Рішення Мінфіну відобразиться на громадянах
У бюджеті на 2025 рік Мінфін заклав середній курс 45 гривень за долар, що значно вище за поточний. Це свідчить про підготовку влади до серйозної девальвації національної валюти. Такий крок може допомогти наповнити бюджет, але призведе до зростання цін та зниження купівельної спроможності громадян. Такий прогноз озвучив економіст Данило Монін.
За його словами, Мінфін вирішив знайти доходи іншими способами. Економіст нагадав, що у бюджеті 2025 року закладено середній курс 45 гривень за долар чи 48 гривень за євро.
"Рішення знайти доходи іншими способами. Він закладений до бюджету та називається девальвація. У бюджеті 2025 року закладено середній курс 45 гривень за долар чи 48 гривень за євро", - заявив Монін.
Він розповів, які у бюджеті передбачені податкові підняття. Мова йде про законопроєкт 11416 (проголосований), підняття акцизів на паливо, переведення акцизів на тютюнові вироби в євро (не проголосований).
"Наразі за законодавством оподатковується до 15 мінімальних зарплат, а мінімальну зарплату підвищувати не збираються, вона лишиться весь рік 8 тисяч гривень. Ось цю норму в бюджеті прописали як 20 мінімальних зарплат, тобто фактично 22% ЄСВ обкладатимуть будь-які доходи до 160 тисяч гривень, було 120 тисяч гривень, а стане 160 тисяч гривень.Таким чином, хочуть зібрати додаткові гроші, щоб мінімізувати дефіцит у бюджеті. Тобто прийнято фактично девальваційно-податковий шлях м'якого затискання гайок, який бізнес певною мірою може дозволити, хоча я впевнений, що багато хто буде незадоволений навіть цим підняттям податків", - вважає Монін.
У перший тиждень жовтня докорінних змін на валютному ринку не станеться. Як і раніше, курсові показники залежатимуть від режиму "керованої гнучкості", а саме від участі НБУ в досягненні балансу між попитом і пропозицією. Про це в коментарі виданню "РБК-Україна" сказав начальник департаменту казначейства Глобус Банку Тарас Лісовий. За його словами, роль валютних інтервенцій буде ключовою для формування поточних курсів.
"Крім того, на ринку, як і зазвичай, присутні інерційні прояви: тобто курсовий початок місяця може бути досить схожим на завершення вересня - тренд на зниження чи зростання може тривати в перші дні жовтня", - додав Лісовий.
Важливим для розуміння ситуації на валютному ринку стануть також показники курсів валют станом на 1 жовтня.
"За нашим прогнозом, на цей день офіційний курс складе до 41,3 грн/гривень", - сказав Лісовий.
Як і раніше, від ринку не варто чекати якихось сенсацій: всі можливі курсові зміни в щоденному розрізі будуть незначними, однак цілком можуть мати накопичувальний ефект, якщо, наприклад, спадний чи висхідний тренди триватимуть понад 3 дні (однак це буде скоріше винятком з правил: з огляду на ситуацію з початку року, зміна трендів відбувається кожні 3-4 дні). За прогнозом банкіра, основні характеристики валютного ринку з 30 вересня до 6 жовтня, будуть такими:
"Таким чином, у перші дні жовтня ситуація на валютному ринку не вирізнятиметься якоюсь новизною: курсові показники на готівковому ринку залежатимуть від міжбанку, події на якому відбуватимуться під наглядом регулятора. Якісь карколомні зміни майже виключені, натомість подальше курсове зростання може збігатися з курсовими прогнозами, закладеними в бюджет на 2024 рік", - констатував Лісовий.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.