Прискорення інфляції, падіння гривні, зубожіння українців: економіст Крапивко про наслідки значного підвищення податків

Бізнесу та громадянам через прийнятий 10 жовтня законопроєкт №11416-д щодо істотного збільшення податків буде не легко

Підвищення податків
Економіст Крапивко про загрози через прийнятий ВРУ законопроєкт №11416-д щодо істотного збільшення податків

Верховна рада проголосувала за кардинальне підвищення податків, але це несе певні загрози. Через законопроєкт №11416-д в Україні може скоротитися економічна активність, що призведе до різкого зростання інфляції та девальвації національної валюти. Про це Інформатору розповів економіст Михайло Крапивко.

За словами економіста, законопроєкт про підвищення податків передбачає різкі зміни. Вони полягатимуть у скороченні робочих місць та доходів населення. 

"Законопроєкт про підвищення податків може загрожувати скороченню економічної активності, як наслідок бізнес еміграція, скорочення робочих місць, скороченню доходів домогосподарств, скороченню платоспроможного попиту, скороченню споживання. Це призведе до різкого зростання рівня інфляції, девальвація національної валюти. У документі є норми, які підвищують податки на небанківські фінансові установи, що спричинить підняття ставок запозичення кредитування у цих установах, також є норма щодо авансових внесків платежів з автозаправних станцій чи комплексів, що спровокує підвищення вартості палива", - заявив Крапивко. 

Ще одним наслідком може стати скорочення діючих ФОПів, бо навантаження на них підвищилось. Це все можна об'єднати, як згортання бізнес активності.

Законопроєкт щодо кардинального підвищення податків

10 жовтня 2024 року Верховна Рада ухвалила законопроєкт № 11416-д щодо збільшення податків. Його підтримали 247 народних депутатів. При чому на думку як противників, так і прихильників нового закону, президенту Зеленському не варто його підписувати. Народний депутат Ніна Южаніна розповіла про основні зміни:

  • підвищення з дня набрання чинності законом ставки військового збору з 1,5% до 5% для найманих працівників (для військовослужбовців ЗСУ, СБУ, СЗР, ГУР МО, Нацгвардії, прикордонників, УДО та ДССЗЗІ ставку залишили 1,5%, та залишили звільнення для тих, хто виконує бойові завдання);
  • ⁠встановлення з 1 жовтня 2024 року військового збору для всіх ФОПів І, II й IV груп у розмірі 10% від 1 розміру мінімальної зарплати (тобто 800 гривень щомісяця); 
  • ⁠встановлення з 1 жовтня 2024 року військового збору в розмірі 1% від доходу для всіх ФОПів та юросіб III групи єдиного податку; 
  • повернення до щомісячної замість квартальної об’єднаної звітності з ПДФО, ВЗ та ЄСВ з 1 січня 2025 року;
  • збільшення ставки податку на прибуток для банків до 50% за 2024 рік;
  • збільшення ставки податку на прибуток для фінансових установ (крім страховиків) з 2025 року;
  • встановлення щомісячних авансових внесків з податку на прибуток (якщо власник юрособа) та ПДФО (якщо власник фізособа) для кожної АЗС у розмірі від 30 до 60 тис. грн;
  • прив’язка авансових внесків з податку на прибуток для обмінників до євро;
  • збільшення на 14% мінімального податкового зобов’язання для с/г земель та встановлення мінімальної суми такого зобов'язання за 1 га (1400 гривень для ріллі);
  • втрата спрощеної системи для IV групи, якщо борг по мінімальному податковому зобов'язанню понад 2 квартали;
  • підвищення ставки рентної плати на видобуток щебеню, піску та каоліну;
  • збільшення мінімальних роздрібних цін на вина і виноробну продукцію (коньяки та вермути) на 50%;
  • звільнення від оподаткування коштів, нарахованих за програмою «Національний кешбек»;
  • звільнення від ПДФО іноземної допомоги, яку отримують громадяни в інших країнах по тимчасовому захисту (за 2022, 2023 та наступні роки до кінця воєнного стану).

Як раніше повідомляв Інформатор, Головне юридичне управління Верховної Ради проаналізувало законопроєкт №11416-д та дійшло висновку, що його окремі норми не відповідають Конституції України. Про це йдеться у висновку управління щодо поданого до другого читання тексту. 

Раніше заступник очільника податкового комітету ВР Ярослав Железняк закликав українських підприємців публічно критикувати податковий законопроєкт для того, щоб завадити його ухваленню. 

Частина норм цього закону набере чинності заднім числом, з 1 жовтня. Тож, українці отримають меншу зарплату за жовтень, ніж очікували. 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube