Таємний сенс візиту Зеленського до ЄС та податковий сюрприз від Ради - головні новини 10 жовтня

Президента просять не підписувати грабіжницький закон про збільшення податків, а він відправився в Європу презентувати план перемоги попри те, що Байден скасував свій візит: підсумки четверга

Головні новини 10 жовтня 2024 року.
Війна, грабіжницькі податки та обговорення плана перемоги в Європі - головні новини 10 жотвня: колаж - Інформатор-Україна

Мабуть в підручники історії увійде голосування 10 жовтня в Раді за грабіжницький податковий закон. Депутати правили його аж допоки він не втратив усю внутрішню логіку. Потім проголосували - тепер просять Зеленського не підписувати. Треба інший закон. Зеленський мабуть не чує - в нього важливіші справи: поїхав до Європи, вже зустрівся із Стармером та Макроном. Німеччина готується зустрічати українського президента - у Берліні безпрецедентні заходи безпеки. Інформатор підсумовує головні події четверга, 10 жовтня.

Податки: Рада проголосувала незрозуміло за що

Парламент розглядав 10 жовтня новий податковий закон, що вже називають грабіжницьким. «За» відповідний законопроєкт проголосувало 247 народних депутатів.

Шок у пересічних українців ще попереду. Ще не всі зрозуміли, що саме депутати наголосували.

Грабіжницький податковий закон передабачає:

  • Підвищення ставки військового збору для фізичних осіб з 1,5% до 5%, окрім грошового забезпечення військовослужбовців та працівників силових структур;
  • ⁠встановлення військового збору для ФОП 1,2 та 4 груп у розмірі 10% від мінімальної заробітної плати;
  • встановлення військового збору у розмірі 1% для платників єдиного податку 3 групи;
  • підвищення ставки податку на прибуток для фінансових компаній до 25% з 2025 року;
  • встановлення щомісячних авансових внесків з податку на прибуток та ПДФО для платників податку, які здійснюють діяльність з роздрібної торгівлі пальним (за кожну АЗС);
  • податок на прибуток від банків за 2024 рік у розмірі 50%.

Під час обговорення було запропановано норму скасувати збільшення військового збору власне для військовослужбовців, що взагалі-то виглядало логічно. Більшість підтримала цю норму, запропоновану опозицією, зокрема, Європейською Солідарністю Петра Порошенка. Але, на думку Ярослава Железняка, це у результаті знищило законопроект цілком. Він втратив внутрішню логіку.

«В результаті у нас залишиться редакція першого читання по військовому збору (ВЗ). А так як за три редакції по яким перевносили законопроект так і не спромігся уряд нормально виписати текст, то він дуже корявий» - пояснив Железняк.

Кажуть у Раді зараз як противники, так і прихільники закону просять Зеленського його не підписувати. Все доведеться переробляти.

Ймовірно, якщо Зеленський не підпише, всім стане краще, бо вже після голосування в Раді стало відомо:

Міфіну все рівно не вистачить надходжень від нового закону, щоб перекрити диру в бюджеті. Треба більше грошей.

Закон не встановив збільшення податків на казино, тютюнові вироби та ренту, хоча саме ці галузі демонструють надприбутки. Це 65 млрд. грн. додатково. Зокрема тому, що пан Гетманцев лобіює гральний бізнес.

Щоб перекрити видатки бюджету, Рада може окремо розглянути питання щодо збільшення ПДВ. Податковий жах перетвориться на суцільний податковий жах.

За оцінками незалежних економістів введення в дію цього грабіжницького податкового закону спричинить прискорення інфляції, падіння гривні та зубожіння українців.

«Законопроєкт про підвищення податків може загрожувати скороченню економічної активності, як наслідок бізнес еміграція, скорочення робочих місць, скороченню доходів домогосподарств, скороченню платоспроможного попиту, скороченню споживання», - розповів Інформатору економіст Михайло Крапивко.

Цікаво, що раніше президент України вказував, що він проти необміркованного збільшення податків.

«Коли підприємства працюють, громадам легше, і соціальні питання розв’язуються швидше. І про це мають пам’ятати й в Уряді, коли виходять із пропозиціями щодо податків. Рішення потрібні тільки такі, які допомагають і які реально справедливі», - казав Зеленський під час зустрічі з мешканцями Кропивницького 20 серпня.

Тож може й правда цей закон він ветує чи поверне у Раду на повторний розгляд. Бо так не можна!

Марафон Зеленського по Європі

Зеленський вирішив здійснити дипломатичний подвиг. Він за 48 годин відвідає низку європейських лідерів, щоб обговорити з ними план перемоги. У листі Макрон, Шольц, британський прем’єр Стармер, італійська прем’єрка Мелоні. Передбачена навіть його зустріч із Папою Римським.

10 жовтня вже відбулася зустріч голови держави із прем’єром Британії Кіром Стармером. Зеленський у Лондоні представив план перемоги.

Зеленський у Британії
Зеленський із Киром Стармером в Лондоні обговорили план перемоги. Фото: Getty Images.

Також Зеленський встиг завітати до президента Франції Еммануеля Макрона. Мета та сама - план перемоги. Про візит Зеленського до Парижа французька сторона оголосила ще у середу.

Німеччина очікує нашого президенгта наступного дня. У Берліні посилили заходи безпеки через візит президента. З метою безпеки перекриють ряд доріг та встановлять шлагбауми в урядовому районі. Поліція залучає значну кількість офіцерів. Представники поліцейської профспілки заявили, що високий рівень загрози для Зеленського потребує комплексного підходу до охорони, з залученням усіх доступних ресурсів.

Мирний план… та ще один мирний план

Візит Зеленського в Європу планувався заздалегідь. Він мав співпасти із приїздом Байдена. Президент США мав обговорити із канцлером Німеччини рішення щодо України. Також Байден планував зустрічі із Макроном та Стармером (тобто із тими ж персонами європейського політикума, з якими зараз зустрічається Зеленський). У підсумку мав відбутися Рамштайн, який в Україні вже назвали історичним.

Але Байден не приїхав. Формально, через ураган Мілтон, що насунувся зараз на південно узбережжя Сполучених Штатів. Але є підозра - що це лише привід скасувати чи принаймні перенести поїздку. Приміром, голова Держдепу Блінкен, що мав супроводжувати Байдена, теж поїздку скасував. Хоча голова Держдепу не має жодного відношення до урагану.

Також скасовано Рамштайн. Проте візит Зеленського все ж розпочався. Чи мало воно сенс?

Цікава деталь. Як Зеленський опинився за кордоном, представники Офісу президента почали спростовувати публікації у західних ЗМІ щодо плану влади - підписати мир з Росією із теріторіальними поступками в обмін на гарантії безпеки, вступ України до НАТО та ЄС.

Зпочатки це зробив радник президента Дмитро Литвин. Потім до нього долучився радник голови ОП Михайло Подоляк.

«Немає жодних концепцій "території в обмін на гарантії безпеки". Чи будь-яких інших "розмінних форматів". Тому що без програшу Рф не існує жодних дієвих гарантій безпеки й ніхто не погодиться їх видати (з тієї простої причини, що й сьогодні є надто багато стримувальних чинників, щоб просто забезпечити належну ресурсну підтримку України). Рф продовжить експансію, збільшивши її обсяги й усвідомлюючи, що не буде жодної підсумкової відповідальності за масові злочини й ніхто безпосередньо не втручатиметься, навіть якщо вона (Рф) вирізатиме тисячами цивільне населення», - пояснив Подоляк.

Спростовувати взагалі то є що. Авторитетні західні медіа один за іншим описують саме сценарій, що передбачає мирні переговори з поступками територій - в обмін на гарантії безпеки. Лише останніми днями таких публікацій було декілька:

  • Докладно про план, що передбачає поступки територіями в обмін на гарантії безпеки США і НАТО написала італійська Corriere Della Sera.
  • Forbes оприлюднив інформацію, що Зеленський змушений буде поступитися територіями, але після цього виникне ризик державного перевороту за участі радикальних сил.
  • Financial Times опублікувала матеріал про те, що новий глава МЗС України Андрій Сибіга нібито обговорював із західними колегами в США можливість проведення переговорів про "землю в обмін на безпеку" (його потім спростував речник МЗС Георгій Тихий).
  • FT писало, що Київ і Вашингтон змушені розглядати план переговорів з територіальними поступками Москві. Теж казали, що окуповані землі можуть бути повернуті дипломатичним шляхом.
  • Іспанське El País заявило, що західні союзники України все більше посилюють тиск на Київ, закликаючи до перемовин.

Інформатор не вірить, що всі ці медіа з різних країн брешуть. Навіть, якщо пан Подоляк спростовуватиме кожну з цих публікацій окремо. Просто через авторитет цих медіа.

Все це нагадує лютий 2024 року. Тоді західні ЗМІ теж писали про початок війни. ОП та особисто Володимир Зеленський це спростовував - допоки не почалося.

Тож маємо версію, звідки береться інфа щодо мирних переговорів. За нашою теорією влада має два плани. Один більш цікавий для США. Він всім відомий - формула мира Зеленського.

Інший, теж відомий останнім часом - план перемоги. Можливо, він більш цікавий для Європи, ніж для США.

Майже впевнені, що в жодному з цих планів не йдеться про територіальні поступки. Проте перший план (формула мира) таке категоричне відкидає. Другий план (план перемоги) перегорів та поступок не виключає.

І ось дивиться, як все складається. Байден побачив, але залишився не в захваті. Американські медіа теж оцінили цей план дуже стримано. Можливо тому що він протирічить інтересам США та політиці Демпартії. Для Європи він більш цікавий.

Байден мав їхати в Європу, можливо, щоб слухати аргументи. Але поїздку скасовано. Проте Зеленський від власної поїздки не відмовився. Тобто обговорення триває без Байдена, ось і все.

А ось ще цікавинка: ще до початку візиту Зеленського до ЄС, речниця ОП Дар’я Зарівна повідомила, що самміт миру, що було заплановано на листопад, відкладається. Це ймовірно відповідь на відкладений візит Байдена.

Чим формула миру подобається американським демократам та чим їм не подобається план перемоги: Інформатор зробив короткий розбір.


Погода шкодить США та допомагає Україні

А тим часом ураган Мілтон, через який власне Байден скасував візит до Європи, наробив лиха в штаті Флоріда. Майже цілком затоплено дитячу мрію - Діснейленд. Надходять попередження про можливі перебої зі світлом. Відомо про жертви.

Ураган Мілтон у Флоріді
Ураган Мілтон наробив лиха у Флоріді. Фото: Getty Images

"Мілтон" обрушився на узбережжя штату Флорида як шторм третьої категорії у середу 9 жовтня близько 20:30 (за місцевим часом) зі швидкістю вітру понад 195 км/год, спричинивши шквал торнадо та повені. На початку шторму фахівці призначили йому найвищий, п'ятий, рівень потужності. Згідно зі шкалою вимірювань, 5 рівень категорії призначають ураганам, якщо шторм рухається зі швидкістю 250 км/год або вище, третій рівень - 180-210 км/год.

В Україні після досить жорсткої літньої спеки все ще дозволяє насолоджуватися помірним теплом. Проте Україну теж відчутно штормить: йдеться про Донбас.

Пишуть, наступ росіян сповільнюється. Багато людей втрачено, зараз намагаються наступати механізованими частинами. Але прогрес не той, хоча й не нулевий. Експерти підкреслюють, фронт не стабілізовано. Хоча загроза втрати Покровська відчутно зменшилася. Як вважається, зокрема через погоду. Ураганів немає, але дощі. Через них - багнюка, де позастрягала російська техніка.

Але ситація на фронті все ще незадовільна:

Та на останок ще декілька новин Інформатора, над якими варто поміркувати:

 

 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube