Масштаби збитків наразі невідомі: не працюють десятки державних реєстрів, у тому числі ЄДР, реєстр ФОПів, записів про шлюб, реєстрацію автомобілей та прав власності на нерухомість
Російські хакери 19 грудня атакували цифрові бази Міністерства юстиції. Наразі значна кількість баз не працюють. Також недоступним є сайт Мінюста. Наразі невідомо, наскільки значною є проблема. Але як повідомили Інформатору спеціалісти, подібні атаки можуть нести загрозу у масштабах держави.
Про хакерську атаку наразі повідомив Мінʼюст. За повідомленням установи, у роботі державних реєстрів стався масштабний збій на рівні мережевої інфраструктури. При цьому офіційний сайт Мін'юсту зараз недоступний. Повідомлення пресслужби оприлюднено у Facebook.
"Ми зіткнулися з серйозним викликом – масштабним збоєм на рівні мережевої інфраструктури, що обслуговує реєстри. Ми добре усвідомлюємо, як це може вплинути на ваші плани та справи. Хочемо запевнити вас, що команда фахівців ДП Національні інформаційні системи працює у посиленому режимі, докладаючи максимум зусиль для якнайшвидшого відновлення роботи всіх сервісів", - повідомили у Мінʼюсті.
Джерела Інформатора повідомляють, що під час атаки хакерів найімовірніше постраждали реєстри ФОП, бронювання, бази реєстрації автівок та нерухомості, записи про шлюб, ЄДР та низка інших. Наші джерела намагалися уникнути оцінок масштабів проблеми. Але все ж таки відзначили: "такого не було ніколи".
"Фахівці СБУ працюють над локалізацією та відновленням баз данних. Але дійсно поки всі цифрові сервіси які працювали через державні портали працювати не будуть, - прокоментував ситуацію народний депутат Олександр Федієнко. - З власних джерел мені стало відомо, що всі бекапи збережені, зараз відбувається відновлення."
Як повідомили джерела Інформатора, найбільш імовірно, хакерська атака почалася в першій половині дня 19 грудня - саме коли зʼясувалося, що в Дії не можна скористатися низкою сервісів, повʼязаних з реєстрами. Проте у середині дня Мінцифри повідомило, що сервіси в Дії не працюють через оновлення реєстрів.
Пізніше канали, повʼязані з Російською Федерацією почали розповсюджувати інформацію про здійснену атаку. Ця операція нібито була організована за участі ГУР ГШ РФ.
Наразі точної інформації щодо терміну відновлення реєстрів немає. За деякими оцінками ситуація може тривати від кількох годин до кількох тижнів.
"Роботи по усуненню проблем на рівні мережевої інфраструктури продовжуються, у звʼязку з чим Єдині та Державні реєстри, створення та забезпечення функціонування яких належить до компетенції МЮУ, а також вебсайти Мінʼюсту, ДП «НАІС» та кол-центр будуть недоступні до кінця дня. Ми розуміємо, що кожна година очікування може бути критичною для ваших справ, тому робимо все можливе для оперативного вирішення ситуації", - повідомляє пресслужба Мінюста.
Хакерська атака аналогічного масштабу відбувалася рівно рік тому - 12 грудня почався масштабний збій у роботи мобільного оператора "Київстар". У якийсь момент проблеми одного з трьох провідних операторів призвів до того, що мобільний звʼязок ліг також у Vodafone та Lifecell. На Київщині через збій Київстару вимкнулась система повітряних тривог.
Попри попередні прогнози про відновлення звʼязку протягом тижня, роботи фактично тривали півтора місяця. Найдовше лагодили мобільний інтернет.
Після тієї атаки генеральний директор Київстар Олександр Комаров повідомив, що хакерам вдалося зруйнувати 40% інфраструктури компанії. У лютому 2024 року з компанії звільнився директор з кібербезпеки Юрій Прокопенко.
Відповідальність за атаку на Київстар узяла на себе російська хакерська група "Сонцепьок". Тоді також надходили повідомлення, що хакери діяли за сприяння ГРУ ГШ РФ.