У Конгресі США проголосували за допомогу Україні, але це не фінал: що буде далі, яке озброєння і в які терміни отримаємо

Читать на русском

Допомога Україні від США може надійти найближчими днями, а може затягнутися ще на два місяці

Читать на русском
конгрес сша, зброя
Допомога Україні може затягнутися на понад два місяці, а може надійти найближчими днями

Допомога Україні від США може надійти найближчими днями, а може затягнутися ще на два місяці

У суботу, 20 квітня, у Конгресі США відбулось голосування Палати представників за законопроєкт про допомогу Україні. Основною частиною майбутнього військового пакета, як очікується, буде артилерія і засоби протиповітряної оборони. Деяке озброєння вже запакували й повантажили, воно знаходиться на літаках у Європі. Відправлення його до України може відбутися навіть наступного дня після того, як законопроєкт схвалить Сенат і підпише президент Джо Байден. 

Варто розуміти, що підтриманий у Конгресі законопроєкт по Україні, схвалений у пакеті з трьома іншими, - і це ще не кінець справи. Далі на документ чекає низка бюрократичних процедур. 

  • По-перше, усі чотири законопроєкти, за які голосували пакетом (йдеться про окремі документи щодо допомоги Україні, Ізраїлю, Індо-Тихоокеанському регіону і внутрішні видатки на оборону США) мають об'єднати в один і виписати версію для Сенату США. 
  • По-друге, Сенат США має взяти цей законопроєкт в роботу і провести перше голосування. На це може знадобитися кілька днів, а може й понад 60 днів - закон США передбачає саме ці терміни. 
  • По-третє, має відбутися друге голосування у Сенаті. Переважно перерва між першим і другим невелика, усього кілька днів.
  • По-четверте, законопроєкт після того, як двічі проголосує Сенат, повинен підписати президент США Джо Байден (або ж накласти на нього вето). Сумнівів у тому, що Байден підпише документ, немає - адже він сам його ініціював. І є надія, що президент намагатиметься поставити свій підпис так швидко, як це можливо.  

Але є підстава для оптимізму: лідер більшості в Сенаті Чак Шумер повідомив, що розгляд законопроєктів про допомогу Україні, Ізраїлю і Тайваню Сенатом США запланували на вівторок, 23 квітня. Все питання у тому, чи проголосують сенатори того ж дня. 

До слова, окремим пунктом законопроєкт зобов'язує Байдена протягом 45 днів подати стратегію щодо подальшої підтримки України. Вона має бути "розрахована на кілька років, встановлювати конкретні та досяжні цілі, визначати та ставити на чільне місце інтереси національної безпеки США".

Скільки чекати на допомогу

Якщо врахувати ці терміни, то у кращому випадку - кілька днів, а радше тижнів, у гіршому - понад два місяці. У Білому Домі кажуть, що не зволікатимуть з допомогою і радіють, що Палата представників зрушила питання допомоги України й рухається активно. Україна втрачала щодня через пасивні дії Конгресу.

Виконавчий директор Renew Democracy Initiative Уріель Епштейн запевнив, що в США місяцями готувалися до цього дня і що деякі засоби вже повантажили на літаки в Європі й вони готові до відправлення.  

"Я чув, що ця допомога буквально чекає на літаках у Європі. Вона приготована для того, щоб її відправити в Україну. Я сподіваюся, що адміністрація Джо Байдена зрозуміла, що не можна продовжувати чекати й не надавати допомогу Україні", – сказав Епштейн.

За його словами, найнеобхідніше - артилерійські боєприпаси й системи ППО – надішлють через 2-3 дні після голосування. Адже США й без того дуже довго зволікали з найнеобхіднішими засобами захисту для України. 

Яке озброєння ми отримаємо

У пакеті закладено 60,84 млрд доларів, частина з яких буде освоєна самими американцями. Понад третина цієї суми, 23,2 млрд доларів, піде на заповнення арсеналів армії США, які скоротилися після військових постачань Києву. Йдеться про те, щоб передати Україні озброєння, яке зберігається на складах. Ці кошти осядуть на рахунках підприємств США, тому їх виділяють у форму гранту. 

13,8 млрд доларів підуть на закупівлю нових озброєнь для України. Мова як про швидкі постачання, так і про замовлення зброї, яку ще потрібно буде зробити. Ще 11,3 млрд витратять на поточну діяльність американських військових у регіоні - зокрема йдеться про навчання ЗСУ та військову присутність у країнах східного флангу НАТО.

Понад 7,8 мільярда закладено для підтримки економіки України: ці гроші підуть в український бюджет для покриття дефіциту - такою була умова республіканців. Також вони наполягли, щоб частина коштів пішла на контроль за наркотрафіком, ядерною безпекою або посилення правоохоронних органів.

У так званому пакеті Джонсона будуть артснаряди й системи ППО. Ймовірно, у першій партії надійдуть ракети для Patriot, проте не самі системи. Також залишається питання щодо ракет ATACMS - чіткої інформації з цього приводу не було. У документі визначено, що президент США має передати далекобійні ракети ATACMS, але на свій розсуд визначити, чи дії уряду України завдаватимуть шкоди національній безпеці  та інтересам США. І в такому випадку відкласти таку передачу і повинен повідомити про це Конгрес. 

Довгоочікуване голосування конгресу

Палата представників Конгресу США проголосувала за законопроєкт щодо допомоги Україні - нашій країні виділять 61 млрд доларів. Документ був проголосований у пакеті законопроєктів з іноземною допомогою, які також стосуються Ізраїля, Індо-Тихоокеанського регіону та інших потреб в межах національної безпеки США. Законопроєкт отримав 311 голосів: за нього проголосували 210 демократів та 101 республіканець.

Нагадаємо, президент США Джо Байден у 2023 році висунув ініціативу про надання Україні допомоги у розмірі 61 млрд доларів, але чекати на розгляд законопроєкту довелось кілька місяців. 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.