Дмитро Малюська вважає, що типовий формат поведінки російських хакерів змінився
Ексміністр юстиції Денис Малюська розповів, наскільки серйозною була хакерська атака росіян на українські держреєстри та чи вдасться відновити втрачені дані. Малюська встиг заспокоїти, заявивши, що більшість інформації, яку ніби викрали росіяни - і так "знаходилась у вільному доступі". Однак винятком із правил стала інформація з Державного реєстру актів цивільного стану, адже це один з найзакритіших реєстрів.
Денис Малюська заявив в коментарі "Українській правді", що видалені реєстри не несуть серйозної проблеми для України. Він повідомив, що існують резервні копії інформації та незабаром "все буде відновлене". Він зазначив, що реєстр актів цивільного стану, який потрапив під атаку, дійсно один з найзакритіших реєстрів. Однак, на його думку, ніякої таємниці в тому, хто народився чи взяв шлюб - немає.
"Абсолютна більшість інформації, про яку росіяни кажуть, що вони її вкрали, і так знаходилася у вільному доступі", - заявив Малюська.
Проте ексміністр юстиції навів у приклад інформацію, яка жорстко охороняється законом. Це - таємниця усиновлення. Малюська нагадав, що розкриття такої інформації вважається злочином. Він додав, що це далеко не перший IT ресурс, який був атакований росіянами з початку повномасштабного вторгнення. Однак ексміністр припустив, що раніше росіяни фокусувалися на тому, щоб вкрасти інформацію, а зараз не лише вкрали, але і знищили її.
"Це зміна типового формату поведінки російських хакерів. Можливо, це тому, що на початку повномасштабного вторгнення вони планували Україну захопити і вважали, що реєстри їм знадобляться, то зараз, напевно, таку надію вони втратили", - заявив Денис Малюська.
Колишній міністр юстиції зазначив, що IT система Мін'юсту "досить гарна", а багато копій резервної інформації зберігається. Малюська не сумнівається, що згодом дані будуть відновлені. Ключовим питанням він назвав налагодження нормальної роботи державних сервісів протягом періоду відновлення реєстрів.
"Ми це проходили, в тому числі на початку повномасштабного вторгнення, коли всі реєстри були відімкнуті, незалежно від того, чи потрапляли вони під атаку, чи ні. Впоралися, нормативка щодо цього існує, тому, безумовно, будуть певні проблеми і незручності для громадян, але це все відновиться.", - резюмував він.
Нагадаємо, російські хакери 19 грудня атакували цифрові бази Міністерства юстиції. Десятки державних реєстрів, у тому числі ЄДР, реєстр ФОПів, записів про шлюб, реєстрацію автомобілів та прав власності на нерухомість. Вже в другій половині дня Telegram-канали, повʼязані з РФ, почали розповсюджувати інформацію про здійснену атаку. Ця операція нібито була організована за участі ГУР ГШ РФ.
Наразі точної інформації щодо терміну відновлення реєстрів немає. За деякими оцінками ситуація може тривати до декількох тижнів. Хакерська атака аналогічного масштабу відбувалася рівно рік тому - 12 грудня почався масштабний збій у роботи мобільного оператора "Київстар". У якийсь момент проблеми одного з трьох провідних операторів призвів до того, що мобільний звʼязок ліг також у Vodafone та Lifecell. На Київщині через збій Київстару вимкнулась система повітряних тривог.
Попри попередні прогнози про відновлення звʼязку протягом тижня, роботи фактично тривали півтора місяця. Найдовше лагодили мобільний інтернет. Після тієї атаки генеральний директор Київстар Олександр Комаров повідомив, що хакерам вдалося зруйнувати 40% інфраструктури компанії. У лютому 2024 року з компанії звільнився директор з кібербезпеки Юрій Прокопенко.
Відповідальність за торішню атаку на Київстар узяла на себе російська хакерська група "Сонцепьок". Тоді також надходили повідомлення, що хакери діяли за сприяння ГРУ ГШ РФ.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.