Наразі найбільш спірними є електронні повістки, реєстрація у є-кабінеті та обмеження прав ухилянтів
Комітет Верховної Ради з питань національної безпеки у вівторок, 27 лютого, провів перше засідання з розгляду правок до скандального законопроєкту про мобілізацію в Україні. Наразі їх нараховується понад чотири тисячі. З огляду на таку кількість поправок, на їх розгляд знадобиться близько тижня.
Про це повідомляє видання РБК-Україна, цитуючи секретаря Комітету Верховної ради з питань національної безпеки, оборони й розвідки Романа Костенко. За його словами, комітету потрібно розглянути 4195 правок, які запропоновані до цього документу. Щоб зробити це максимально швидко та якісно, було прийнято рішення про поділ правок на блоки (обмеження прав, демобілізація тощо). За кожен з них будуть окремо голосувати.
"Сьогодні комітет поблоково ухвалював рішення по окремих напрямках. А надалі, розуміючи фінальне рішення, будемо або враховувати, або не враховувати поправки, які внесли народні депутати. Сьогодні ми пройшли лише частину з цих блоків", - сказав Костенко.
Він додав, що на сьогоднішньому засіданні комітет не погодив кілька норм. Серед них обмеження прав так званих ухилянтів. Мова йде про блокування рахунків та обмеження через суд виїзду за кордон. Таке рішення вони пояснили тим, що у чинному законодавстві вже є штрафи за невиконання обов'язків щодо мобілізації. Деякі нардепи запропонували просто збільшити ці суми, але не обмежувати права людей.
Ще народні обранці відхили норму про обмеження послуг консульств за кордоном для українців, які ухиляються від мобілізації. Також, за словами Костенко, багато обговорювали функціонування електронного кабінету призовника та надсилання електронних повісток. Наразі спільної думки не досягли, але більшість висловились за те, щоб є-повісток не було, а реєстрація у є-кабінеті була не обов'язковою.
"Обговорювали питання функціонування електронного кабінету, і комітет проголосував за те, що реєстрація в цьому кабінеті має бути правом, а не обов'язком. Також підіймалось питання щодо електронних повісток і було вирішено, що електронних повісток бути не має, що вони будуть надходити тільки тим, хто зареєстрував собі електронний кабінет, бо така особа сама обрала відповідну форму комунікації з ТЦК", - наголосив Костенко.
Не забули й права поліції та ТЦК щодо видачі повісток. Ці моменти ще будуть обговорюватись на черговому засіданні комітету.
Законопроєкт про мобілізацію було внесено на розгляд до Ради наприкінці січня. Він пропонує кардинально змінити порядок призову українців. У ньому міститься безліч норм, які стосуються зменшення призовного віку, надання "броні", виїзду військовозобов'язаних за кордон, обмеження прав для ухилянтів тощо.
Цей документ вже ухвалили у першому читанні, проте до другого й цій формі він не дійде, адже є багато неузгоджених моментів, які наразі й розглядають у комітеті. Впоратись нардепи повинні за 14 днів. Саме такий строк встановив спікер Ради Руслан Стефанчук.
Виходячи з усього вище сказаного, скоріше за все голосування за законопроєкт відбудеться у березні-квітні 2024-го. За словами Володимира Зеленського, цей документ дуже важливий. Адже закон про мобілізацію був написаний ще до початку повномасштабної війни й не відповідає сьогоденню.
Також слідкувати за матеріалами у відеоформаті ви можете на наших ютуб-каналах «Україна на часі», а також «Україна на часі Shorts». Там оперативно зʼявляються новини – від подій на фронті, політики та економіки до спорту, шоубізу та світської хроніки.Також ви можете дізнатися коментарі провідних експертів чи переглянути щоденні, щотижневі та навіть щомісячні підбірки головних новин.
Сьогодні поговоримо з Наталією Гуменюк про ймовірність спроби наступу росіян, зокрема на Херсон, і можливі наслідки для супротивника. Також розглянемо ситуацію на Чорному морі і можливість відтіснення росіян, щоб запобігти їхнім морським нападам. Речниця Сил оборони півдня України розповість нам про це. Приєднуйтеся до перегляду!
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.