У НБУ розповіли, що роблять для того, аби утримати стабільним курс гривні

У НБУ наголошують, що Україна має достатні міжнародні резерви, контрольовану ситуацію на валютному ринку та далеку від захмарної інфляцію

Курс гривні
В Нацбанку України розповіли, чим корисні щоденні курсові коливання

Національний банк України докладає зусиль, щоб курс гривні рухався в обидва боки: не лише послаблювався, а й зміцнювався. Також регулятор зрізає загрозливі коливання курсу, а це дає впевненість, що завтра курс не вилетить у відкритий космос, що ситуація контрольована. Про це йдеться в колонці директора департаменту монетарної політики та економічного аналізу НБУ Володимира Лепушинського для видання "РБК-Україна", що вийшла 2 жовтня.

За його словами, зараз курс щоденно коливається. Однак він запевняє, що це грає на користь стійкості ринку.

"Важливе завдання НБУ – забезпечити стійкість валютного ринку. Що це означає? Що ми докладаємо зусиль, щоб курс гривні рухався в обидва боки: не лише послаблювався, а й зміцнювався. Також ми зрізаємо загрозливі коливання курсу, а це дає впевненість, що завтра курс не вилетить у відкритий космос, що ситуація контрольована. Те, що зараз курс щоденно коливається, – це теж грає на користь стійкості ринку. Ми прибрали з фінансової системи річ, яка не давала їй повноцінно реагувати на ситуацію. Коли фінансова система не може реагувати на зміну умов, накопичуються дисбаланси, які, зрештою, створюють значні ризики (ми добре пам'ятаємо наслідки тривалої фіксації курсу, які проявилися у 2008 і 2014 роках). Тож насправді те, що зараз курс рухається, реагуючи на ринкові зміни, є вагомим приводом менше турбуватися, що він вилетить у піке. Вже майже рік ринок функціонує в такому режимі, і можна було переконатися, що якихось значних потрясінь не відбувається", - зазначив Лепушинський.

Якою тут є роль облікової ставки?

Наявність стимулу (висока процентна ставка) за можливості вибору (гривня проти валюти) зменшує попит на валюту та тиск на міжнародні резерви НБУ. Останні поповнюються коштом міжнародної допомоги. Тобто їхній обсяг, попри достатність на сьогодні, є обмеженим. Їх треба економити, адже це подушка безпеки для економіки України і можливість здійснювати закупівлю зброї за кордоном.

"Звичайно, ми усвідомлюємо, що повністю прибрати попит на валюту з боку населення неможливо. Він завжди буде, щонайменше з огляду на бажання громадян диверсифікувати ризики. Однак у наших руках обмежити цей попит і забезпечити для населення необхідні інструменти та можливість захиститися від інфляції. І такий елемент є важливим, якщо врахувати, що на гривневих рахунках населення (не лише строкових депозитах) сьогодні сконцентровано більше ніж 1,3 трильйона гривень. Варто розуміти – у нас ринкова економіка і в ній у власника грошей завжди є вибір: національна валюта проти іноземної. Якби НБУ не забезпечував наведених вище передумов, то була б ситуація гри в одні ворота: купуй валюту сьогодні й ти ніколи не програєш. У такій ситуації ми мали б перетік всієї гривневої маси у валюту. А це зовсім інші міжнародні резерви, постійні курсові й інфляційні сюрпризи. Наприклад, як це відбувалося в Україні на початку 90-х, а в Венесуелі чи Зімбабве – просто зараз. Коли замість того, щоб працювати, люди бігають по магазинах чи обмінних пунктах, щоб зберегти вартість щойно зароблених грошей. Натомість маємо достатні міжнародні резерви, контрольовану ситуацію на валютному ринку та далеку від захмарної інфляцію", - додав Лепушинський. 

На скільки може зрости курс долара в жовтні: прогноз банкіра 

Як розповів в коментарі виданню "РБК-Україна" начальник департаменту казначейства Глобус Банку Тарас Лісовий, другий місяць осені може стати найбільш значущим не лише для розуміння, з якими курсами Україна завершить поточний рік, а й для того, щоб прорахувати, з яких курсів країна стартуватиме у 2025 році. Банків припустив, що в жовтні курсовий коридор зміститься до 41,5-42,2 грн/долар. Таким чином, валютні курси продовжать зростати, однак кволими темпами.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube