З Китаєм конкуренти, а не вороги, Україну підтримуватимемо до останнього: що сказав Байден у промові перед Конгресом

Читать на русском

Президент Сполучених Штатів Джо Байден виступив перед Конгресом у щорічній програмній промові «Про стан держави».

Читать на русском
З Китаєм конкуренти, а не вороги, Україну підтримуватимемо до останнього: що сказав Байден у промові перед Конгресом
США прагнуть зберегти лідируючи позиції у світі

Президент Сполучених Штатів Джо Байден виступив перед Конгресом у щорічній програмній промові «Про стан держави».

У виступі, який окреслює основні напрямки зовнішньої та внутрішньої політики США, багато уваги приділялося Україні та перспективам американо-китайських взаємин. Байден також закликав парламентарів до двопартійної співпраці та натякнув, що США перебувають на порозі економічного зростання.

Ми конкуренти, а не супротивники

Одним із найважливіших меседжів Президента США Джо Байдена були заяви про готовність до подальшого розвитку взаємовигідних відносин із головним геополітичним суперником — Китаєм. У США хочуть конкурувати з Пекіном, а не конфліктувати, наголосив у своєму виступі Байден.

«До того, як я прийшов на посаду, історія була про те, як Китайська Народна Республіка збільшувала свою могутність, а Америка занепадала у світі. Але тепер це не так. Я чітко дав зрозуміти президенту Сі, що ми прагнемо конкуренції, а не конфлікту…. Сьогодні ми маємо найсильнішу позицію за останні десятиліття, щоб конкурувати з Китаєм чи будь-ким іншим у світі», — сказав президент США.

У рамках цієї конкуренції в Білому домі пообіцяли повертати виробництво до Штатів та сконцентрувати інвестиції в інновації на Заході. У пріорітеті також модернізація армії для збереження стабільності та стримування агресії. Водночас Байден наголосив, що «відданий справі співпраці з Китаєм, де це може просувати американські інтереси та приносити користь світу».

Байден заявив про готовність налагоджувати стосунки з Китаєм
Байден заявив про готовність налагоджувати стосунки з Китаєм

Заяви про готовність до співпраці пролунали на тлі інциденту з китайською повітряною кулею-шпигуном. Для багатьох американців поява в повітряному просторі їхньої країни повітряної кулі перевела конфлікт між США та Китаєм із теоретичної в практичну площину. Уперше американці відчули виклик національній безпеці з боку Пекіна, пише CNN.

Від адміністрації Байдена вимагали жорстких дій як республіканці, так і частина демократів. Під тиском громадської думки Вашингтон збив таки кулю і це призвело до зростання напруги між країнами. Держсекретар Ентоні Блінкена навіть відтермінував візит до Піднебесної, який був запланований у лютому. Аналітики остерігалися, що далі «яструби» і в Пекіні, й у Вашингтоні підштовхуватимуть свої уряди до ескалації протистояння.

Заявами про готовність далі співпрацювати Блінкен пропонує Сі відновити діалог. Ймовірно, Пекін підтримає пропозицію, у всякому разі, уряд Китаю демонстрував своє бажання понизити градус напруги.

 

Двопартійна єдність на благо Сполученим Штатам

Тема двопартійної співпраці стала одною з основних у промові президента США. Він наголосив, що співробітництво необхідне для нормального політичного процесу.

«Знаєте, нам часто кажуть, що демократи та республіканці не можуть працювати разом. Але за останні два роки ми довели, що циніки та скептики помиляються… Насправді я підписав понад 300 двопартійних законів відтоді, як став президентом. Від відновлення закону про насильство щодо жінок до Закону про реформу підрахунку виборів, до Закону про повагу до шлюбу, який захищає право одружитися з людиною, яку ти любиш», — сказав Байден.

Представник Республіканської партії Кевін Маккарті став спікером Конгресу аж після 15 турів голосування — це історичний антирекорд. Причиною стало небажання групи з 20 радикальних республіканців з орбіти Трампа підтримати однопартійця. Ситуація проілюструвала серйозні проблеми у єдності Республіканської партії. На думку багатьох поміркованих республіканців, трампістська меншість у партії відіграє занадто велику роль. Конгресмени-трампісти, як Марджері Тейлор Грін, перебивали виступ Байдена вигуками «брехун».

Можливо, заклики Байдена до співпраці спрямовані на поглиблення цих протиріч і спонукання частини конгресменів-республіканців до ситуативних союзів із демократами. У всякому разі мова може йти про консолідацію зусиль політичного істеблішменту перед ключовими викликами, серед яких протистояння з Китаєм та підтримка України.

 

Коронавірус більше не впливає на життя громадян США

Байден у своїй промові запевнив, що США зуміли вийти з кризи, спричиненої епідемією COVID-19. Це натяк на те, що Сполучені Штати перебувають на порозі економічного зростання.

«Два роки тому COVID закрив наші підприємства, закрив наші школи та вкрав у нас стільки всього. Сьогодні COVID більше не контролює наше життя», — заявляє Байден.

Попри зниження темпів інфляції та збільшення кількості робочих місць у США, про що заявляв Байден, зростання економіки не очевидне. Світові ринки нестабільні й ситуація може змінюватися з кожним днем. Причиною цьому є російсько-українська війна, а також геополітична напруга, яку вона провокує. Додаються також ріні форс-мажорні обставини, як от катастрофічні землетруси в Туреччині та Сирії.

Через війну та інші форс-мажорні обставини, світова економіка нестабільна
Через війну та інші форс-мажорні обставини, світова економіка нестабільна

Аналітики видання Forbes вважають, що попри всі позитивні сигнали, економіка США все ще перебуває в складному стані. У 2022 році завдяки діям Федрезерву, який зупинив інфляцію, вдалося уникнути рецесії, але вона все ще можлива у 2023 році.

 

США буде з Україною до перемоги

Триразовий лауреат Пулітцерівської премії Томас Фрідман у своїй статті для New York Times писав, що путін вирішив подвоїти зусилля, аби продовжити експансію. Цим він кидає виклик не лише Україні, але й колективному Заходу.

«По суті, путін говорить Байдену: я не можу дозволити собі програти цю війну, і я заплачу будь-яку ціну й понесу будь-який тягар, щоб гарантувати, що я вийду із частиною України, яка зможе виправдати мої втрати. А ти, Джо? А як щодо ваших європейських друзів? Чи готові ви заплатити будь-яку ціну й нести будь-який тягар, щоби підтримувати свій «ліберальний порядок», — розмірковує журналіст.

У такому разі Байден дав свою відповідь. Він запевнив, що США підтримуватимуть Україну «стільки, скільки буде потрібно». Це демонструє, що білий дім не планує згортати свою підтримку, попри те, що із часом зростає кількість незадоволених такою політикою, особливо серед частини республіканських виборців.

Впевненості в правильності цього рішення адміністрації Байдена можуть додавати дані про невтішний стан держбюджету рф через західні санкції. Люди в росії справді закінчаться не скоро, чого не скажеш про гроші. Через встановлення ембарго на нафтопродукти та граничної ціни на російську нафту, дефіцит бюджету рф у січні склав рекордні 25 мільярдів доларів США. Це чверть усього золотовалютного резерву країни-агресора.

Серед присутніх багато хто прийшов з українською національною символікою
Серед присутніх багато хто прийшов з українською національною символікою

Знаково, що багато запрошених конгресменів з обох партій прийшли з української символікою та значками, аби продемонструвати підтримку України. За час промови Байдену аплодували практично всім конгресом двічі й один раз — коли він говорив про Україну. Символічно також, що серед почесних гостей під час виступу Байдена була пані посол України в США Оксана Маркарова. Зазвичай список запрошених складають так, щоби підкреслити важливі акценти, про які президент згадуватиме у своїй промові.

Ми також писали про те, що Томас Фрідман дав прогноз щодо подальшого перебігу війни для NYT. Раніше ми писали про те, що через повітряну кулю погіршилися китайсько-американські зв’язки.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.