Євросоюз відмовляється від публічних переговорів про вступ України до блоку

Читать на русском

В ЄС не хочуть говорити про розширення перед європейськими виборами та через протести польских фермерів

Читать на русском
Вступ до ЄС
Очікується, що активні розмови про розширення блоку відновляться після європейських виборів

В ЄС не хочуть говорити про розширення перед європейськими виборами та через протести польских фермерів

Європейські чиновники воліють тримати в таємниці роботу з підготовки до остаточної інтеграції України, Молдови та ряду країн Західних Балкан в Євросоюз. ЄС не хоче багато говорити публічно про прийняття нових членів на фоні майбутніх виборів до Європейського парламенту та через розлючених фермерів, які останнім часом влаштовують жорстокі протести по всьому континенту. Очікується, що справжні дебати щодо розширення блоку відбудуться вже після європейських виборів.

Про це пише Politico. Видання зазначає, що наразі європейські лідери пішли на поступки, щоб розгнівані фермери були задоволені, водночас вони зводять розмови про розширення до мінімуму, особливо коли до виборів до ЄС залишилось лише три місяці.

"Давайте будемо чесними: ніхто не хоче говорити про розширення перед європейськими виборами", - сказав один з чиновників ЄС на умовах анонімності.

Однак, президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн, яка балотується на другий термін, пообіцяла підготувати блок для України. У своїй промові про стан Союзу у вересні минулого року фон вона заявила, що це питання потрібно вирішити "сьогодні, якщо ми хочемо бути готовими до завтра".

Politico пише, що зруйнована війною Україна з майже 44 мільйонами людей стане найбільшою територією блоку. Зважаючи на кількість населення, Київ матиме значний вплив у Європарламенті та Раді ЄС.

"Україна, коли стане членом ЄС, матиме один із найнижчих ВВП. Це створило б серйозне навантаження на політику згуртованості блоку - фінансування, яке тече з багатших регіонів у бідніші. Відповідно до внутрішньої записки Ради ЄС минулої осені, інтеграція України в блок може означати, що протягом семи років в країну надходитиме близько 186 мільярдів євро коштів ЄС", - йдеться в повідомленні.

Майбутнє розширення означатиме, що всім нинішнім країнам ЄС "доведеться платити більше й отримувати менше". Блок вирішив, що підготовка до остаточної інтеграції України, Молдови, Грузії та шести країн Західних Балкан має здійснюватися всередині, а не на очах громадськості. Зрештою, прийняти нових членів ЄС без внутрішньоєвропейських реформ неможливо, сказав Кай-Олаф Ланг з аналітичного центру Німецького інституту міжнародних справ і питань безпеки.

"Це не те, що хочуть почути європейські фермери, які приїдуть до Брюсселя на черговий раунд протестів під час зустрічі 27 глав урядів ЄС у Брюсселі цього четверга", - пише видання.

Проте поки вони можуть не турбуватися. Коли європейські лідери зустрінуться цього тижня на своєму саміті, вони майже не торкнуться теми розширення.

"Лідери ЄС збираються просто "підвести підсумки" того, що потрібно зробити, згідно з останнім проєктом зустрічі, з яким ознайомилося Politico", - йдеться в статті.

Повідомляється, що наприкінці лютого Комісія ЄС мала опублікувати повідомлення про реформу перед розширенням. Цього не сталося, і проєкт сильно пом'якшили, сказали троє інших чиновників ЄС. Кілька країн попросили Комісію менше зосереджуватися на фінансових наслідках і майбутніх інституційних реформах, додав ще один дипломат ЄС.

"Відчувається велика нервозність щодо цього документа в рядах Комісії. Звичайно, передвиборчий період не допомагає", - заявив дипломат.

Деякі країни стають нетерплячими, закликаючи зробити більше для розширення, особливо тому, що в березні Комісія ЄС зробила крок до відкриття блоку для потенційних нових членів, таких як Боснія та Герцеговина. Проте справжні дебати щодо цього мають відбутися після європейських виборів, кажуть дипломати та офіційні особи.

Наприкінці червня європейські лідери підпишуть так званий стратегічний порядок денний для наступного складу Єврокомісії, зокрема, щодо внутрішньоєвропейської реформи. Очікується, що Польща, яка перейме ротаційне головування в Раді ЄС у 2025 році, почне закладати основу для розширення блоку.

Вступ України в ЄС

Україна отримала офіційне запрошення до ЄС на саміті Ради Європи 14 грудня. Очікується, що весь процес вступу, який передбачає перемовини та реформи, затягнеться приблизно до 2030 року.

12 березня Європейська комісія передала країнам-членам Ради Європи пропозиції щодо проєкту переговорних рамок. Ці документи визначають керівні принципи щодо організації перемовин про вступ України та Молдови. Сам процес перемовин, ймовірно, розпочнеться не раніше літа, оскільки вимагає одностайного схвалення всіх 27 лідерів країн ЄС.

Після обговорення Рада Європи одноголосно повинна схвалити переговорні рамки. Після схвалення переговорних рамок розпочнуться індивідуальні перемовини з кожною з 27 країн блоку.

Інформатор та Україна на часі: що подивитися на YouTube

Також слідкувати за матеріалами у відеоформаті ви можете на наших ютуб-каналах "Україна на часі", а також "Україна на часі Shorts". Там оперативно зʼявляються новини - від подій на фронті, політики та економіки до спорту, шоубізу та світської хроніки. Також ви можете дізнатися коментарі провідних експертів чи переглянути щоденні, щотижневі та навіть щомісячні підбірки головних новин.

У Києві, єдиному місті в Україні, під час повітряної тривоги зупиняється весь комунальний транспорт. Це спричиняє питання про корупційну складову, яка може приносити прибуток маршруткам, або ж це стратегічний хід влади для зняття відповідальності? Поговоримо про це з Максимом Бахматовим, колишнім радником мера Києва та головою Офісу трансформації. Приєднуйтесь до обговорення, щоб розібратися у цьому питанні.

 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.