Ресурс до зведеного бюджету від змін до Податкового кодексу у 2024 році становить 23,3 млрд грн, водночас додаткова потреба у фінансуванні Сил оборони у 2024 році становить майже 500 млрд грн, зазначили в Мінфіні
10 жовтня, Верховна Рада України підтримала у другому читанні законопроєкт №11416-д «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей оподаткування у період дії воєнного стану». Він викликав критику з боку народних депутатів, бізнесу та експертів. Міністерство фінансів вітає різке підвищення податків, хоча і зазначає, що цих грошей не вистачить на військові витрати. Раніше народна депутатка Ніна Южаніна попереджала про це і анонсувала намагання підвищити ПДВ.
Як зазначає Мінфін, законопроєктом передбачено залучити кошти до державного бюджету за рахунок:
Ресурс до зведеного бюджету від змін до Податкового кодексу у 2024 році становить 23,3 млрд грн (з яких до держбюджету - 23,2 млрд грн, а до місцевих - 0,1 млрд грн), а у 2025 році - 141,1 млрд грн (з яких до держбюджету - 133,0 млрд грн, а до місцевих - 8,1 млрд грн). Водночас додаткова потреба у фінансуванні Сил оборони у 2024 році становить майже 500 млрд грн. І саме неподаткові ресурси (збільшення внутрішніх запозичень) є основним джерелом для покриття зазначеної вище потреби.
“Всі невійськові видатки держбюджету фінансуються виключно за підтримки міжнародних партнерів України. Це і соцвиплати, і програми підтримки економіки, і зарплати вчителів та лікарів. Зазначені кошти немає змоги використовувати на фінансування потреб оборони”, - зазначили в Мінфіні.
Як зазначає народна депутатка Ніна Южаніна, в разі недостатності коштів у бюджеті після першої хвилі збільшення податків (хоча проєкт 11416-д і так називають наймасштабнішим їх підняттям) обіцяють повернутися до підвищення ставки ПДВ (ставка 21% дає додатково 45 млрд грн, ставка 22% - 90 млрд грн).
“Додаткові 65 млрд гривень від оподаткування казино, тютюнових виробів та ренти владу не цікавлять. Думку бізнесу теж не чують і не збираються враховувати. А важливо було б більш обережно/виважено/прораховано підходити до навіть таких заяв. Одночасного збільшення і військового збору, і ПДВ не витримають ні БІЗНЕС, ні громадяни. Збідніння і банкрутство — це перспектива на найближче майбутнє за таких ініціатив”, - зазначила Ніна Южаніна.
Як раніше повідомляв Інформатор, Головне юридичне управління Верховної Ради проаналізувало законопроєкт №11416-д та дійшло висновку, що його окремі норми не відповідають Конституції України. Про це йдеться у висновку управління щодо поданого до другого читання тексту.
Раніше заступник очільника податкового комітету ВР Ярослав Железняк закликав українських підприємців публічно критикувати податковий законопроєкт для того, щоб завадити його ухваленню.
Частина норм цього закону набере чинності заднім числом, з 1 жовтня. Тож, українці отримають меншу зарплату за жовтень, ніж очікували.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.