Американські ЗМІ повідомляють, що Білий дім планує передати Україні обладнання, за допомогою якого можна переобладнати звичайні авіаційні бомби під “розумні” боєприпаси.
Передова розробка дасть змогу українським пілотам знищувати нерухомі, а з деякою модифікацією, і рухомі цілі з вражаючою точністю. Поставка нового обладнання тим більш цінна, що для атаки можна буде використовувати старі авіаційні бомби, яких є велика кількість.
Використання JDAM може суттєво підсилити нашу авіацію. Зараз пілоти українських МіГ-29 можуть за виліт використати чотири некеровані ракети чи бомби для знищення цілі. Оснащені модернізованими за допомогою JDAM бомбами, вони можуть знищувати одну ціль однією бомбою. Як снайпери: один постріл — один труп, пише Forbes.
Joint Direct Attack Munition (JDAM) Спільний боєприпас прямої атаки — це система наведення, обладнання, яке навішують на традиційні авіаційні бомби. Його розробили, щоби покращити їх точність і розширити сферу використання. Вийшло дешево й сердито, адже старих бомб вистачає. Виробником JDAM є відома компанія-авіавиробник Boeing. Розробка почалася в 1992 році. США прийняли його на озброєння у 1998 році, пише Military.com.
Комплект навісу складається з блоку хвостового оперення та додаткових крилець, які розміщують по середині бомби. Оперення дає змогу бомбі маневрувати та змінювати траєкторію руху. Є модифікація системи — JDAM-ER — з крилами такої довжини, що перетворюють бомбу на своєрідну крилату ракету.
Керує польотом закріплений на бомбі комп'ютер. Він має інерційну систему, тобто керує боєприпасом на основі розрахунків руху по інерції, та систему GPS наведення.
Завдяки уніфіковані системі кріплення, JDAM можна навішувати на різні авіаційні бомби, головне, щоб їхня вага була від 230 до 910 кілограмів. Переносити такі модернізовані бомби можуть різні типи літаків НАТО. Коли передача відбудеться, це стане другим в історії випадком інтеграції західного озброєння до радянських літаків після протирадіолокаційної ракети AGM-88 HARM, пише Defense Express.
Система проходила випробування боєм: США використовували її під час бомбардування Сербії в операції НАТО проти Югославії, в Іраку та Афганістані. Програма модернізації боєприпасів виявилася настільки успішною, що Пентагон її розширив. Вартість одного такого комплекту складає від 30 до 70 тисяч доларів.
Якщо бомбу, обладнану системою JDAM скинути з літака, вона може пролетіти ще 28 кілометрів (якщо це модифікація JDAM-ER — то 80 км). Під час польоту, вона коригуватиме свою траєкторію, перш ніж впаде на голови ворогам. Точність влучання така, що із цієї відстані цілком можливо влучити в пасажирське авто, танк, корабель чи бліндаж, адже заявлене відхилення складає +/- 6 метрів, пише American’s Navi.
Заявлена відстань за сучасних умов і насичення фронту засобами ППО робить можливим атаку передових позицій супротивника звичайними боєприпасами JDAM. Водночас використання JDAM-ER дає змогу атакувати обєкти ворога в глибині окупованої території, будучи поза межами досяжності російських “Панцирів”, “Торів”, чи “Бук”.
При тому, зовсім не обовязково бачити ціль, можна здійснювати “сліпе бомбометання”. Є змога встановлювати координати мішені прямо на землі. Це важливо, адже тоді не потрібно встановлювати модулі керування польотом на радянські МіГ чи Су, що зробити важко, адже потрібно модернізовувати все радіолокаційне обладнання радянських літаків під стандарти НАТО. До того ж бомбу з JDAM можна встановити на безпілотник і взагалі уникнути ризику для пілота, одночасно підвищивши непомітність літального засобу, пише Defense Express.
Система навігації дає змогу використовувати зброю за різних погодніх умов, не завада ні дощ, ні сніг. Але є модифікація JDAM з лазерною системою наведення — Laser JDAM — її теж можна встановити на БПЛА. Вона вразливіша до погодніх умов, зате може наводити бомбу навіть на рухому ціль, як танк, авто чи корабель. Втекти від такої зброї не вийде, як не маневруй.
Нагадуємо, що в США підтвердили надання Україні системи Patriot. Раніше Інформатор писав, що відомо про ЗРК Hawk, які Іспанія надала Україні.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.