Півні не просто виконують цей ранковий ритуал з обов'язку чи традиції
Як показали кілька наукових досліджень, півні кукурікають на світанку, щоб ствердити своє домінування та сигналізувати іншим про свій статус. Кури - це соціальні птахи з напрочуд суворою ієрархією. Значна частина їхньої поведінки, від того, хто першим їсть і парується, до того, як вони претендують на територію, визначається їхнім важко заробленим місцем у соціальній структурі. Розуміння їхнього рангу є важливим для підтримки гармонії в зграї, пише IFLScience.
Для півнів-самців домінування встановлюється агресією та певними сигналами, такими як розмір гребеня на голові та здатність кукурікати, на все це впливає рівень тестостерону. Також криком півні закликають до пташиної сходки.
Дослідження японців 2015 році показало, що півень найвищого рангу має пріоритет першим кукурікати зранку. Дослідники уважно спостерігали за групою, що складалася з чотирьох самців, і помітили систематичне правило в порядку кукурікання щоранку: півень найвищого рангу завжди кукурікає першим, за ним йдуть півні другого, третього та четвертого рангів.
Якщо півень нижчого рангу наважиться кукурікати не по порядку, то він може очікувати, що його поставлять на місце агресивним клюванням та переслідуванням. Це свідчить про те, що спів півнів тісно пов'язаний із соціальним означенням та домінуванням, дійшли висновку вчені.
Інше американське дослідження, опубліковане в 1995 році, дійшло аналогічних висновків, мовляв, кукурікання півнів таким чином може потенційно функціонувати як сигнал статусу. Ранкове кукурікання, що починається заздалегідь, також не обов'язково керується світлом сходу сонця.
Попереднє дослідження, проведене в 2013 році тими ж японськими вченими, показало, що кукурікання в першу чергу керується внутрішнім біологічним годинником півня, тобто його циркадним ритмом, а не зовнішнім стимулом, таким як схід сонця.
Хоча сонячне світло впливає на циркадні ритми тварин, включаючи людей, півні все ще демонструють ту саму ієрархічну структуру кукурікання навіть у непроглядній темряві. Щось дуже цікаве відбувається, якщо півня з найвищим рангом також видаляють з групи.
За відсутності півня з найвищим рангом, другий за рангом півень кукурікатиме першим і поводитиметься так, ніби він є півнем з найвищим рангом, пояснюють автори дослідження 2015 року. Це говорить про те, що півень з найвищим рангом може вирішувати, коли починається кукурікання, виходячи з його власного індивідуального циркадного ритму.
Інші просто повинні слідувати його прикладу - або страждати від наслідків. півень найвищого рангу має пріоритет оголошувати про світанок, виходячи з власного циркадного годинника, а нижчі півні йдуть на компроміс зі своїми годинниками з соціальних причин і щоранку чекають першого кукурікання півнів найвищого рангу.
Коротше кажучи, за цим ранковим кукуріканням стоїть набагато більше, ніж здається на перший погляд. Від гормонів до ієрархії, півні використовують свій голос, щоб заявити про свої права та контролювати соціальний порядок. Тож наступного разу, коли ви почуєте кукурікання на світанку, переконайтеся, що знаєте своє місце, інакше на вас може чекати найстрашніше клювання всього життя.