У Верховній Раді вже шукають способи, як проводити вибори-2024 на прифронтових територіях - ЗМІ

Читать на русском

Можливий законопроєкт пропонує створити тимчасову спеціальну комісію (ТСК), яка визначатиме, де проводити вибори

Читать на русском
Верховна Рада, вибори
У ВР готуються до можливих виборів, колаж "Інформатор"

Можливий законопроєкт пропонує створити тимчасову спеціальну комісію (ТСК), яка визначатиме, де проводити вибори

У Верховній Раді України вирішують, як провести вибори на прифронтових територіях. У парламентському комітеті розробили чернетку певного законопроєкту. В його тексті йдеться про можливості розв'язання проблем з голосуванням на прифронтових територіях.

Про це повідомляє NV з посиланням на відповідний документ. Зазначається, що його отримали від певних джерел у парламенті.

Законопроєкт "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо встановлення організації і проведення виборів/референдумів чи організації голосування громадян України на виборах/референдумах на окремих територіях" пропонує створити тимчасову спеціальну комісію (ТСК), яка буде визначати, чи проводити вибори на тій або іншій території.

Про що йдеться у законопроєкті 

Згідно з законопроєктом, тимчасова комісія не пізніше, як на другий день з моменту створення, направляє запити до Міноборони, МВС, Нацполіції, СБУ, Нацбанку, центральних органів виконавчої влади та в інші установи (включно з Нацрадою з питань ТБ та радіо), аби ті надали інформацію ЦВК, чи можна в певних районах проводити вибори. І саме тимчасова комісія має затверджувати остаточний висновок.

Але зазначається, що чіткого пояснення, що ж мається на увазі під терміном "певна територія" у проєкті нема. Аби територію визнали такою, де неможливо провести вибори, вона має, згідно з проєктом, відповідати принаймні одному з певних критеріїв, а саме:

  • бути деокупованою чи такою, що зазнала негативного впливу збройних формувань рф під час бойових дій;
  • належати до областей, що межують з рф чи Білоруссю, і там останні пів року відбувались обстріли з боку ворога, внаслідок яких загинули та/або були поранені цивільні особи;
  • там введено режим обмеженого доступу, зокрема і через мінну небезпеку.

"Все прописано таким чином, що можна будь-яку громаду виключити з виборів", - зазначає джерело у ВР.

Зазначається, що це може дозволити Банковій при створенні переліку голосуючих регіонів орієнтуватись на соціологію щодо підтримки діючого очільника держави. Також законопроєкт дозволяє внутрішньо переміщеним особам та виборцям з тих районів, в яких вирішено не проводити вибори, голосувати в інших місцях.

"Вони можуть одноразово змінити місце голосування без зміни виборчої адреси та прописки", - наголосили у ВР.

Своєю чергою, Аліна Загоруйко, представниця президентської фракції СН та заступниця голови комітету з питань організації держвлади, пояснила, що отриманий редакцією документ - це лише напрацювання щодо конкретного законопроєкту.

"Це концепція, яку ми запропонували у вигляді порівняльної таблиці законопроєкту. Проєкт ще дуже сирий і туди точно будуть вноситись зміни. Механізм створення ТСК в стінах парламенту також буде підлягати обговоренню, бо він подобається не всім. Але комісія не буде приймати жодного рішення. Вона лише збирає інформацію, аналізує її та формує пропозицію. Тоді ВР на підставі пропозиції приймає рішення", - розповіла Загоруйко.

Вибори в Україні: що відомо

Згідно з Конституцією, чергові парламентські вибори мали відбутись в Україні восени 2023 року, а президентські - у березні 2024 року. Проте законодавство та Конституція України забороняє проводити вибори в умовах воєнного стану.

Не дивлячись на це, президент України Володимир Зеленський заявив, що вибори нового лідера держави можуть відбутися в Україні 2024 року, попри війну. Але для цього потрібно забезпечити умови явки на виборчі дільниці не лише громадян, які перебувають за кордоном, а й військових без шкоди для фронтових дій.

Експерти також зазначають, що ймовірність проведення виборів навесні 2024 року дійсно висока. За словами Валерія Клочока, штаби вже активно готуються до ймовірних виборів наступного року. Вже починають складатися комунікаційні стратегії.

Підписуйтесь на наш Telegram-каналщоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.