Росіяни вперше використали тритонні ФАБ-3000 для ударів по Харківщині - відео

Російські пабліки поширюють відео з потужним вибухом, стверджуючи, що застосували тритонну бомбу ФАБ-3000 у війні проти України

Кадри з вибухом тритонних російських бомб в Україні
Росія розконсервувала старі бомби для ударів по Україні

Російські пабліки активно поширюють відео з потужним вибухом, який, за твердженнями окупантів, був спричинений тритонною бомбою ФАБ-3000. Її нібито вперше застосували на Харківщині. На кадрах, які зняті дроном, видно щільну забудову, яка зазнає руйнувань від потужного удару.

Аналітик BILD Юліан Рьопке пише, що це сталося 20 червня. За його даними, Рскинула на Україну першу ФАБ-3000 М-54 УМПК, вразивши будівлю Нової Пошти №1 у прифронтовому селищі Липці Харківської області.

"Тяжка бомба масою 3 тонни (бойова частина 1,2 тонни) впала за 15 метрів від будівлі, але все одно завдала їй серйозної шкоди", — пише Рьопке.

За інформацією росЗМІ, це перше бойове застосування в історії людства бомби такого калібру з керованим модулем планування та корекції. Повідомляється, що радіус суцільної поразки у ФАБ-3000 230 метрів, а уламки зберігають свою забійну силу на дальності 1240 метрів. Відомо, що Росія розконсервувала ці боєприпаси з весни 2024 року і почала їх активне застосування під час поточних військових дій. За даними російських ЗМІ, міністр оборони РФ Сергій Шойгу навіть відвідав 53-й арсенал у Нижньогородській області, де переробляють старі боєприпаси та виготовляють нові, включаючи ФАБ-1500 та ФАБ-3000. Ці авіабомби містять 1400 кг вибухівки і мають значну зону ураження. ФАБ-3000 називають найнебезпечнішою російською "цар-бомбою".

Такі бомби не використовувалися з радянських часів. У сучасній Росії ці ФАБи, оснащуються крилами для планування та GPS, однак їх точність і ефективність залишаються обмеженими через складність втілення інженерних рішень.

Радянська ж армія застосовувала ФАБ-3000 під час вторгнення до Афганістану у 1980-х роках, де бомби використовувалися проти лазуритних шахт та позицій моджахедів. Експерти ВВС зазначають, що російська авіація активно використовує керовані авіабомби на найгарячіших ділянках фронту, зокрема в районі Авдіївки, Бахмута та Куп’янського напрямку. Ці бомби значно ускладнюють логістику ЗСУ, руйнуючи будівлі, дороги та під'їзди. 

З початку 2024 року російські літаки скинули на позиції Сил оборони України понад 3500 авіабомб, що в 16 разів більше порівняно з минулим роком. Щоденно здійснюється в середньому 40 бомбових ударів.

Як протидіяти таким викликам як застосування ворогом ФАБ-3000

Навіть попри великі руйнування, ці бомби не стануть "геймченджером", адже їх ефективність обмежена можливостями носіїв (йдеться про бомбардувальники Су-34, а також винищувачі Су-35 - ред.) та протидією української ППО.

З постачанням Україні винищувачів F-16 та достатньої кількості плануючих бомб JDAM, ситуація на фронті може вирівнятися, і Росія не зможе масово застосовувати великі авіабомби.

За даними The Guardian, винищувачі F-16, які прибудуть до України влітку, будуть стояти на захисті Харкова. Зокрема, Росії стане важче обстрілювати місто керованими авіабомбами. Ворог буде змушений змінити тактику.

Нагадаємо, нещодавно у Повітряних Силах заявили, що частина українських винищувачів F-16 буде розміщена на авіабазах поза межами України. Це рішення прийнято для того, щоб запобігти перетворенню літаків на мішені для ворожих атак на українських базах. Також повідомляється, що Захід не хоче навчати надто багато українських пілотів F-16 - у Politico пояснили причини позиції Пентагону.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube