Пасивний протест, напади та жертви - соціологи Володимир Паніотто, Андрій Єременко та політолог Петро Олещук про те, чим ризикує суспільство та влада через те, що мобілізація відбувається із чисельними порушеннями закону
Соціологи вважають, що нинішня ситуація з мобілізацією та діями ТЦК створює негативні настрої в суспільстві - і це дійсно може призвести до протестів. Але щодо революцій відповіді в них немає: Володимир Паніотто в коментарі Інформатору відзначив, що соціологи не змогли прогнозувати ані перший Майдан, ані другий Майдан. Тож питання залишається відкритим. Також соціологи попереджають, що медіа дещо перебільшують вплив порушень при мобілізації на громадську думку, як і масштаби цих порушень.
Засновник соціологічної компанії Active Group, голова Спілки молодих політологів України Андрій Єременко вважає, що в першу чергу варто очікувати на пасивні протести. Люди будуть висловлювати незадоволення власним ставленням до мобілізації.
“Якщо це буде продовжуватися (незаконні дії з боку ТЦК – ред.), почнеться пасивний протест – люди ховатимуться, адже боятимуться потрапити на блокпости. Це вплине на економіку. Друге – ми будемо бачити більше самоорганізованих протестів, як було в Одесі: самооргонізувалася група населення і пішли вишукувати – такі випадки накопичуватимуться. Це призведе до озлоблення співробітників ТЦК і вони почнуть нападати першими, почнуться банальні бійки і, якщо ще немає перших людських жертв, то часу до них небагато. Але загрози “соціального вибуху”, такого зокрема як Майдан, я не бачу. Є загроза проблем, які розхитуватимуть суспільство”, – наголосив Єременко під час спілкування з Інформатором.
Водночас політолог Петро Олещук каже, що загроза протестних настроїв через дії ТЦК є. На його думку це ще ймовірніше, тому що цю тему активно використовує у своїй пропаганді Росія. Але при тому, за його словами, в Україні нині “не так ситуація, коли можуть бути позитивні рішення”.
“Обіцяти, що мобілізація відбуватиметься без ексцесів, суспільної втоми, ніхто не може. Тут питання і до українського суспільства, яке теж має адекватно реагувати на виклики”, – розповів він Інформатору та додав, що Росія також використовує різні інструменти для своїх ІПСО, що теж впливає на негативні суспільні настрої.
А соціолог та генеральний директор Київського міжнародного інституту соціології Володимир Паніотто каже, що у соціальних медіа створюється викривлена картинка мобілізації через дії ТЦК, які викликають у людей обурення. Але, за його словами, подібних випадків насправді небагато і ситуація “більш-менш нормальна”.
“Стосовно того, чи можуть бути якісь “Майдани” – справа у тому, що соціологи не змогли передбачити ані перший Майдан, ані другий. Потрібна комп’ютерна модель, яка б змогла це прогнозувати, без неї це неможливо. Але є інші різні показники, які свідчать про те, що населення розуміє, що зараз якісь різкі дії можуть призвести до послаблення обороноздатності країни. І ворог, і частина опозиції хоче цього (нових протестів – ред.), але навряд чи це можливо зараз, мені здається”, – наголосив у коментарі Інформатору Володимир Паніотто.
Напередодні стало відомо, що 11 червня в Одесі медики швидкої допомоги приїхали за викликом до ТЦК, адже комусь стало погано. Але військові не відпускали їх назад, затримавши водія швидкої - ймовірно, хотіли мобілізувати. Пізніше приїхали інші бригади швидких, які увімкнули сирени й влаштували протест біля військкомату. Після цього, але без жорсткої сутички не обійшлось.
Пізніше у Головному управлінні Національної поліції України в Одеській області зробили заяву щодо конфлікту. Правоохоронці відкрили кримінальне провадження. Однак, кому саме його інкримінують - медикам, військовим чи якимось третім особам - не уточнюють.
За словами медиків, військові не віддавали їм травмованого чоловіка та намагалися затримати. А ще місто може взагалі залишитися без швидкої, оскільки броні у медичних співробітників немає.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.