The Economist: За сприятливих умов Україна здатна провести потужний контрнаступ лише через 2-3 роки

Україні доведеться ліквідувати кожні півроку 50 тисяч російських солдатів, щоб Росія не змогла створити сильнішу армію

Війна в Україні
Шлях України до стратегічної переваги може продовжуватись до 2027 року

The Economist представила депресивний прогноз стосовно того, як довго Україні знадобиться для проведення потужної контрнаступної операції. За даними видання, американський пакет допомоги на 61 мільярд доларів може допомогти Україні отримати додатковий час, якщо Збройні Сили України розумно використають його.

З початку останніх днів лютого російська армія розгортається по східній частині України. Спочатку Авдіївка впала - це найбільший успіх Росії протягом майже року. Потім її війська зайняли ряд сіл подалі на захід. Прогрес Росії є виявом її вирішальної переваги у вогневій потужності: на деяких ділянках фронту за кожен снаряд, який українці випускають по російських позиціях, ті відповідають 17-ма ударами. Українські війська обмежені боєприпасами, бо бояться, що вони закінчаться. Цей дефіцит, в свою чергу, відображає неспроможність США затвердити будь-яку нову військову допомогу для України від минулого літа.

Але цього тижня, після багатьох місяців зволікання, Конгрес схвалив таку допомогу на суму 40 мільярдів доларів, що практично рівнозначно всій військовій допомозі США Україні з початку війни. Також була надана певна гуманітарна допомога, а також допомога Ізраїлю та Тайваню. Президент США Джо Байден підписав законопроект 24 квітня та наказав негайно надіслати перший один мільярд доларів, який має прибути протягом кількох днів.

Це надзвичайно вчасно. В березні Еммануель Макрон попередив голів французьких політичних партій, що Росія може прорвати українські лінії та продовжити наступ у напрямку Харкова чи Одеси. 18 квітня Білл Бернс, директор ЦРУ, попередив, що Україна опиниться в "жахливому" становищі, якщо Конгрес не затвердить пакет допомоги.

"Є цілком реальний ризик того, що українці можуть програти на полі бою до кінця 2024 року або принаймні поставити Путіна в положення, коли він зможе визначати умови політичного врегулювання", - казав він.

Такому сценарію наразі вдається запобігти. Завдяки допомозі, схваленій Конгресом, пан Бернс стверджує, що цього року українські сили зможуть "витримати" на полі бою та розбити "надмірні сподівання" Володимира Путіна, президента Росії щодо того, що "час на його боці". За словами Майкла Кофмана з Фонду Карнегі, нова допомога має включати доставку боєприпасів на приблизно рік.

Але дисбаланс у вогневій потужності протягом останніх місяців вже мав катастрофічні наслідки. Перевага Росії в артилерії давала підтримку для наступу її військ. Ще гірше, що це змусило Україну відбивати напади за допомогою піхоти, озброєної гранатами та стрілецькою зброєю, а не власною артилерією. Це призвело до великої кількості втрат серед українських сил та меншої - серед російських, ніж це могло б бути (хоча втрати російської сторони все ще залишаються дуже високими: близько 1000 убитих і поранених щодня під час наступу, за підрахунками західних офіційних осіб).

Залишається під питанням, чи зможе нове вливання зброї повністю вирівняти перевагу Росії у вогневій потужності. З її великими чисельними перевагами і значними нафтовими ресурсами Росії легше залучати нові сили. Це може залишити Україну на задньому плані, пригнічуючи її можливість розпочати нові наступальні дії. Плюс, невизначеність щодо майбутньої західної допомоги може лишитися актуальною: після президентських і парламентських виборів у США, що відбудуться в листопаді, підхід Америки до України може раптово змінитися.

Найжорстокіші бої зараз розгортаються в містечку Часів Яр, що на захід від Бахмута, яке Росія захопила рік тому після довгих дев'яти місяців спроб. Це містечко відкриває шлях для Росії до більших міст Донецької області, таких як Донецьк і Луганськ, які майже повністю перебувають під контролем Росії. Для України це місце має велике стратегічне значення, адже знаходиться на високій висоті та має добре озброєні укріплення. Полковник Павло Федосенко, який очолює оборону міста, стверджує, що українські сили все ще мають значний контроль над ним. Хоча росіяни і намагаються просунутися далі, їм досі не вдалося досягти значних успіхів. Очікується, що українські сили зможуть відбити будь-які російські наступні атаки, особливо ті, які можуть відбутися у травні.

На фоні надходження будь-якої амуніції, допомога США стає психологічною опорою для втомлених військ України. Путін, можливо, сподівався скористатися влітку нестачею снарядів в Україні для досягнення значного прогресу, що могло б посилити його позицію перед НАТО та американськими політиками. Проте, новий законопроект про допомогу може змінити його розрахунки, підвищуючи очікувані темпи виробництва боєприпасів для України. У довгостроковій перспективі, найбільшою проблемою може стати не нестача боєприпасів, а недостатність робочої сили. Проте, з кожним роком збільшується здатність союзників України, що може змінити картину конфлікту в майбутньому.

Перша сторона, яка зможе реалізувати масштабні операції, матиме значну перевагу. Однак для України такий прорив вимагатиме інтенсивного тренування і важких рішень щодо місця проведення навчань. Польща розглядається як потенційна локація, але це не є вирішене питання. Щодо часу, то Україні може знадобитися до 2026-2027 років, щоб розвинути належний наступальний потенціал, тоді як деградація російських сил триватиме. Наслідком цього буде потреба в постійних поставках зброї та посилення заходів санкцій. 

"Людина, знайома з планами, каже, що Україні, ймовірно, знадобиться час до 2026 або 2027 року, щоб розвинути серйозний наступальний потенціал. Тим часом Україні потрібно буде продовжувати знижувати російську бойову потужність. У стратегічному документі, опублікованому міністерством оборони Естонії минулого року, стверджувалося, що Україні потрібно буде вбивати або серйозно калічити 50 000 російських військових кожні шість місяців, щоб не дати Росії створити сильнішу армію. ЗСУ також потрібно буде продовжувати наносити удари великої дальності по Криму, Чорноморському флоту та російським авіабазам, що, у свою чергу, вимагатиме стабільних поставок ракет великої дальності, бо Україна зараз має відносно невеликий запас британських і французьких крилатих ракет", - йдеться у матеріалі The Economist.

Допомога від США

Сенат Сполучених Штатів двопартійним рішенням схвалив законопроєкт про виділення допомоги Україні 23 квітня. Перша партія військової допомоги вже спакована й перебуває в країнах Європи, зокрема в Німеччині та Польщі, готова до відправки. Йдеться передовсім про боєприпаси до ППО, артилерійські снаряди та ракети до Himars на 1 мільярд доларів. Президент України Володимир Зеленський подякував Сенату та Конгресу США за схвалення "життєво необхідного" пакету.

Нагадаємо, раніше Інформатор писав, що Головнокомандувач ЗСУ Олександр Сирський підтвердив підготовку до нового контрнаступу. Він підкреслив, що ЗСУ перед наступом прагнуть максимально виснажити Росію. 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube