Через бюрократичні перепони українські військові не можуть швидко отримати посвідчення учасника бойових дій, проте в уряді вже йде робота над їх зменшенням
За час повномасштабної війни росії проти України, посвідчення учасника бойових дій отримали лише 96 000 українців. У Верховній раді прийняли закон, який спрощує порядок отримання цього статусу, а також звільняє військових від додаткової бюрократії в процедурі. Очільниця міністерства у справах ветеранів Юлія Лапутіна сподівається, що цифровізація значно спростить отримання відповідного документу.
Про це вона повідомила в ефірі телемарафону. За словами чиновниці, у її відомстві сподіваються, що незабаром військові будуть взаємодіяти з чиновниками "у цифрі".
8 листопада 2023 року Верховна рада прийняла закон №9141. У ньому йшлось про те, що військовослужбовці відтепер зможуть подавати в електронній формі заяви на отримання статусу УБД. Зокрема, у ньому наголошується, що повний пакет документів можна не збирати, бо всі дані на людини вже мають органи, які займаються їх оформленням. Міністерка Юлія Лапутіна додала, що цей закон повпливає на спрощення в отриманні УБД.
"У нас до широкомасштабного вторгнення налічувалось близько пів мільйона учасників бойових дій. І, на жаль, за перший рік широкомасштабного вторгнення на сьогодні туди додалося лише 96 000 учасників бойових дій", – заявила вона.
Також вона додала, що на початку війни було майже неможливо оформлювати документи, адже бойові дії були дуже інтенсивні та велись в багатьох містах країни. Проте, вже зараз відомство готово посилити цей напрямок роботи.
За словами Лапутіної, зараз провадиться нова державна політика стосовно ветеранів. Ідеться про осучаснення систем пільг та гарантій для учасників бойових дій.
"Наші захисники і захисниці – це переважно молоді люди 19-49 років, які потребуватимуть сучасних дієвих інструментів для реінтеграції у цивільне життя та власного розвитку. Наразі напрацьовуємо відповідні зміни до чинного законодавства, розробляємо ефективні програми для ветеранів та їхніх родин", – сказала вона.
Посадовець зазначила, що станом на сьогодні соціальні гарантії, які прописані в законодавстві мають бути оновлені. Вона навела приклад соцгарантії про надання права на дротовий телефон, який вже ніде не використовується і є застарілою технологією, тому й немає сенсу його надавати.
Зміни, які внесли парламентарі до зміни до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" фактично перекладають тягар відповідальності за документи на чиновників, а не військових. Депутати зазначали, що комісії розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій документів будуть оперативно отримувати та приймати рішення про надання відповідного статусу. Громадяни, які мають підстави отримати УБД, можуть самостійно або за допомогою своїх представників написати заяву в паперовій або електронній формі до цих комісій. У заяві мають бути відомості для його отримання, копії відповідних документів (за наявності), підпис.
Якщо військовий не має таких документів, то він може їх витребовувати протягом 5 календарних днів з дати надходження заяви. Їх треба надати не пізніше ніж через 15 календарних днів з дати надходження запиту. Зі свого боку, комісія не більше ніж через 15 календарних днів після отримання заяви має прийняття рішення про надання статусу. Фактично депутати переклали бюрократичний тягар, пов’язаний з отриманням статусу, на чиновників.
В Україні запровадили ініціативу для виділення пільг і фінансової допомоги учасникам бойових дій. Усі, хто має УБД, або їх дружини, чи чоловіки, мають можливість отримати грант від держави на розвиток чи початок власного бізнесу. У Криворізькій міській раді повідомили, що ветерани та члени їх родин зможуть вже масштабувати готовий бізнес, створювати робочі місця для українців, а також краще інтегруватись в життя і отримувати прибуток. Грантові кошти покрити оплату аренди, придбання сировини, обладнання, необхідних матеріалів, чи ліцензійне ПО, або витрати на рекламу. Кошти можна отримати за програмою єРобота.
Військові, або їх партнери можуть розраховувати на отримання одного з таких грантів:
Якщо отримати грант на 500 тисяч гривень, або на 1 мільйон, то держава покриває 70% від вартості проєкту, інші 30% сам отримувач коштів. За умовами гранту треба обов'язково створити від 1 до 4 робочих місць у своєму бізнесі.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.