Суддя виправдила чиновника з Дніпра, якого у серпні ДПСУ звинуватили у спробі незаконного перетину кордону, затримавши у населенному пункті в 13 км від нього: є ознаки, що такі дії прикордонників на Закарпатті є системою
Матеріали справи не містять жодного доказу, що Олександра Литвина було затримано при спробі незаконного перетину кордону. Таке рішення на початку жовтня виніс суд Закарпаття у гучній справі чиновника з Дніпра Олександра Литвина, про яку раніше розповів Інформатор. Прикордонники затримали чоловіка у містечку біля Говерли під час туристичної подорожі. Попри те, що від місяця затримання до кордону залишалося 13 км - горами подолати цю відстань важко - щодо нього склали протокол про намір утікти за кордон. Потім Литвина було доставлено в ТЦК Хуста, там його утримували у підвалі. При цьому Литвин був заброньований та мобілізації не підлягав. Інформатор схиляється до думки, що це не поодиноке явище. Прикордонники та воєнкоми Закарпаття системно порушують закони.
31 серпня чиновника з Дніпра Олександра Литвина бусифікували попри наявність бронювання, коли він вийшов з готелю поруч з Говерлою. Прикордонники вимагали від нього зізнатись у спробі незаконного перетину кордону, а потім відправили до підземної тюрми у ТЦК Хуста. Днями суд поставив крапку в цій справі, визнавши дії прикордонників безпідставними.
Олександр Литвин показав редакції Інформатора копію судової постанови. У справі, яку розглядав суддя Рахівського районного суду Закарпатської області Дочинець, наводяться деталі протоколу, який складали прикордонники відділення “Ділове”, коли затримували Олександра та його товариша Андрія. Дії чиновника з Дніпра було класифіковано прикордонниками як спроба “незаконного перетину державного кордону з України до Румунії поза пунктами пропуску через державний кордон України у складі групи осіб”. При цьому вказано, що це відбулося біля н.п. Говерла (знаходиться у підніжжі гори Говерла).
Судді наголошують: “матеріали справи не містять жодного доказу того, що даного громадянина було затримано при безпосередній спробі незаконного перетину державного кордону”. Також там прямо пишуть, що Литвин мав право знаходитись на Закарпатті.
“Саме по собі перебування Литвина О.Г. у контрольованому прикордонному районі без надання належних та допустимих доказів, не може свідчити про те, що він намагався незаконно перетнути державний кордон України”, - йдеться в документі.
Також суд поставив під сумнів версію прикордонників, що Литвин намагався незаконно перетнути кордон і прийшов до висновку, що “в діях Литвина О.Г. відсутня об’єктивна сторона адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.204-1 КУпАП”
Відповідно суд дійшов висновку, що його вина “недоведена та не може бути встановлена судом”, провадження у справі підлягає закриттю, а судовий збір у 605,60 грн заплатить держава.
25 вересня Закарпатський ТЦК і СП відреагував на матеріал сайту Інформатор та опублікував 25 вересня свою позицію щодо тексту. Там заявили, що утримували Литвина в законний спосіб, та що “всі дії військових були законними і спрямованими на забезпечення безпеки громадян”.
Також там заявили, що інформація, наведена нами, “має на меті дискредитацію мобілізаційних заходів та створення негативного враження про роботу військових органів”, що не відповідає дійсності, адже мета публікації - привернути увагу до порушень прав людини при затриманні.
Зазначимо, що в матеріалі ми лише надали можливість читачеві розповісти історію, правдивість обставин в якій врешті підтвердилась судовим рішенням на користь затриманого. За нашими даними, кількість судових рішень, що визнають безпідставність дій ДПСУ в окремих районах Закарпаття є досить великою. Це десятки справ про нібито спробу незаконного перетину кордону, що були заведені без підстав.
Зрозуміло, що у підсумки всі затримані ДПСУ підозрювані у спробі перетину кордону - на вокзалі Рахова, у селищи Говерла та інших місцях, що аж ніяк не знаходяться на кордоні, відправлялися по відомому маршруту: у ТЦК, потім в учебку.
Інформатор не намагається дискредитувати мобілізацію. Але мобілізаційні заходи не можуть відбуватися всупереч закону.