Хакерська атака на державні реєстри: у Мін'юсті відповіли, коли їх повернуть до роботи та чи стався витік даних

Міністр юстиції України Ольга Стефанішина провела брифінг 20 грудня щодо наслідків хакерської атаки

Ольга Стефанішина - Міністр юстиції України. Колаж: Інформатор
Ольга Стефанішина - Міністр юстиції України. Колаж: Інформатор

Внаслідок масованої харкеської атаки 19 грудня Міністерство юстиції ухвалило рішення про призупенення роботи всіх реєстрів, які адмініструються Мін'юстом, для уникнення подальшого розгортання загроз та для збереження інформації. Наразі тривають дії по відновленню реєстрів. Міністерка юстиції України Ольга Стефанішина розповіла, коли відновиться робота реєстрів після кібератаки, які з них запрацюють першими та що зараз можна зробити без них.

Події, пов'язані з реєстрами Мін'юсту, не вплинули на інші інформаційні системи держави. Застосунок "Дія" не працював у частині, яка стосується даних з реєстрів Міністерства юстиції. На сьогодні немає жодних обмежень щодо доступу громадян до прав, пов'язаних з реєстрацією актів цивільного стану. Всі акти про народження, смерть, одруження та розлучення можуть здійснюватися в звичайному порядку, але з застосуванням паперових носіїв. Найближчим часом на офіційній фейсбук-сторінці Міністерства юстиції буде розміщена інформація про відділи реєстрації актів цивільного стану, до яких можна звернутися на всій території України для здійснення відповідних дій. 

"Всі соціальні виплати, пов'язані з настанням певних актів цивільного стану, здійснюються на основі відповідних заяв, будуть розглянуті після відновлення роботи реєстрів. Сьогодні на розгляд уряду я винесу акт, який буде передбачати, що не будуть обчислюватися строки до відновлення повноцінного функціонування реєстрів до повідомлення від міністерства. Реєстрація відомостей про заповіти, зміни до них, скасування заповітів, зведені спадкові справи, розірвання спадкових договорів, дублікати про нотаріальне посвідчення довіреностей, припинення їх дій здійснюється без доступу до реєстрів, тобто всі дії будуть здійснюватися нотаріусом. Фактично всі нотаріальні дії, які не потребують перевірки даних у реєстрах, здійснюватимуться державними та приватними нотаріусами. Одруження та розлучення наразі також лише у паперовому вигляді", - зазначає Ольга Стефанішина.

Найбільшим питанням є державна реєстрація нерухомості та бізнесу, відносини, що виникають в сфері державної реєстрації юридичних осіб, їхньої символіки, громадських формувань, які не мають статусу юридичної особи, фізичних осіб-підприємців та відокремлених підрозділів юридичної особи - здійснюється виключно програмним забезпеченням державного реєстру речових прав та нерухомого майна та єдиним державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців. Тривають роботи з відновлення даних реєстрів.

"Всі дані, які перебували в реєстрах Мін'юсту, збережені. Реєстри будуть відновлені. В першу чергу відновлять єдиний реєстр довіреностей, спадковий реєстр, реєстр прав на нерухоме майно, єдиний реєстр юридичних осіб та ФОП. Відновлення почнеться з понеділка. Як тільки стало відомо про цю атаку, разом із СБУ, спеціальним центром при РНБО, Держспецзв'язку, ми працювали на місці у державному підприємстві НАІС (Національні інформаційні системи). Всі обставини встановлюються. Загрози втрати даних та невідновленості функціонування реєстрів немає. Дані будуть поновлені", - наголошує Стефанішина. 

Всі громадяни, які потребуватимуть додаткової інформації або матимуть запитання, на які не знайдуть відповідь на офіційних ресурсах Мін'юста та суміжних служб, зможуть звернутися на гарячу лінію в центри безоплатної правової допомоги, де їм буде надано допомога, відповідні роз'яснення та сприяння у вирішення будь-яких питань, що виникатимуть на період повного відновлення функціонування державних реєстрів. 

За даними голови Держспецзв'язку, витік даних наразі не підтверджується. Ця безпрецедентна хакерська атака, яка готувалася, за даними СБУ, протягом кількох місяців, дозволить відновити роботу реєстрів таким чином, щоб уникнути можливої вразливості як реєстрів Мін'юсту, так і будь-яких інших державних реєстрів у майбутньому. Була атакована вся інфраструктура з серверами.  

"Повністю є бекап усіх даних з усіх державних реєстрів за весь період їхнього існування. Тобто у такому вигляді, як реєстри були до хакерської атаки. Міністерство окремо прийматиме рішення по внесеннях даних у реєстри, що відбувалося під час хакерської атаки (поки реєстри ще працювали)", - повідомила міністр.  

З перших хвилин кібердепартамент СБУ включився до роботи. Основною версією, яку розглядає СБУ, є те, що за даною кібератакою стоять російські спецслужби, зокрема хакерські угруповання, пов'язані з ГРУ ГШ РФ. 

"Спростовувати, що витік даних не відбувся, я не можу. Зараз ведеться кібердослідження. Після отримання всіх необхідних даних, ми надамо вам всю належну інформацію", - зазначив представник СБУ

Про хакерську атаку 19 грудня повідомив Мінʼюст. За повідомленням установи, у роботі державних реєстрів стався масштабний збій на рівні мережевої інфраструктури. При цьому офіційний сайт Мін'юсту зараз недоступний. Як і всі реєстри, які адмініструє міністерство. 

"Ми зіткнулися з серйозним викликом – масштабним збоєм на рівні мережевої інфраструктури, що обслуговує реєстри. Ми добре усвідомлюємо, як це може вплинути на ваші плани та справи. Хочемо запевнити вас, що команда фахівців ДП Національні інформаційні системи працює у посиленому режимі, докладаючи максимум зусиль для якнайшвидшого відновлення роботи всіх сервісів", - повідомили у Мін'юсті.

Як повідомили джерела Інформатора, найбільш імовірно, хакерська атака почалася в першій половині дня 19 грудня - саме коли зʼясувалося, що в Дії не можна скористатися низкою сервісів, повʼязаних з реєстрами. Проте у середині дня Мінцифри повідомило, що сервіси в Дії не працюють через оновлення реєстрів. Наразі точної інформації щодо терміну відновлення реєстрів немає. За деякими оцінками ситуація може тривати від кількох годин до кількох тижнів. Міністр юстиції Ольга Стефанішина теж не наводить точних дат.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube