прирівняти свою роботу з військовими. Нагороди, грамоти це одне, а УБД це ж зовсім інше. Не соромно тобі перед військовими, які не можуть отримати УБД?», - написала йому волонтерка Антоніна Гал.

У розмові з Інформатором, Іван Шманьо пояснив, що знаходиться у резерві та досить часто буває на лінії фронту, як волонтер. Інколи на добровільних засадах приймає участь у бойових діях. Тому право на УБД має.  

Ми звернулися до наших джерел в Генштабі та з’ясували, що справді – на добровільних засадах можна приймати участь у бойових діях за усним розпорядженням Головнокомандувача та за бажанням самої людини.

«А хто мені може заборонити вбивати окупантів на своїй землі?» - питає Іван.

Проте наявність УБД Іван Шманьо заперечив. Пояснив, що сфотографувався з УБД товариша та власним військовим квитком та спеціально виклав у соцмережі світлину, аби подивитися на реакцію суспільства.

 Чи то є, чи то нема

До повномасштабного вторгнення в скандал з УБД потрапляв волонтер, голова Громадської ради при Міністерстві соціальної політики України Олексій Ліпіріді. Не на камеру він зізавався волонтерам, що має УБД, хоча безпосередньо участі у бойових діях не брав. А згодом на камеру заявив, що не знає – є в нього УБД чи немає. Нині Ліпіріді служить в одному з підрозділів ЗСУ. 

Старший сержант Дарія Андрусенко-Якотюк стверджує, що статус учасника бойових дій має скандальна депутатка Мар’яна Безугла. Улітку минулого року Безугла казала, що працює в зоні бойових дій уже кілька місяців за власною ініціативою.

Натомість український прикордонник ДПСУ Ілля Ілляшенко з позивним «Смурф», який захищав Маріуполь і «Азовсталь», отримав посвідчення УБД майже через рік після звільнення з полону.

За словами захисника, йому довго відмовляли видати посвідчення УБД. Посилались на те, що довідка про перебування в полоні та документи про поранення не є доказом участі в бойових діях.

Після захисту Маріуполя і полону чиновники вирішили не давати УБД "Смурфу"
Після захисту Маріуполя і полону чиновники вирішили не давати УБД "Смурфу"

«Від себе скажу одне: я дуже сподіваюся, що військові не матимуть проблеми з документами, нагородами і не стоятимуть у чергах ті, хто має поранення, щоб довести, що влада допомагатиме, піклуватиметься про військових і гідно заохочуватиме їх, бо вони віддають найцінніше — своє життя...» — написав військовий, після того, як отримав статус.

 Мільйон пільговиків

Мінветеранів у вересні 2022 року повідомляло, що в Україні налічується майже 500 тисяч учасників бойових дій. Улітку 2023 року ця цифра налічувала вже близько мільйона – такі дані оприлюднив екс-міністр оборони Олексій Рєзніков.

Таким чином, в Україні стрімко збільшується кількість осіб, які набувають пільгових статусів, зокрема, учасника бойових дій. Зрозуміло, що при таких цифрах завжди знайдуться охочі отримати статус незаконно та скористатися ним.

На умовах анонімності один з волонтерів розповів нам, що отримати статус УБД можна через воєнкомат за 2 тисячі доларів у середньому.

«Туристи» в зону АТО та бажаючі отримати УБД, щоб прилаштувати дитину на бюджетне місце чи менше сплачувати за комунальні послуги були з 2014 року. Ні для кого не секрет зараз, що силовики, СБУшники, прокурорські катались в зону АТО і отримували УБД просто так. Зараз з цим суворіше, але все можливо. Списків, хто отримав УБД немає, перевірити людину неможливо…», - стверджує волонтер.

Проте самі військові кажуть, що вже незабаром посвідка УБД буде лиш формальністю та статусом, а держава просто не потягне пільги для декількох мільйонів учасників бойових дій. Адже окрім них є ще поранені, родини загиблих, тощо.  

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube