Сі Цзіньпін кличе іранського президента в Пекін: нова "вісь зла" набуває чіткіших обрисів

Читать на русском

Китай намагається наростити співпрацю з іншими авторитарними режимами.

Читать на русском
Сі Цзіньпін кличе іранського президента в Пекін: нова "вісь зла" набуває чіткіших обрисів
Візит має відбутися найближчим часом

Китай намагається наростити співпрацю з іншими авторитарними режимами.

Пекін оголосив про візит президента Ірану до Піднебесної. Це відбувається на тлі новини про заплановану на початок березня поїздку президента Сі Цзіньпіна до росії. Зближення між авторитарними країнами співпадає в часі з поглибленням суперечностей між Китаєм та США через низку інцидентів із невідомими літаючими об’єктами, які, ймовірно, шпигували за територією Сполучених Штатів та їхніх союзників.

Демонстративне зближення

Цього тижня президент Ірану Ебрагім Раїсі здійснить державний візит до Китаю на запрошення китайського лідера Сі Цзіньпіна. Зближення між Іраном та Піднебесною відбувається на тлі ескалації напруженості у відносинах зі США, пише агенція Bloomberg.

12 лютого Міністерство закордонних справ Китаю розмістило повідомлення про те, що 14–16 лютого відбудеться зустріч між керівництвом китаю та Ірану. Додаткових деталей візиту не повідомляють.

Візит Іранського президента до Китаю відбудеться напередодні поїздки Сі Цзіньпіна в рф
Візит Іранського президента до Китаю відбудеться напередодні поїздки Сі Цзіньпіна в рф

Віцепрем’єр Китаю Ху Чуньхуа зустрічався з Раїсі в Тегерані в грудні 2022 року. Тоді такий візит розцінювався в експертному середовищі як ознака того, що Пекін тримається на відстані. Візит до Ірану віцепрем’єра, а не самого Сі Цзіньпіня відбувався на тлі спроб унормувати гострі розбіжності із Заходом. Пекін був обережним через те, що Іран продовжують лихоманити широкомасштабними заворушеннями, жорстоке придушення яких засудили у США та країнах Європи. Сі не зупинявся в Ірані також під час свого візиту до Саудівської Аравії. Спільна заява Китаю з країнами Перської затоки викликала засудження з боку Тегерана.

Дружба диктатур

Китай є життєво важливим торговим партнером для Ірану, оскільки він залишається єдиним експортером іранської нафти, після того, як США ввели в дію жорсткі санкції. Минулого року Китай та Іран розпочали етап реалізації 25-річної двосторонньої угоди, яка дасть можливість Тегерану залучити багатомільярдні інвестиції в країну Перської затоки, що є частиною зусиль Китаю підвищити свій авторитет у багатому нафтою регіоні.

Китай залишається важливим експортером іранської нафти
Китай залишається важливим експортером іранської нафти

Візит представника Ірану відбувається на тлі налагодження тісніших зв’язків із росією. Відомо, що Сі Цзіньпін приїде до путіна на річницю початку війни в Україні. Якщо врахувати, що Тегеран і москва активно співпрацюють, аж до обміну озброєнням та військовими технологіями, нова «вісь зла» вимальовується чіткіше.

Варто зазначити, що взаємини між США та Китаєм, попри, здавалося б, взаємну зацікавленість обох сторін у їх покращенні, перебувають у кризовому стані. Вони ще більше погіршилися після інциденту зі збиттям китайської повітряної кулі шпигуна. Згодом ВПС США ще двічі збивали невідомі літаючі об’єкти над Північною Америкою.

Раніше ми писали про те, що Байден спробував «згладити гострі кути» у взаєминах із Пекіном. Ми також писали, що генерал США віддав наказ готуватися до війни з Китаєм. А ще японська розвідка повідомляє, що Китай збирається втричі збільшити запас ядерної зброї.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.