ЗАЕС без директора і під контролем окупантів: що буде далі

Станцію треба деокупувати та демілітаризувати

ЗАЕС без директора і під контролем окупантів: що буде далі

Гендиректора ЗАЕС відпустили з російського полону 3 жовтня. Ігор Мурашов, якого російські окупанти викрали 30 вересня й утримували кілька днів, повернувся до сім'ї. Але він більше не зможе виконувати свої обов'язки генерального директора, оскільки зараз перебуває на підконтрольній частині України.

Що відомо про Мурашова?

Попри те, що Ігор Мурашов більше не буде керувати станцією, сьогодні, 5 жовтня, він взяв участь у зустрічі з головою Запорізької ОВА Олександром Старухом і міським головою Дмитром Орловим. Про це повідомив Олександр Старух: «Обговорили варіанти розв'язання напруженої ситуації навколо АЕС та позицію наших міжнародних партнерів.

Єдиним рішенням на наш погляд є повна демілітаризація зони атомної станції та повернення контролю до нашого НАЕК «Енергоатом». Викрадення та терор працівників - це черговий приклад порушення ядерної безпеки. Через неправомірні та небезпечні дії окупантів увесь світ може опинитися під загрозою. Очікуємо реальних дій від міжнародних організацій та протидіємо ворогу!», - сказав голова ОВА.

Зустріч Ігоря Муращова з головою Запорізької ОВА Олександром Старухом і міським головою Дмитром Орловим

Зустріч Ігоря Муращова з головою Запорізької ОВА Олександром Старухом і міським головою Дмитром Орловим

Отже, можна припустити, що Ігор Мурашов не «випадає з життя» і продовжить докладати зусилля для розв’язання ситуації навколо ЗАЕС. 

Ігор Мурашов був призначений в.о. генерального директора Запорізької АЕС буквально напередодні  військової агресії росії проти України – 16 лютого. До цього, з  31 липня 2020 року, він обіймав посаду головного інженера (першого заступника генерального директора) Запорізької АЕС. Всього на станції він пропрацював 24 роки, з 1998 року. Ігор Мурашов народився у місті Боровськ Калузької області (росія), вищу освіту здобув у Севастопольському інституті ядерної енергії та промисловості за спеціальністю «АЕС і установки». 

З 4 березня, коли  російські війська окупували місто Енергодар та захопили Запорізьку АЕС, Ігор Мурашов залишився керувати станцією. 1 жовтня росіяни його викрали, 3 жовтня – відпустили. 4 жовтня стало відомо, що він більше не буде керувати станцією.

Що  буде далі з атомною станцією?

Хто надалі буде очолювати ЗАЕС - не відомо. Цього тижня гендиректор МАГАТЕ Рафаель Гроссі вирушить до Києва, а потім до Москви. "Візит є частиною поточних зусиль щодо якнайшвидшого узгодження і впровадження охоронної зони ядерної безпеки навколо ЗАЕС", - про це йдеться у заяві МАГАТЕ.

Своє припущення про мету візиту Рафаеля Гроссі у Київ та москву, висловив екс голова Державної інспекції ядерного регулювання Григорій Плачков . "Він намагається зробити навколо Запорізької атомної електростанції демілітаризовану зону. І, на мій погляд, це єдина можливість убезпечити світ від катастрофи. Станцію треба деокупувати й демілітаризувати", - сказав Плачков. Він переконаний, що на росію треба тиснути всіма можливими важелями, зокрема, можна відсторонити агресора від прийняття рішень у міжнародних організаціях (МАГАТЕ, ООН).

Тим часом, Компанія «Енергоатом» розглядає можливість повторно запустити два реактори Запорізької АЕС, останній з яких зупинили у вересні через російські обстріли. Про це сказав очільник «Енергоатому» Петро Котін.

«Ми зараз оцінюємо всі ризики. А це залежить від погоди. І насправді у нас не так багато часу для цього», — додав він.

Він зазначив, що компанія може запустити два реактори впродовж кількох днів, щоб захистити установки безпеки через наближення зими та зниження температури. Очільник «Енергоатому» зазначив, що рішення про запуск реакторів можуть ухвалити вже в середу, 5 жовтня.

Що відбувається на ЗАЕС?

Уночі проти 11 вересня на Запорізькій АЕС зупинили останній робочий енергоблок №6, який до цього часу живив власні потреби станції. Тож усі блоки АЕС перевели у найбільш безпечний стан — холодний зупин.

Зараз електроенергія, яка необхідна для охолодження реактора та інших важливих функцій безпеки на ЗАЕС, надходить ззовні на станцію від енергосистеми України. Зробити це вдалося завдяки українським фахівцям, які відновили пошкоджені російськими обстрілами лінії електропередач.

Попри це в МАГАТЕ наголошують, що ситуація з ядерною безпекою та охороною на станції залишається нестабільною, зокрема через постійні обстріли. Очільник «Укренерго» Володимир Кудрицький заявляв, що окупанти «систематично та свідомо» пошкоджують магістральну мережу в зоні ЗАЕС. 

Раніше ми повідомляли, що генеральний директор Запорізької атомної електростанції Ігор Мурашов, якого російські окупанти викрали 30 вересня й утримували кілька днів, повернувся до сім'ї. Він знаходиться на підконтрольній Україні території. 

Тетяна Самойлова

Головна Актуально Україна на часі Youtube