У ЄС узгодили продовження безмитного агроекспорту для України, але з запобіжними заходами

Тепер Європарламент і Рада ЄС повинні дати остаточне "зелене світло" тимчасовій угоді про безмитний експорт української сільськогосподарської продукції до ЄС

Безмитний експорт
Нові правила торгівлі мають запрацювати уже з 6 червня

Рада Європейського Союзу та Європарламент досягли попередньої домовленості щодо продовження лібералізації торгівлі з Україною ще на один рік. Безмитний експорт агропродукції до ЄС діятиме до 5 червня 2025 року. Водночас в угоду введуть обмеження щодо низки "чутливих продуктів".

Про це повідомила пресслужба Європейського парламенту. Лібералізація торгівлі означає тимчасове призупинення імпортних мит і квот на експорт української сільськогосподарської продукції до ЄС. Вперше такі заходи запровадили у 2022 році, щоб допомогти економіці України на тлі війни.

"Тимчасове призупинення ввізних мит та квот на український сільськогосподарський експорт до ЄС буде продовжено ще на один рік, до 5 червня 2025 року, з метою підтримки України в умовах триваючої агресивної війни росії", - йдеться в повідомленні.

Цього разу в постанову включили "запобіжні заходи" для захисту фермерів ЄС у разі перебоїв на ринку. Угода вже передбачає екстрене гальмування "особливо чутливої" агропродукції - м'яса птиці, яєць і цукру. Євродепутати домоглися, щоб до переліку також додали овес, кукурудзу, крупи та мед. Вони також домоглися від Комісії твердих зобов'язань вжити заходів у разі різкого зростання імпорту пшениці з України.

Базовим орієнтиром для екстреного гальмування будуть показники 2022 та 2023 років. Це означає, що якщо імпорт цих продуктів перевищить середні обсяги за ці два роки, тарифи будуть знову запроваджені.

"Сьогоднішня угода посилює незмінну прихильність ЄС до підтримки України перед обличчям жорстокої агресивної війни росії до її перемоги. Націленість росії на Україну та її виробництво продуктів харчування також впливає на фермерів ЄС. Парламент почув їхні занепокоєння і посилив захисні заходи, які зменшать тиск на фермерів ЄС, якщо вони будуть приголомшені раптовим сплеском українського імпорту", - заявила євродепутатка від ЄНП з Латвії Сандра Калніете.

Надалі Європарламент і Рада ЄС повинні дати остаточне "зелене світло" тимчасовій угоді. Термін дії чинних домовленостей закінчується 5 червня 2024 року. Нові правила мають запрацювати уже з 6 червня.

Безмитна торгівля з ЄС

Наприкінці січня цього року Єврокомісія офіційно запропонувала ще на рік продовжити призупинення імпортних квот і мит для українського експорту до ЄС, водночас включивши туди запобіжні заходи, чого вимагали декілька країн Євросоюзу. В березні євродепутати закликали посилили гарантії для аграріїв ЄС у разі "сплеску" української продукції.

До слова, раніше заступник міністра економіки, торговельний представник України Тарас Качка заявляв, що Україна готова прийняти обмеження на свою торгівлю з Євросоюзом, щоб розрядити гостру політичну суперечку з Польщею. За його словами, Київ виступає за нові обмеження на імпорт української сільськогосподарської продукції, проте ЄС також має заборонити експорт російської сільськогосподарської продукції, яка все ще надходить до блоку через Білорусь і країни Балтії.

Інформатор та Україна на часі: що подивитися на YouTube

Також слідкувати за матеріалами у відеоформаті ви можете на наших ютуб-каналах "Україна на часі", а також "Україна на часі Shorts". Там оперативно зʼявляються новини - від подій на фронті, політики та економіки до спорту, шоубізу та світської хроніки. Також ви можете дізнатися коментарі провідних експертів чи переглянути щоденні, щотижневі та навіть щомісячні підбірки головних новин.

Заява про наближення України до вступу до Євросоюзу та офіційне приєднання Швеції до НАТО - це кроки, які викликають великий інтерес. Як український політолог Андрій Золотарьов оцінює ці події? Чи настане день, коли Україна вступить у Північноатлантичний альянс і під якими умовами це може статися? Дізнайтеся більше в нашому захопливому інтерв'ю.

 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube