Слова пацанів: як скандальний російський серіал увійшов до української повсякденності

Читать на русском

Пізній СРСР проти сучасної України

Читать на русском
Кадр із серіалу та Володимир Петров
Суперечки навколо серіалу «Слово пацана» не вщухають

Пізній СРСР проти сучасної України

Відомий журналіст та політтехнолог Володимир Петров записав у Сторіс відео, де звинуватив українських користувачів соціальних мереж в ідолопоклонстві. Журналіст звернув увагу, що користувачі почали масово розміщувати у своїх соціальних мережах пісню гурту АІГЕЛ «Пияла». Пісня вийшла на однойменному альбомі аж у 2020 році, але здобула масову популярність лише зараз, після виходу російського серіалу «Слово пацана. Кров на асфальті». Що не сподобалося Володимиру Петрову, чи така вже погана пісня і серіал загалом – читайте нижче.

«Бачу в Сторіс у себе, як молоде покоління інстаграмерів у повний зріст піарять російський серіал про Радянський Союз і шерять музику з цього серіалу. Це Аігел, альбом “Пияла”. Наприклад, у мене він асоціюється з тим, що три роки тому я під цей альбом мандрував навколо Антигуа на яхті. А у цих молодих просунутих блогерів київських і понаїхавших в Київ, цей трек асоціюється з російським серіалом. Опудала модні ви просто. Колгосп».

Що має на увазі Петров? Зрозуміло, серіал «Слово пацана. Кров на асфальті». За повідомленнями як російських, так і українських ЗМІ серіал в обох країнах б'є рекорди з переглядів. І це багатьом не подобається. Чому?

Володимир Петров
Володимир Петров

Можна зрозуміти невдоволення країни-агресора. В основу серіалу покладено події, що відбувалися на території тодішньої РРФСР, у Татарській АРСР, адміністративним центром якої було місто Казань. «Казанський феномен» 1970-1990-х років залишив незабутній слід в історії Татарстану. Тоді підлітки об'єднувалися в угруповання та «ділили асфальт». За кожним угрупованням було закріплено певний район, за які регулярно виникали суперечки, суперництво, претензії. Це супроводжувалося жорстокими бійками, з каліцтвами та вбивствами. Гинули не лише члени угруповань, а й правоохоронці, а нерідко й випадкові перехожі на вулицях.

«Казанський феномен»
«Казанський феномен»

Це не той період історії, яким можна пишатися. Але такі факти були, і від них неможливо відмахнутися. Влада сучасної Казані намагалася це зробити – через кримінальну тематику серіалу була спроба заборонити його виробництво. Заборонити не вдалося, але вдалося змусити керівництво серіалу перенести виробництво в Ярославль. Тож зйомки проходили саме там.

Українська сторона незадоволена тим, що це російський продукт. По-друге, як пишуть у соцмережах користувачі, він романтизує бандитський спосіб життя. По-третє, основним глядачам серіалу – дітям – подається поганий приклад.

Слово пацана: бандитський спосіб життя
Слово пацана: бандитський спосіб життя

Хто правий?

З кожною з цих претензій можна погодитись. Але можна й посперечатися. Йдеться в серіалі про пізній Радянський Союз, з його реаліями та умовами. Підліткові угруповання існували в будь-якому місті СРСР, але, за великим рахунком, тільки в Казані, Набережних Челнах та Кривому Розі вони набули розмаху, масштабу та спрямованості. Серіал знятий за мотивами книги письменника Роберта Гараєва, який у підлітковому віці перебував в одному з казанських угруповань.

Те, що відбувається на екрані, має дуже правдивий вигляд. Це й лякає багатьох глядачів. Вони не готові приймати такий бік побутового життя. Не можна, щоб слухняний хлопчик сьогодні вчив сольфеджіо, а завтра влився у злочинне угруповання. Як свідчить практика, можна. У тій же Казані у 80-х до вуличних банд входили навіть діти партійної номенклатури. Тому що впливові батьки не могли захистити своїх дітей з 8.00 до 17.00. Та й взагалі – захистити поза стінами свого будинку. До того ж відчувати приналежність до зграї – дуже важливо практично для будь-якого підлітка, причому будь-якої статі.

Приналежність до зграї
Приналежність до зграї

Щодо романтизації бандитського способу життя... У одного з героїв постійні проблеми з батьком, у другого мати від переживань за сина поїхала до психіатричної лікарні, зґвалтована дівчинка-підліток, убитий єдиний улюблений онук, криваві розбірки з конкурентами. Розбиті кісточки пальців, розбиті обличчя, дошка зі цвяхами у стегні, розстріли впритул. Вулична злочинність – це не так соціальне, як економічне явище. Вона не виникає з нізвідки й будь-де. Її розквіт припав на пізній СРСР, коли в деяких громадян стали з'являтися відносно великі гроші, а іншим цих грошей вкрай не вистачало. Але вистачало нахабства, сили та впевненості у безкарності. Якщо в країні нестабільна економічна ситуація, нерівномірний розподіл доходів, слабка робота правоохоронних органів – злочинність та бандитизм виникнуть без жодних фільмів. У деяких країнах Африки, наприклад, навіть не підозрюють про існування подібних російських серіалів, але з бандитизмом там усе гаразд.

Єдина претензія, яку можна висунути серіалу – сценарні провали. Особливо багата на них остання на цей час п'ята серія. Перфекціоністи від кіно задихнуться від обурення.

Сценарних провалів у серіалі вистачає
Сценарних провалів у серіалі вистачає

Саундтрек серіалу

Саундтрек покликаний підкреслити занурення в епоху та в сюжет. І тут – просто влучання в ціль. «Альянс», «Ласковый май», «Комбинация», «Мираж», «Цветы». Ті з естетів, хто застав пізній Союз, можуть сто разів розповідати, що вони тоді слухали виключно Pink Floyd, Deep Purple, Metallica тощо. Переважна більшість слухала те, що вказано вище. А концерти «Ласкового мая» за кількістю глядачів перевершували масовку фільму «300 спартанців».

Окремо стоїть пісня гурту АІГЕЛ «Пияла». АІГЕЛ – це спільний проєкт поетеси та співачки з Набережних Челнів Айгель Гайсіної та музиканта із Санкт-Петербурга Іллі Барамії. Після 24 лютого 2022 року група висловилася проти воєнних дій в Україні та залишила росію. А у вересні того ж року гурт внесли до списку артистів, концерти яких «небажані на території рф». Проте зараз популярність пісні «Пияла» злетіла на недосяжну висоту. Наприклад, 4 грудня 2023 стало відомо, що пісня очолила глобальний чарт Shazam.

АІГЕЛ
АІГЕЛ

«Пияла» означає, як неважко здогадатися, склянку. Пісня випущена у 2020 році та розповідає про нещасливе кохання. Жодного відношення до епохи, показаної в серіалі, вона не має. Але вона виконана татарською мовою. До того ж «Пияла» грає роль, аналогічну ролі апельсинів у «Хрещеному батькові». Якщо в першій частині знаменитої гангстерської саги в кадрі з'являються апельсини – чекай на лихо. Якщо починає грати «Пияла» у «Слові пацана», отже, зараз станеться щось екстраординарне. У коментарях під треком на YouTube користувачі повідомляють, що пісня зробила для популяризації татарської мови більше ніж Міністерство освіти Татарстану за весь час свого існування.

Чому незадоволений Володимир Петров

Перше: тим, що російський серіал став популярним на українських теренах. Друге: тим, що переважна більшість глядачів почула пісню тільки зараз, а не три роки тому, коли її почув він.

Щоб хоч трохи збагнути причини невдоволення, треба знати, хто такий Володимир Петров. Українські ЗМІ називають Петрова «чорним політтехнологом, який любить епатувати публіку». Крім того, раніше Петров був відомий як журналіст та блогер. Як казав сам Петров, він ніколи не веде кандидатів до перемоги на виборах. Він консультує політиків, як утопити конкурентів. Тому і медіаімідж у Володимира Петрова є специфічним.

Володимир Петров: утопити конкурентів
Володимир Петров: утопити конкурентів

Деякі українські ЗМІ та політики пов'язують постать Петрова та скандальний Телеграм-канал «Джокер». Петрова та «Джокер» пов'язує лише епатажний стиль подачі інформації та певна упередженість. Тому на питання про зв'язок можна відповісти просто: 50 на 50.

Також багато хто пов'язує діяльність Петрова з Офісом Президента. За повідомленнями окремих ЗМІ, Петров є штатним «чорним піарником» ОП. На підтвердження цього можна навести недавнє звернення Петрова до Валерія Залужного. Петров закликав головнокомандувача ЗСУ позбутися негативного впливу власного оточення. На думку Петрова, оточення Залужного використовує генерала задля досягнення своєї мети. Ці слова прозвучали в контексті регулярних публікацій у західних ЗМІ про нібито конфлікт між Залужним та президентом України Володимиром Зеленським – через політичні амбіції головкому.

Нарешті, у березні 2019 року Володимир Петров вимовив дуже неоднозначні слова про війну та її роль у житті України.

«Що отримує зараз Україна від цього військового конфлікту? Комунікацію з іншими державами. Ми маємо щось пропонувати світові. Наша країна, щоб зацікавити Європу, весь світ, має їм щось запропонувати. Що ми можемо запропонувати їм? Хліб? Ракети? Айтішників, які зараз масово виїжджають до Польщі? Ми нічого не можемо запропонувати. Найкрутіший товар, найдорожче, що ми зараз можемо дати Європі та США, це воєнний конфлікт із росією. Вони воюють з нами, а Європа та США їх стрижуть. Санкціями чи ще чимось. Вилучають їхні гроші. Тільки тому, що вони до нас несправедливо вчиняють. Ми продаємо світові воєнний конфлікт. Уявляєте, скільки зараз на цьому заробляють?».

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.