У Білорусі вперше за півтора роки приземлився носій Кинджалів МіГ-31К

Паралельно цьому Путін вручив Лукашенку найвищу нагороду РФ: який цікавий збіг

Володимир Путин, Олександр Лукашенко, МіГ-31к, ракета Кинджал
МіГ-31К знову в Білорусі – поки що незрозуміло, надовго чи ні, бо ніхто не знає, що в голові у Путіна та Лукашенка

Російський винищувач МіГ-31К  9 жовтня здійснив посадку на одному з аеродромів Білорусі. Цей літак є носієм гіперзвукових ракет "Кинджал". Винищувачів типу МіГ-31К ВКС РФ був у Білорусі останні 1,5 року, зазначає моніторинговий проєкт "Білоруський Гаюн".

За даними моніторингу, винищувач МіГ-31К ПКС РФ приземлився на білоруському аеродромі "Мачулищі", що біля Мінська. Це традиційне місце базування МіГ-31К в РБ.

Варто зауважити, що російських винищувачів типу МіГ-31К не було в Білорусі останні півтора року з 6 квітня 2023 року. При цьому тоді Росія та Білорусь ще й імітували вильоти МіГ-31К. Це своєю чергою призводило до масштабних повітряних тривог в Україні.

МіГ-31К - це модифікація радянського багатоцільового перехоплювача МіГ-31, розроблена для запуску гіперзвукових ракет "Кинджал". МіГ-31К може виконувати завдання перехоплення повітряних цілей та ураження наземних об'єктів за допомогою високоточних ракет. Основним озброєнням МіГ-31К є аеробалістична ракета "Кинджал", яка має дальність до 2000 км.

Носій Кинджалів прилетів до Білорусі на тлі теплої зустрічі Путіна та Лукашенка

Майже у той самий час, коли в Білорусі відстежили посадку російського МіГ-31К, російський правитель Володимир Путін 9 жовтня приймав самопроголошеного президента РБ Олександра Лукашенка в Кремлі. Лукашенко перебуває у Москві з 8 жовтня – прилетів на саміт СНД, а сьогодні удостоївся персональної зустрічі.

На ній Путін оголосив, що Лукашенку буде вручено найвищу державну нагороду Російської Федерації – орден апостола Андрія Первозванного  за особливі заслуги у зміцненні двосторонніх зв'язків між Росією та Білоруссю. Не можна виключати, що дозвіл знову тримати в Мачулищах МіГ-31К, або хоча б раз здійснити посадку - реверанс у відповідь з боку нелегітимного білоруського вождя. Бо занадто дивний збіг обставин.

Кинджали та МіГ-31К у Білорусі

1 листопада 2022 року розвідка Великобританії повідомляла, що Росія нещодавно перекинула на територію Білорусі (аеродром Мачулищі) винищувачі-перехоплювачі МіГ-31К, здатні нести аеробалістичні ракети "Кинджал", і, ймовірно, самі ракети. На думку міноборони Великобританії, це зробили, щоб створити враження, що Білорусь нібито дедалі більше залучають до війни.

МіГ-31К базувалися у Білорусі 113 днів, здійснили 39 вильотів та остаточно залишили Мачулищі 6 квітня 2023 року. Конкретно ти винищувачі, що злетіли у квітні, перебували в Білорусі від 13 грудня 2022 року. На той момент це була вже друга зміна в Білорусі для цього типу літаків. Раніше трійка МіГів прилітала 16 жовтня 2022 року і пробула в Білорусі 46 днів. У Білорусі з носіями Кинджалів, до речі, двічі траплялися інциденти - вони спалахували.

Білорусь – союзник агресора, але армія Лукашенка не воює

Нагадаємо, що ввечері 25 серпня з'явилася інформація, що військо Білорусі підійшло на небезпечну відстань до українського кордону. Зазначалося, що Білорусь проводять навчання, у яких беруть участь підрозділи ПВК "Вагнер". В українському МЗС відреагували на такі маневри застереженням і закликом відвести війська, адже вони створюють загрози для України, особливо, що стосується Чорнобильської АЕС. 

Раніше Інформатор повідомляв, що попри накопичення військової техніки та підрозділів на білорусько-українському кордоні, Олександр Лукашенко поки не демонструє готовності до масштабних дій. Однак його демонстрація сили може бути частиною більшого плану, узгодженого з Москвою. Цілком імовірно, що показові дії білорусів - це чергова гра на нервах Києва та Заходу.

Генерал-лейтенант Сергій Наєв, колишній командувач Об’єднаних Сил ЗСУ, запевняє, що наразі на території Білорусі відсутні сили, здатні провести наступальні дії проти України, зокрема на Чернігівщину. За словами генерала Наєва, українські військові не фіксують активної підготовки білоруських сил до наступу. Наразі ворог не має достатніх ресурсів для таких дій, але ситуація може змінитися.

Станом на вересень 2024 року, згідно з інсайдерською інформацією Інформатора і підтвердженими даними "Білоруського Гаюна", у прикордонних районах Білорусі зберігається накопичення військових сил РБ, зокрема БПЛА, засобів зв’язку і близько 2 тисяч російських військових. 

Але войовничої риторики від самого Лукашенко так само немає, він спростовує будь-які заяви про плани наступу. Військовий експерт Іван Ступак розповів, що постійно моніторить, як Лукашенко проводить свої наради, і з огляду на них запевняє, що в його риториці чи в пропаганді Білорусії немає закликів до війни з Україною.

Інформатор нагадує, що Росія розпочала повномасштабне вторгнення в Україну 24 лютого 2022 року, зокрема з території Білорусі. Білорусь фактично надала свою територію країні-окупанту як військову базу, зокрема для завдавання по Україні ракетних та авіаударів. Лукашенко згодом визнав, що його країна бере участь у війні Росії проти України, але нібито "нікого не вбиває й нікуди не скеровує своїх військових".

Водночас 27 серпня 2024 року Лукашенко заявив, що йому "радять плюнути на цю Росію" та воювати разом з Україною проти РФ. Хто саме Лукашенку пропонує "плюнути на Росію", він не уточнив. Але згадав про Захід. 

"Та плюнь ти на цю Росію, та відвернися ти від цієї Росії. Давай воюватимеш з Україною проти Росії. А до того кордону ми війська НАТО під Смоленськ заведемо". Доходить і до цього. Мені сьогодні вносять пропозиції з усіх боків, які ми прийняти не можемо на 99%", – сказав він. 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube