В українців, які поїхали за кордон, рятуючись від війни, може виникнути необхідність змінити країну або на деякий час повернутись на батьківщину, проте це може призвести до втрати наданого тимчасового захисту і соціальної допомоги
Згідно з Директивою Євросоюзу про тимчасовий захист, отримати його можуть українці, які залишили батьківщину після 24 лютого 2022 року. Директиви передбачає можливість змінити країну тимчасового захисту. Для цього необхідно анулювати вже наданий тимчасовий захист і отримати відповідний документ.
Документ про надання тимчасового захисту видається країною, що приймає біженців, терміном на один рік, але його можуть продовжити, якщо війна триватиме довше, тобто зберігаються перешкоди для повернення громадян України додому.
«У біженців є можливість змінити країну тимчасового захисту. Для цього необхідно анулювати вже наданий тимчасовий захист і отримати відповідний документ. Після цього біженцям припиняють виплати соціальної допомоги, а також скасовується їх право на працевлаштування», - передбачено Директивою.
Після скасування тимчасового захисту українці з біометричним паспортом можуть перебувати в країнах Шенгенської зони не більше 90 днів, протягом яких вони повинні або повернутися додому, або отримати тимчасовий захист повторно в іншій державі.
«Чи можна отримати тимчасовий захист вдруге та додаткові умови надання – кожна європейська країна встановлює самостійно. Тому варто спочатку з’ясувати правила реєстрації біженців у консульстві країни, де ви хочете отримати тимчасовий захист. До того ж, кожен випадок розглядається індивідуально, а остаточне рішення щодо повторного прихистку залишається за державою, яка його надає», - пояснюють правознавці.
Директива про тимчасовий захист не діє у країнах, асоційованих із Шенгеном – Ісландії, Ліхтенштейні, Норвегії та Швейцарії. У цих державах діють інші умови захисту для українських біженців.
Деякі країни створили сприятливіші умови для надання тимчасового захисту, ніж інші. Але все одно у кожній з них є додаткові умови для отримання прихистку.
Серед держав, де можна отримати тимчасовий захист вдруге:
Українцям, які після початку війни отримали тимчасовий захист в одній з країн Європи, вдруге його не нададуть у наступних країнах:
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.