Застрягли в багнюці: наступ на Покровськ сповільнився, але не в нуль

Черговий наступ росіян, тепер на Покровському напрямку, схоже знов застряг в українській багнюці, принаймні погодний чинник військові експерти називають одним з вірогідних, але не єдиним

Росіяни спинились під Покровськом
Окрім багнюки ворога під Покровськом стримують надвеликі втрати і вичерпаний ресурс. Колаж: Інформатор-Україна

Останні звіти, включно з ранковим звітом американського Інституту вивчення війни (ISW), підтверджують, що російський наступ на Покровськ поступово сповільнюється. Попри активне використання механізованих підрозділів, російські сили стикаються з відчутними труднощами, які перешкоджають їхньому просуванню до міста. За словами військових експертів, причинами цьому стали значні втрати особового складу ворога, майже вичерпаний ресурс для штурмів, проблеми з реалізацією тактичних завдань, зниження результативності атак і погодні умови.

І побічно з цього напрошується висновок, що росіяни Покровськ не візьмуть, принаймні у цьому році. З'ясовували, чи справді це так і що думають з цього приводу військові експерти. 

Втрати та використання ресурсів

Аналітики ISW вказують, що російське командування значною мірою виснажило свої ресурси під час літньої наступальної кампанії. Військова техніка й бронетанкові підрозділи, які підтримували механізовані операції, не змогли досягти значного успіху, оскільки їх супроводжували великі втрати. Це підтверджує і військовий експерт Костянтин Машовець. Він зазначає, що, наступальні дії росіян зазнають значних втрат, і хоча їхній наступ не зупинений, темпи його різко знизилися.

"Протягом контрольного тижня темпи просування противника на Покровському та Курахівському напрямках відчутно впали. Але, далеко не до позначки "нуль". Говорити про якусь стабілізацію ситуації на всьому Покровському напрямі, або навіть – стверджувати, що настання супротивника вже "видихнулося", м'яко кажучи – зарано. Так, темпи просування противника – трохи впали, але рівень інтенсивності його атакуючих штурмових дій – немає", - пояснює Машовець. 

Машовець додає, що просування на Покровському та Курахівському напрямках хоч і триває, проте далеко не настільки ефективно, як це планувалося. Попри це, російське командування продовжує наступати в тактичних масштабах, намагаючись закріпитися в стратегічно важливих точках перед погіршенням погодних умов.

Окоп по коліно в воді і багнюці. Ілюстративне фото Костянтина і Влади Ліберових/Instagram
Окоп по коліно в воді та багнюці. Ілюстративне фото Костянтина і Влади Ліберових/Instagram

Проблеми з реалізацією тактичних завдань

На Покровському напрямку російські війська не досягли основних поставлених цілей. Наприклад, спроби взяти під контроль Селидове або прорватися через Цукурине до Покровська виявилися безрезультатними. За даними "Бахмутського демона", у районі Лисівки є певні українські успіхи, проте бої окупантів за посадки ще тривають, що свідчить про тривалу напруженість у цьому регіоні.

"Покровський напрямок: Лисівку продавлюють [окупанти], закинули їм у будівлю один FPV як їх вискочило 6/7 [бійців], думаю що скоро крайні будинки перейдуть у сіру зону, бо їх там відчуваю дуже багато причаїлося", - пише військовий з позивним Мучний.

Також військовий розповідає, що у росіян є просування невеличке вздовж залізної дороги на південь від Селідове. Тут окупанти змогли зайняти нові позиції.

"Наші козаки почали їх дронами демілітаризувати у укритті! На інших ділянках триває боротьба, завтра вже побачимо та почнемо щось вирішувати! Тримаємо стрій, ворога буде знищено! Лисівка-Сухий Яр під нашим контролем, зараз посилилися атаки РСЗВ, [окупанти] щільно накривають чим зазвичай, проте терпимо! Натомість є тактичні успіхи у ворога але не сильно значні, це південніше Селідового!", - написав він.

Ситуація під Покровськом
Ситуація під Покровськом

Військовий з позивним Алекс пише, що на Покровському напрямку зараз найбільш складна обстановка в районі Цукурине, тривають бої за утримання невеликого виступу в районі цього н.п., противник концентрує максимальні зусилля і в разі успіху скоріш за все буде використовувати як рубіж для подальшого наступу в сторону Курахового.

Тобто навіть на тлі активних штурмів на окремих ділянках російське просування є повільним. І часто зводиться до невеликих тактичних досягнень на локальних рівнях.

Цукурине і Курахівський напрямок - зараз є акцентними в плані наступу РФ
Цукурине і Курахівський напрямок - зараз є акцентними в плані наступу РФ

Зниження результативності атак

Зі зменшенням темпів просування, росіяни перейшли на так звані "накопичувальні" штурми, де атаки здійснюються дрібними групами, з надією, що деяким вдасться закріпитися. Однак навіть ці штурми супроводжуються значними втратами. Військовий аналітик Костянтин Машовець зазначає, що ворог не відмовляється від спроб оточити українські позиції в районі Курахового та Селидового, але погодні умови й ефективний опір ЗСУ перешкоджають реалізації цих планів.

Причиною сповільнення російського наступу на Покровському напрямку він називає зниження результативності атак, хоча їхня інтенсивність залишається на високому рівні. Щоденно ворог здійснює в середньому 25-30 атак, зокрема у бік Покровська та Мирнограда – близько 15-16 штурмів. Більшість з них є "накопичувальними" — це серія малих атак, де штурмові групи намагаються поступово просунутися, посилаючи підкріплення група за групою. Противник часто сподівається, що хтось з атакуючих зможе зачепитися за українські позиції, щоб потім здійснити більш масштабний штурм.

"Падіння темпів просування супротивника означає лише зменшення середньої результативності атак та штурмів, а не їхньої інтенсивності," — зазначають військові експерти. Хоча кілька тижнів тому ворог міг просунутись на кілька кілометрів за добу, зараз його успіхи вимірюються десятками метрів, проте наступ продовжується.

Зруйноване селище Цукурине, в якому йдуть активні бої. Фото: libkos/Instagram
Зруйноване селище Цукурине, в якому йдуть активні бої. Фото: libkos/Instagram

Прогнози на подальший розвиток подій

На думку експертів ISW, російські війська продовжать наступальні операції навіть після початку осіннього сезону, хоча погіршення погодних умов ускладнить їхню ефективність. Водночас українські сили продовжують утримувати ключові оборонні позиції, і поки російським військам не вдалося досягти значних стратегічних зрушень.

Прогнозується, що головні зусилля супротивника в майбутньому можуть зміститися з Покровського на Курахівський напрямок, зокрема через прагнення росіян оточити українські війська у цьому районі.

Військовий та політичний експерт, політичний і юридичний радник, керівник Центру військово-правових досліджень Олександр Мусієнко пояснює, що на Покровському напрямку російські війська намагаються розвивати флангові операції, щоб створити загрозу напівоточення Покровська. Запеклі бої тривають в районі Селидового і на підходах до Мирнограда з півночі.

Хоча окупанти мають незначні просування, їхньою метою залишається оточити місто до кінця року (до Різдва чи Нового Року - ред.), не заходячи безпосередньо в Покровськ. Щоправда, поки що вони не готові до великих міських боїв і планують накопичити достатньо сил для більш масштабного наступу

"Чому не зайдуть в Покровськ? Не зайдуть, тому що потрібно накопичити більше сил. Не заходять, тому що вважають, що не готові до серйозних міських і вуличних боїв саме в такому великому за розмірами населеному пункті. Тому сценарій може бути такий: створити флангові "клешні", які будуть нависати над Покровським, а потім, коли ворог буде вважати, що вони накопичили достатньо сил, піти в цей наступ", - роз'яснює ситуацію він.

На екрані ноутбуку зруйнована та окупована Новогродівка. Фото:
На екрані ноутбуку зруйнована та окупована Новогродівка. Фото: libkos/Instagram

Які ще фактори стримали активність окупантів

За останню добу українські війська відбили 25 атак противника в районах Сухої Балки, Новоторецького, Миролюбівки, Крутого Яру, Променя, Лисівки та Сухого Яру. Російські війська зосередили основні сили в районах Селидового, де відбулося 13 боєзіткнень. Ці напрямки стали ареною активних бойових дій, але наступ росіян зіштовхнувся з потужним опором української армії.

Telegram oembed: https://t.me/informator_live/3355

Крім того, ЗСУ успішно завдали подвійного авіаудару Storm Shadow по російських силах в окупованій Авдіївці. Ця операція була спрямована на зниження наступальних можливостей російського угруповання, яке намагається просунутись до Покровська. Удари були спрямовані на три командні центри ворога, а також на залізничну інфраструктуру та бетонний завод, які активно використовувались для логістичного забезпечення наступу. Ці втрати суттєво вплинули на здатність російських військ продовжувати наступальні дії в регіоні.

Telegram oembed: https://t.me/informator_live/3358

Окрім ударів ЗСУ, важливу роль відіграють погіршення погодних умов, що знижує мобільність та ефективність російських механізованих підрозділів. Брудні дороги, розмиті опади, а також проблеми з постачанням ресурсів призвели до ускладнень у просуванні російських військ. До того ж складність ситуації з особовим складом у районі Покровську пояснюється тим, що Кремль перекинув сюди навіть частину особового складу з авіаносця "Адмірал Кузнєцов" для участі в боях. За даними Forbes, Путіну терміново потрібна піхота для продовження наступу, але мобілізацію він не оголошує, побоюючись втрати рейтингу. Через це російське командування змушене збирати військових з різних джерел, включно з флотом, створюючи так звані "фрегатні батальйони", які відправляють на фронт для поповнення втрат

Telegram oembed: https://t.me/informator_live/3356

Додатково варто зазначити, що українська армія активно використовує нові системи ППО, включно з тисячею зенітних дронів, які вже збили понад 200 російських крилатих ракет. Відсутність повітряної підтримки у російських військ та збільшення втрат техніки також обмежують їхні можливості ефективно просуватися вперед. 

Telegraph з посиланням на дані британської розвідки пише, що вересень став найбільш смертоносним місяцем для армії РФ за весь час повномасштабної війни. У вересні окупанти у війні з Україною в середньому втрачали щодня 1271 людину (вбитими та пораненими), втрати в техніці оцінюються також на рівні сотень одиниць техніки за добу.

Telegram oembed: https://t.me/informator_live/3357

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

 

 

 

 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube