Чи втримає НБУ стабільний курс гривні, якщо міжнародна підтримка знизиться, пояснив Андрій Пишний

За словами голови НБУ Пишного, Україна у 2024 році отримала 24,6 мільярда доларів, цього року очікується отримання всієї заявленої суми у 38 мільярдів доларів

НБУ
Пишний про міжнародну допомогу Україні

Міжнародні партнери мають зобов'язання з підтримки України. Однак якщо утворюється розрив, то Національному банку потрібно покривати його коштом власних обмежених ресурсів, прискорюючи видатки або секвеструючи їх. Про це в ефірі Business Breakfast від Forbes Ukraine розповів голова НБУ Андрій Пишний. 

Він вказав, що міжнародні партнери знаходяться у своїх політичних циклах, що створює додатковий тиск для України. Пишний нагадав, що наша держава пів року чекали відновлення допомоги США. 

"Перша частина цього питання – чи мають міжнародні партнери зобовʼязання з підтримки України? Так, мають. Щоб вони були активовані, потрібно реалізовувати план структурних реформ. Звичайно, партнери знаходяться у своїх політичних циклах, що створює додатковий тиск для України, як ми побачили цьогоріч, коли пів року чекали відновлення допомоги США. Але це нормально, бо це демократичний процес. Нам важливо отримувати достатній і ритмічний обсяг фінансової допомоги, тому що війну на паузу поставити неможливо. Якщо утворюється розрив, нам потрібно покривати його коштом власних обмежених ресурсів, прискорюючи видатки або секвеструючи їх. Для того, щоб політична воля була на нашу користь, Україна повинна мати голос. Цей голос зʼявляється тоді, коли ми виконуємо свою частину зобовʼязань", - заявив Пишний. 

За його словами, Україна у 2024 році отримала 24,6 мільярда доларів, з яких 13 мільярдів доларів дав ЄС, 3,9 мільярда доларів – США, 3,1 мільярда доларів – МВФ. Цього року очікується отримання всієї заявленої суми у 38 мільярдів доларів.

"Ще одне фундаментальне зрушення – поява механізму ERA, що дозволить Україні до кінця року отримати 50 мільярдів євро. Це рішення потребує складних політичних домовленостей та юридичного оформлення і має внутрішню опозицію (Угорщину). НБУ сприймає ці можливі надходження як позитивний ризик. Тобто якщо кошти надійдуть, ми зможемо зробити більше і швидше багато корисного для української стійкості, але якщо цього не станеться, ми залишимося в базовому сценарії. Але МВФ під час перемовин протягом пʼятого перегляду програми врахував ці доходи як стійке джерело у 2025 році", - додав Пишний. 

НБУ про міжнародні резерви 

Міжнародні резерви утримуються на достатньому рівні для забезпечення стійкості валютного ринку. Про це 19 вересня повідомили у пресслужбі НБУ. У серпні Україна отримала значний обсяг міжнародної фінансової допомоги, водночас інтервенції НБУ з продажу валюти суттєво зменшилися на тлі скорочення чистого попиту на валюту з боку бізнесу та населення. У результаті станом на початок вересня міжнародні резерви України перевищили 42 мільярди доларів. Досягнення угоди на рівні персоналу щодо п’ятого перегляду програми розширеного фінансування з МВФ у вересні стало ще одним позитивним сигналом щодо збереження достатніх обсягів зовнішньої допомоги та подальшого забезпечення макрофінансової стійкості. З огляду на це та на достатній інструментарій НБУ зберігатиме високу здатність підтримувати стійку ситуацію на валютному ринку, запобігати надмірним курсовим коливанням та забезпечувати рух курсу в обидва боки.
Міжнародна фінансова підтримка та заходи з мобілізації внутрішніх ресурсів мають допомогти уряду профінансувати дефіцит бюджету без звернення до емісійних джерел фінансування.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube