Ситуація на ЗАЕС схожа на випадок на Фукусімі: до чого готуватися українцям

Ситуація на ЗАЕС схожа на випадок на Фукусімі: до чого готуватися українцям

Ситуація на ЗАЕС схожа на випадок на Фукусімі: до чого готуватися українцям

Можлива аварія на ЗАЕС може зачепити 40 країн та приблизно 1 мільярд людей на планеті. Зараз ситуація розгортається так, як вона розгорталася на станції в Фукусімі. Щоб забезпечити безпеку потрібна повна деокупація і демілітаризація ЗАЕС, «оскільки знаходження військових, боєкомплектів на ЗАЕС порушує всі можливі і неможливі міжнародні вимоги і міжнародні документи».

5 вересня голова Державної інспекції ядерного регулювання у 2017-2021 роках Григорій Плачков розповів про роботу місії МАГАТЕ на Запорізькій атомній станції. Інформатор послухав та записав найважливіше.

"Інспекція повинна була розібратися в трьох основних речах: це нерозповсюдження ядерного матеріалу, якого достатньо багато на ЗАЕС у різному вигляді: у вигляді свіжого ядерного палива, і відпрацьованого. Друге - це в ресурсності атомної електростанції: чи вистачить морально-психологічного ресурсу у персоналу  і далі виконувати свої професійні обов’язки, як вони це робили і роблять. І третє - це розібратись з фізичним захистом об’єкту. На мій погляд, з деякими висновками, які були представлені паном Гроссі можна було б посперечатися і я б все ж таки підвищив деякі рівні. Але  наразі звіт ще не підготовлений", - заявив Григорій Плачков.

Нагадаємо, що 5 вересня чотири представники Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) покинули Запорізьку атомну електростанцію. Інші два представники місії залишилися на об'єкті. Очікується, що вони продовжать роботу на ЗАЕС на постійній основі. Про це стало відомо з повідомлення компанії «Енергоатом».

Як забезпечити безпеку ЗАЕС

За словами Плачкова, для того, щоб забезпечити безпеку функціонування атомної станції потрібна повна деокупація і демілітаризація ЗАЕС, «оскільки знаходження військових, боєкомплектів на ЗАЕС порушує всі можливі і неможливі міжнародні вимоги і міжнародні документи».

"Треба виводити війська, робити якусь демілітаризовану зону у вигляді 10 км/30 км і повністю повернути під юридичний, технічний і регулюючий контроль ЗАЕС нашій державі Україні", - заявив екс-голова голова Державної інспекції ядерного регулювання.

Як вважає експерт, в суспільстві зараз точиться дискусія, що «більш безпечнішим є експлуатувати атомну станція, де всі атомні блоки знаходяться в холодному зупиненні».

"Або мати один чи два енергоблоки на потужності, щоб, по-перше, мати власні потреби. По-друге, щоб не дати можливість росіянам переключити ЗАЕС на Крим або під'єднати її до системи рф. Але з кожною лінією, відключеною на електростанції, сценарій може піти не за проектом, - заявив Григорій Плачков. - І цій сценарій більш схожий на той, що відбувався в 2011 році на Фукусімі (11 березня 2011 року землетрус і цунамі призвели до найбільшої аварії на японській атомній електростанції "Фукусіма-1» - ред.)  де також станція була знеживлена, де не спрацювали дизель-генератори,  але там були інші фактори, більш природні: цунамі та землетрус. Тут ми маємо фактор як військовий обстріл, важка техніка і інші жахи". 

Чим корисний візит МАГАТЕ

Практичний ефект від присутності двох експертів МАГАТЕ на ЗАЕС буде виглядати у повній інформації, що відбувається на станції.

"Оскільки дуже багато є і заяв рф, все ж таки МАГАТЕ має технічний мандат від ООН. Думаю, якщо звіт буде достатньо чесним, то він може стати таким плацдармом щодо відсторонення росіян у прийняття рішень у міжнародних організаціях. І, по-друге, це може бути основою для накладання санкцій на Росатом.  Тому що ми знаємо: працівники Росатому перебували не тільки на ЗАЕС, а й на Чорнобильської АЕС, де підписали незрозумілий фейковий акт. Тому на мій погляд це також може стати фундаментом для тяжких міжнародно-дипломатичних санкцій для росії", - заявив Плачков. 

За його словами, пан Гроссі визнав, що фізичний захист станції був порушений.

"Ми бачили з кадрів, що в російського експерта, який також щось там робить на електростанції, у котрого магічним образом розвертається на 180 градусів снаряди. По-друге, з чим я не згоден, він перевів морально -психологічний стан персоналу в жовто-червоний колір. Я все ж таки вважаю, що морально -психологічний стан персоналу в червоному кольорі. Тому що я не розумію, що таке «унікальна співпраця» українського і російського персоналу. І третє: регулюючий контроль нашої держави на станції втрачений. Я б все ж таки такий показник перевів у червону зону. Все ж таки зовнішнє живлення станції, резервні системи також в червоно-жовтому показнику", - заявив Григорій Плачков.

До чого готуватися українцям

"Апокаліптичних сценаріїв я б не хотів, тому що аварія на ЗАЕС може зачепити 40 країн та приблизно 1 млрд людей на планеті. Але, все таки, на мій погляд, ситуація розгортається так, як вона розгорталася на станції Фукусіма, - заявив експерт. - Але ж є різниця: по-перше, атомні енергоблоки на ЗАЕС іншого дизайну. По-друге, Україна модернізувала за роки незалежності і продовжила строк служби п’ятьом з шести атомних енергоблоків. Тому там впроваджені також так звані «постфукусімські міроприємства». Але ж все ж таки ситуація на електростанції залишається досить напруженою. І на Фукусімі було все ж таки 4 енергоблоки, на ЗАЕС - 6 атомних енергоблоків. Тому ризики достатньо великі". 

Як повідомляв Інформатор, російським «експертом-атомником», що водив членів місії МАГАТЕ по Запорізькій АЕС, виявився спеціаліст з розмноження мавп

Ірина Логуш

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube