Випадок китайським аеростатом, який збили над Сполученими Штатами, може стати переломним моментом у Новій холодній війні.
Мільйони американців усвідомили, що загроза зі сторони Пекіна цілком реальна і вимагають від своїх політиків рішуче діяти. Не зрозуміло, є інцидент випадком чи спланованою провокацією, але він залишає Білому дому менше варіантів для зниження конфронтації з Китаєм.
Для багатьох американців поява в повітряному просторі їхньої країни повітряної кулі перевела конфлікт між США та Китаєм із теоретичної у практичну площину. Уперше американці відчули виклик національній безпеці з боку Пекіна, пише CNN.
Між США та Китаєм щодня загострюється економічне, кібернетичне, військове та геополітичне суперництво. Попри те, що повітряна куля спостереження — це відносно низькотехнологічна й незначна загроза національній безпеці (тисячі китайських супутників виконують ту ж роботу), через її появу мільйони громадян раптом зрозуміли, що ідея загрози зі сторони Китаю є ані далекою, ані теоретичною, ані віддаленою в часі. І в сучасній поляризованій Америці, замість того, щоб об’єднуватися, відразу почали пошук винного.
Це був не перший випадок, коли китайські повітряні кулі перетинали повітряний простір США. Це було під час президенства Байдена й раніше, за правління Трампа. Військові чиновники сказали CNN, що це не розглядалося як особливо серйозна загроза. Але цього разу демонстративно нахабний політ аеростата викликав обурення Вашингтону.
Від адміністрації Байдена вимагали зреагувати як республіканці, так і частина демократів. На тлі запланованого візиту Державного секретаря США Ентоні Блінкена до Китаю, відверте й нахабне шпигунство сприйняли як виклик. Пекін висловив «жаль» із приводу інциденту, що невластиво для дипломатії Піднебесною. За словами китайських чиновників, аеростат використовувався для моніторингу погоди. Натомість у США чимраз гучніше лунали голоси про необхідність припинити несанкціонований перетин повітряного простору.
«Ми не повинні були дозволити Китайській Народній Республіці знущатися над нашим повітряним простором», — заявив лідер республіканців у Сенаті Мітч Макконнелл.
Врешті кулю було збито. У Пекіні відреагували невдоволенням та протестом. Візит Блінкена не скасували, але відтермінували на невизначений термін.
Зараз між країнами напруга, яка демонструє, наскільки важко буде зупинити це зростаюче суперництво, що, зрештою, може вилитися у війну.
Республіканці звинувачують Байдена безпорадним і нерішучим у захисті національних інтересів перед Китаєм. У майбутньому це може спричинити на відходу від політики «зниження пару». Пентагон змушений буде пояснювати, чому кулю не збили раніше, а це може спричинити до напруженості у відносинах із Білим домом.
Не зрозуміло, чи був політ аеростата навмисною провокацією, а чи це була випадковість, проте лідер Китаю Сі Цзіньпінь тепер стоїть перед вибором, що робити далі: продовжувати намагання зняти градус напруження, чи демонструвати нову ескалацію у відносинах, як того хочуть яструби в Пекіні.
Це в сукупності може ускладнити намаганню запобігти падінню китайсько-американських відносин — початковій меті місії Блінкена. Були ознаки того, що уряд Сі Цзіньпіна, який має проблеми всередині країни, хотів зменшити напруженість у відносинах. Але інцидент із повітряною кулею ще більше налаштує громадську думку США проти Китаю. Відповідно президент Байден матиме ще менше свободи для дипломатії, спрямованої на зниження конфронтації.
Раніше ми писали про те, що через повітряну кулю погіршилися китайсько-американські зв’язки. Інформатор також розповідав, що Сі Цзіньпін приїде до путіна на річницю початку війни в Україні.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.