Путін спробував вкрасти Запорізьку АЕС: чи зможе він це зробити технічно та які санкції отримає росія

Росія все глибше заганяє себе до повної ізоляції

Путін спробував вкрасти Запорізьку АЕС: чи зможе він це зробити технічно та які санкції отримає росія

Щоб "легалізувати" захоплення атомної станції в окупованому Енергодарі, путін видав наказ про використання росією електроенергії ЗАЕС. Україна просить світ запровадити санкції проти "росатому" і припинити будь-яку співпрацю з окупантами. Втім, голова МАГАТЕ не відмовляється від візиту до москви та планує там перемовини. 

Що буде з електроенергією

Голова "Енергоатому" Петро Котін каже про те, що дуже складно під’єднати Запорізьку АЕС до енергосистеми росії чи направити струм в Крим. Для цього потрібно багато коштів і додаткових пристроїв. Також ЗАЕС неможливо просто так взяти й відокремити від української енергосистеми, бо вона пов'язана з нею відповідними лініями електропередач. 

Ольга Кошарна повідомила про те, що чула від "Енергоатома" наміри запустити як мінімум два енергоблоки - нібито для того, щоб не замерзла станція та місто. На її думку, головний державний інспектор має заборонити це, а також перевантаж палива на реакторах і виведення реактори на мінімальні потужності.

“Пускати блоки на потужності - це давати козир для шантажу рф тому, що вони знову почнуть обстрілювати, ліквідують цю єдину лінію для внутрішніх потреб, що йде з мереж української енергосистеми”, - сказала Ольга Кошарна.

Фахівчиня заявила, що у нас є досвід виведення електроенергії без запуску енергоблоків.  

Згідно з даними “Енергоатом”, за 2021 рік АЕС України згенерували 86 422 млн кВт/год, що складає більш ніж половина загального обсягу електроенергії в нашій країні. 

Як путін спробував вкрасти Запорізьку АЕС

5 жовтня на сайті кремля з’явився відповідний наказ: “Уряду російської федерації забезпечити прийняття у федеральну власність об’єктів використання атомної енергії Запорізької атомної електростанції та іншого майна, необхідного для здійснення його діяльності”.

Фантазії путіна про звільнені міста від нацизму призводять до захоплення атомних станцій, які можуть стати “гранатою в руках мавпи”. Для рятування ситуації український уряд застосовує всі можливі інструменти впливу - в тому числі і політичні. 

Експертка з питань ядерної енергетики Ольга Кошарна повідомила, що очільником створеного підприємства призначать колишнього головного інженера Балаковської АЕС Олега Романенка. Він був одним з перших, хто зайшов на територію АЕС під час її окупації. Надати станції російські ліцензії окупаційна влада планує до 2028 року, до цього дієвою залишають український дозвіл. 

Що про це кажуть в Україні і МАГАТЕ

На дії путіна вже відреагували в Міненерго. Його очільник Герман Галущенко звернувся до МАГАТЕ, єврокомісара з питань енергетики Кадрі Сімсон і профільних міністрів держав G7 і закликає їх ввести санкції проти “росатому”.

"російська федерація як країна, що вдається до ядерного тероризму, має бути повністю позбавлена привілеїв і прав членства в МАГАТЕ відповідно до статуту організації. Ми закликаємо міжнародне співтовариство, включаючи МАГАТЕ, не вдаватися до кроків (це стосується й обміну інформацією та технологіями), які так чи інакше могли б легітимізувати незаконну присутність російського військового чи цивільного персоналу на об’єкті", - йдеться у зверненні Галущенко. 

Є заява і від Міністерства закордонних справ. Там також пропонують ЄС, державам G7 та іншим партнерам запровадити санкції проти "росатому", афілійованих з нею інституцій та інших ключових чинників російської енергетики. А країн-членів МАГАТЕ закликають обмежити співробітництво у межах будь-яких проектів з росією, “яка вдається до неприхованого ядерного шантажу всього світу”.

Тим часом Генеральний директор МАГАТЕ Гроссі збирається у москву. 

Ольга Кошарна каже, що з санкціями ми запізнились. А Україна навіть нічого не пропонує. 

Глава МАГАТЕ заявив про намір відвідати Київ та москву після викрадення генерального директора ЗАЕС. У відповідь на анексію атомної станції на сайті міжнародної організації повідомили, що Гросі "проведе консультації з відповідними органами". Якщо детальніше, то під час перебування в столицях України та рф гендиректор МАГАТЕ  “продовжить переговори щодо узгодження та якнайшвидшого впровадження охоронної зони ядерної безпеки та безпеки навколо ЗАЕС”. 

Що цьому передувало

5 жовтня кремль оголосив про анексію частини Запорізької, Херсонської, Донецької та Луганської областей. Окремо російська влада повідомила про намір створити федеральне підприємство “Запорізька АЕС” та використання нею атомної енергії. Втім, російські військові перебувають на ЗАЕС з 4 березня

Софія Єлагіна

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube