Верховна Рада спростила отримання статусу УБД: що зміниться для військових

Наразі отриманню статусу УБД заважає складна та довга паперова тяганина

Військовий, учасник бойових дій
Військовий, учасник бойових дій

Тільки 15% українських військових, які мають право на отримання статусу учасника бойових дій, змогли це зробити. Причина – у складній та забюрократизованій процедурі оформлення документів. А без цього документу військовий не може скористатися численними пільгами, які передбачені для українських захисників. Змінити ситуацію повинен Закон, яким спрощено Порядок отримання статусу учасника бойових дій. Цей документ Верховна Рада України прийняла 8 листопада. Що зміниться, коли законопроєкт вступить в дію, розбиралися журналісти Інформатору. 

Що змінює новий закон

8 листопада 278 депутатів підтримали в цілому зміни до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» щодо спрощення процедури присвоєння статусу ветерана №9141. Автори законопроєкту обіцяють оперативне подання на розгляд комісій з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій документів. Так, громадяни або їх представники мають право подати заяву в паперовій або електронній формі до комісій з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій про бажання отримати відповідний статус. До цієї заяви можна додати відомості, необхідні для надання статусу учасника бойових дій, додати копії відповідних документів (за наявності), засвідчивши їх своїм підписом. 

Якщо таких документів немає – їх можна витребовувати протягом 5 календарних днів з дати надходження заяви. Ці документи мають бути надані не пізніше ніж через 15 календарних днів з дати надходження запита. Не пізніше ніж через 10 календарних днів після отримання відповідей на запити комісія має прийняти рішення про надання статусу.

Як зазначається у пояснювальній записці, наразі військовослужбовці мають низку перешкод для оформлення такого статусу, зокрема через витребування компетентними органами переліку документів, частина з яких навіть може не вимагатися законодавством. Крім цього часом захисникам доводиться збирати необхідні документи по другому колу, а іноді і по третьому колу у зв’язку, зокрема з переходом до іншого підрозділу, а процедура оформлення статусу учасника бойових дій може розтягнутися на місяці, а іноді на рік-два. У зв’язку з цим пропонується перекласти бюрократичний тягар, пов’язаний з отриманням статусу, на чиновників. 

«Здебільшого захисники, які звернулися до відповідних комісій для оформлення статусу ветерана, продовжують проходити військову службу, вони часто не мають змоги з’являтися до компетентних органів на вимогу принести документи, яких бракує для оформлення статусу», - зазначається у пояснювальній записці.


Чого хотіли автори законопроєкту

Член Комітету Верховної Ради України з питань бюджету Олексій Гончаренко (фракція політичної партії «Європейська солідарність») розповів Інформатору, що 8 листопада у парламенті розглядали три закони: один прийняли повністю і два – у першому читанні.

«Прийнятий закон дійсно полегшує процедуру отримання статусу. Людина один раз звертається, а далі йде робота безпосередньо військових, командування, співробітників – шукати документи і все інше. В принципі, це добре та полегшує процедуру. Раніше люди чекали місяцями, рік чекали, але отримати не могли – і це перетворювалося для них у кола пекла», - підкреслює депутат.

В той же час Олексій Гончаренко вважає, що прийняті норми не є кардинальним полегшенням. У першому читанні прийняти два законопроекти, у яких він є співавтором. Вони передбачають автоматичне надання статусу учасника бойових дій.

«Це і є вирішенням питання. Щоб люди, які мають право на відповідний статус, отримували його автоматично. Наприклад, це може бути прив’язано до отримання бойової доплати: отримав таку доплату хоча б за один день – значить, маєш і відповідне право. Або контузія чи, не дай Боже, поранення: те ж саме – зрозуміло, що людина воює. Тобто без жодних заяв чи звернень людину визнають учасником бойових дій. Далі людина або отримує відповідне посвідчення-документ в «Дії», або за бажанням замовляє та отримує у паперовому виді», - каже парламентарій.
У цих законопроєктах, прийнятих у першому читанні, є різниця в підходах. Тому парламент вирішив об’єднати їх в один єдиний на друге читання і проголосувати. На думку депутатів, це правильні кроки, яких дуже чекають наші захисники.

Чиновники можуть блокувати дію закону

В той же час колишній міністр соцполітики, екс-віце-прем'єр-міністр України Павло Розенко у коментарі Інформатору зауважив, що прийняттяя цього закону є черговим прикладом популізму. І начебто зараз треба показати, що Верховна Рада України якісь закони все ж приймає. Але, на думку Розенка, Верховній Раді разом зі своїм Кабінетом міністрів спочатку треба було б вияснити, а в яких органах виконавчої влади допускають таке відверте знущання з учасників бойових дій і ветеранів.

«Головне, що без наведення порядку у виконавчій владі ці закони теж працювати не будуть. Ми пройшли це ще у 2015 році. У грудні 2014го я став міністром соціальної політики. І перше, що мені почало «прилітати» - це звернення про те, що для оформлення статусу учасника бойових дій треба була втрати 5-6 місяців. Тоді ми почали з цим розбиратися», - зазначив колишній міністр.

Тоді повністю змінили систему надання цього статусу. І вже на початку 2016 року, коли провели реформу оформлення статусу УБД, цей статус можна було отримати за 3-4 тижні. Тобто той самий місяць, який сьогодні прописали депутати у законі. Тому це проблема не закону, а того, що чиновники не працюють. І тому зараз знов катастрофічні проблеми з призначення статусу УБД.

«У мене є внутрішнє відчуття, що просто існує якась негласна вказівка вчасно не оформлювати людям статусу учасника бойових дій. І робити все щоб менше людей його отримували. Якщо не буде наведений порядок у соціальному блоці Уряду – нічого в цій ситуації не зміниться. Які б закони не приймалися. Да, вони поставили, що все потрібно оформлювати протягом тридцяти днів. А якщо не буде оформлено – яка відповідальність? Чия відповідальність? Якої посадової особи? Тому вони будуть і надалі кивати з однієї посадової особи на іншу, казати, що нічого не можуть зробити, що «якийсь дядя чи з військової частини не надіслали документи», що вони десь загубилися тощо», - каже Павло Розенко.

І ще раз підкреслює, що ніяке встановлення термінів нічого не дасть, якщо весь «брак» робиться на рівні оформлення документів.

Що про новий закон думають військові

А що ж про все це думають самі захисники – ті, хто знаходиться на передовій? Так, офіцер оперативного стратегічного управління військ «Таврія» Борис Денисов, який свого часу був керівником відділу Волноваського районного Територіального центру комплектування та соціальної підтримки, каже, що на вчорашній день особливих труднощів у отриманні такого статусу не було. Так, був великий об’єм роботи, яку потрібно було проводити – через велику кількість людей, яким потрібно було отримати статус.

Він підкреслює, що сьогодні практично всі, хто знаходяться на фронті, - це учасники бойових дій. Процес мінімізований: надається згода на обробку персональних даних, фотографія, один витяг з наказу про безпосередню участь. Документи відправлялися і на їх основі оформлювали статус УБД.

«Чому не вчасно робилося? Як правило, підрозділи розкидані. Тому люди, які зробити ці документи, витрачають додатковий час. А ще багато залежить від командирів та заступників командирів батальйонів та рот, які повинні оформлювати ці документи. Зараз я щільно займаюся цим питанням, бо люди, які служать досить довго, статус учасника досі не отримали», - каже офіцер.

В той же час Борис Денисов акцентував на тому, що існує чимало людей, які «передка» не бачили, але статус отримали.

«Я цього не розумію. Статус повинен бути статусом. Або пільги учасника треба розділяти. Наприклад, знаходився десь на другій лінії – отримуй відповідні пільги. Був на передовій – пільги повинні бути іншими. Неможна усіх пускати під одну гребінку, треба, щоб була градація. Це маячня! Я знаю випадки, коли, наприклад, у 2014 році співробітники військкомату саджали нетверезих офіцерів до автобусу, привозили до Соледару та висаджували до прикордонників. Там офіцер «сходив під дерево», отримував печатку та вертався назад. І отримував статус УБД – такий самий, як і у мене. Хоча я майже все життя провів на війні. І це викликає чимале обурення серед військових, які дійсно воюють. Як і той факт, що офіцери тилу сьогодні отримують статус, а солдати та офіцери, які воюють, не можуть його отримати. Бо не в змозі все оформити», - розповів захисник.

Він вважає, що прийняття механізму, коли статус можна буде отримувати автоматично – це хороше рішення. Особливо відправляти фотографію на оформлення в «Дії» в електронному вигляді і отримання після цього посвідчення УБД.

Таким чином, результатом прийнятого закону може стати або реальне вирішення проблем із набуттям статусу УБД та зняття певної соціальної напруженості. Або ж – у випадку, якщо норми закону не запрацюють – ситуація ще більш загостриться.

Ігор ТЕМІН

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube