У яких країнах найбільша підтримка українських біженців, на яку допомогу можуть розраховувати українці в країнах ЄС - Новини України
З початку повномасштабної війни понад 4 мільйона українців виїхали за кордон та отримали статус біженців. Країни Європейського Союзу продовжили термін дії захисту для наших громадян до березня 2025 року. CEO Visit Ukraine, засновник міжнародної онлайн-платформи для експатів і мандрівників Visit World Антон Тараненко розповів, в яких країнах у 2024 році українські біженці можуть отримати кращі умови для проживання.
Як передає Mind UA, протягом усього 2024 року більшість держав Європейського Союзу продовжать надавати допомогу українським біженцям. Експерт назвав країни, на які варто звертати увагу, якщо є плани виїхати за кордон.
У Швеції планують збільшити обсяг виплат українським біженцям. Відомо, що на території країни близько 48 тисяч наших громадян. Вони отримують доступ до ринку праці, соціальне забезпечення, медичну допомогу й можливість здобувати освіту. Що стосується фінансової підтримки, то у 2024 році її розмір становитиме 818 євро (24 500 гривень). Однак експерти звертають увагу, що це одна з найдорожчих країн світу.
Також тут надають соціальне житло. Українських біженців розселяють як у закладах із харчуванням, так і в окремому житлі. Додатково передбачена допомога для родин із дітьми та соціально незахищеним людям. Проте є й недолік - у країні досі немає безплатних курсів шведської мови, але держава, ймовірно, запровадить їх у 2024 році.
Це одна з небагатьох країн, яка допомагає українським біженцям навіть з покупкою квитків до країни. Біженцям тут надають 120 днів безплатного проживання та 30 днів безоплатного харчування. Також українці можуть претендувати на одноразову допомогу в кризовій ситуації – приблизно 343 євро (14 540 гривень). Щомісячні виплати становлять 137 євро (5 800 гривень). Також можлива інша соціальна допомога залежно від потреб людини.
Після оформлення статусу тимчасового захисту українці мають право на проживання у країні, користування освітніми, соціальними й медичними послугами, а також на доступ до ринку праці. Станом на січень 2024 року українські біженці щомісяця отримують 563 євро (23 739 гривень) на дорослу особу, а також 350-390 євро (14 600 - 16 400 гривень) на дитину.
Проте експерти звертають увагу на те, що далеко не всі землі Німеччини досі приймають біженців, також країна планує стимулювати переміщених осіб більш активно шукати роботу. Безкоштовні мовні курси також скасують, а значить - вчити німецьку можна буде після працевлаштування на спеціальних курсах від роботодавців і в середовищі.
У Литві українські біженці теж можуть отримувати фінансову допомогу від держави та благодійних організацій. Біженці можуть зупинятися в безкоштовних державних помешканнях, або ж у помешканнях, які пропонують місцеві жителі. Освіта в країні теж безкоштовна. Діти з України можуть отримати безкоштовне харчування та допомогу в придбанні шкільного приладдя. Серед переваг і те, що росіянам в країну в'їзд заборонено.
У Румунії з тимчасовим захистом українські біженці отримують дозвіл на працевлаштування та проживання. Дітям дозволяється здобувати освіту. Фінансову допомогу наразі держава не надає. Однак можна отримувати фінансову підтримку від благодійних організацій. Проте важливо враховувати, що кожен випадок розглядається окремо. Українці, які належать до вразливих категорій населення, можуть отримати компенсацію за житло.
У 2024 році країна приймає українців, але соціальну підтримку надає тільки найбільш вразливим категоріям громадян. Людям, які не мають можливості самостійно винаймати житло, надають тимчасове помешкання. Виплати можуть отримувати ті біженці, які не мають інших джерел доходу. Сума підтримки становить менш ніж 200 євро на місяць для дорослих і 100 євро на дитину. Однак при цьому Португалія є однією з найдешевших європейських країн.
У 2024 році країна забезпечує біженців з України житлом, зокрема можна знайти безплатні помешкання у місцевих комунах. Також українці можуть розраховувати тут на фінансову підтримку в сумі від 2 823 крон (15 500 гривень) до 13 105 крон (72 000 гривень) залежно від соціального статусу людини. Діти біженців можуть відвідувати приватні дитячі садочки, проте частину оплати за них компенсує держава. Школярі мають право на здобуття освіти у безплатних державних закладах.
Уряд Норвегії в 2024 році вирішив скасувати разову виплату на дитину, яку видавали наприкінці першого року життя. Крім того, українські переселенці в Норвегії матимуть обмеження щодо подорожей до України.
Ірландський уряд також вирішив запровадити обмеження. Цьогоріч країна скоротить строк перебування у тимчасовому житлі до 90 днів, а також знизить обсяг виплат для українців (замість 220 євро біженці будуть отримувати 38,80 євро на тиждень).
Нідерланди, за інформацією уряду країни, вже використали 97% своїх можливостей для біженців, тому країна планує суттєво скоротити виплати протягом 2024 року.
Швейцарія теж мотивує українців повертатися додому. Українцям за виїзд обіцяють грошову винагороду – від 1000 до 4000 швейцарських франків (1050 – 4200 євро) на особу залежно від того, коли людина вирішить повернутися в Україну. Для виїзду біженцям даватимуть шість місяців підготовки.
За підрахунками Центру економічної стратегії, з кінця січня 2024 року за кордоном перебували близько 4,9 мільйона українців. З них близько 3,3 мільйона перетнули західний кордон України, 250 тисяч виїхали в ЄС через Росію чи Білорусь, а 1,3 мільйона залишаються на території країни-агресорки. Найбільше біженців перебуває в Німеччині (1,3 мільйона), Польщі (950 тисяч) та Чехії (380 тисяч). Згідно з даними фахівців, за 2023 рік за кордон виїхало на 160 тисяч більше, ніж повернулося.
Більшість українців, які перебувають за кордоном, виїхали зі сходу (33,4%) або півдня України (26,9%). Серед тих, хто виїхав за кордон, більше громадян з вищим рівнем доходу та вищою освітою. 70% опитаних мають вищу освіту.
У листопаді 2022 року точно повернутися збиралися 50% опитаних, а 24% - "скоріше планували". Уже в січні 2024 року таких було по 26%. Серед дітей біженців настрої приблизно такі самі: якщо в травні 2023-го 39% з них "точно" хотіли повернутися і ще 17% – "скоріше хотіли", а зараз ці показники становлять 22% і 25% відповідно.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.