США пильно стежать за російським ядерним арсеналом та готові втрутитися при перших ознаках небезпеки
Днями очікується, що кремль повідомить про приєднання до рф нових окупованих територій України. Це створить для рф правові передумови для застосування ядерної зброї та виведе ядерний шантаж на новий рівень.
Інформатор розбирався, що стоїть за підвищенням градусу ядерної риторики в світі та загрозі для України.
За інформацією Міноборони Великої Британії, 30 вересня президент рф володимир путін може оголосити про приєднання окупованих українських територій, внаслідок, так званих «референдумів». На цей день заплановано звернення російського президента до обох палат держдуми.
На думку британського оборонного відомства, в такий спосіб кремль намагається консолідувати суспільство після зростаючої внутрішньої обізнаності про нещодавні невдачі росії на полі бою та значним занепокоєнням з приводу часткової мобілізації.
Так званий «голова» Криму сергій аксьонов вже встиг анонсувати, що після «приєднання нових територій» статус «спеціальної військової операції» зміниться на контртерористичну операцію.
«Набуття нового статусу для звільнених територій покладе край невизначеності. Вони стануть повноцінними суб'єктами Російської Федерації. А ми фактично проводитимемо вже не СВО, а контртерористичну операцію на своїх територіях. Ми й раніше боролися за своїх людей. Тепер боротимемося за свою землю», — написав у своєму Telegram-каналі аксьонов.
З логіки рф, подальші наступальні дії ЗСУ може бути розцінено, як наступ на її територію, що означатиме право на застосування ядерної зброї(ЯЗ). В зміненій у 2020 році ядерній доктрині йдеться про право використання ЯЗ у відповідь на:
Офіційні спікери кремля неодноразово уникали відповіді на пряме запитання – чи використає рф проти України ядерну зброю у разі наступу на ці території, там посилалися на доктрину. Мовляв, там все написано.
21 вересня, під час оголошення часткової мобілізації в рф, путін знову не уникнув можливості погрозити Заходу своїм ядерним арсеналом.
24 вересня США підняли в небо так званий літак «ядерної розвідки» RC-135S «Cobra Ball», який призначений для відстеження польотів міжконтинентальних балістичних ракет. Вже за два дні, 26 вересня прес-секретар Білого дому Карін Жан-П’єр повідомила, що США поки не фіксують ознак того, що рф готується застосувати ЯЗ.
«Що стосується доказів чи можливості (застосування ядерної зброї), станом на зараз ми їх не побачили. Ми, однак, сприймаємо ці загрози дуже серйозно, але ми поки не бачили підстав змінити щось у розгортанні власних ядерних сил», – речниця на брифінгу для преси.
Лідері європейських країн також, поки не піддалися на ядерний шантаж путіна, зазначивши, що погрози використання є малоймовірними. В кремль передано попередження про наслідки за ймовірне її застосування.
Після Другої світової війни ЯЗ жодного разу не використовували у воєнних конфліктах. ЯЗ умовно розділяють на два типи – стратегічні та тактичні. Стратегічна ЯЗ має велику потужність від 1 тисяча кілотонн, розрахована на використання в міжконтинентальних балістичних ракетах на великій відстані. Своєю чергою, тактична ЯЗ призначена для обмеженого удару, без значних руйнувань на місцевості. Для її запуску достатньо навіть 200 мм артилерійської установки. Прогнозувати чи вдасться путін до використання ЯЗ майже не можливо.
До 24 лютого українське політичне керівництво до останнього не вірило та заперечувало можливість повномасштабного вторгнення. При цьому, що західні розвідки систематично попереджали про це. Навіть більше, європейські таблоїди публікували карти вторгнення, а посольства країн евакуювали свої представництва з Києва. На сьогодні подібної інформації Україна не отримує, при тому, що обмін розвідданими відбувається на найвищому якісному рівні.
Російська ЯЗ знаходиться в захищених сховищах, тому підготувати її до старту непомітної не вдасться. Це складний процес підготовки до бойової готовності ядерних боєголовок та носіїв, такі само алгоритми, з так званою «ядерною валізою». Тому говорити про ядерну війну поки виглядає передчасним.
Єдине на що може вдатися путін – це застосувати невеликий тактичний ядерний заряд, як доказ своїх намірів. Наприклад, в акваторії Чорного моря відбудеться пуск ракети з ураженням умовної цілі.
Кремль хоче заморозити війну в Україні вже найближчим часом. Оперативна обстановка на фронті, відсутність мотивованого поповнення армії та нормального озброєння вказують, що поразка у цій війні це лише питання часу. Не треба плекати ілюзії, що знищену кадрову армію зможе повноцінно заміти мобілізована маса, на підготовку якої навіть не витрачають часу.
Крім погроз «ядерною палицею», путін надсилає Європі сигнали, що готовий зупинити війну. 26 вересня, під час зустрічі з самопроголошеним президентом Білорусі олександром лукашенком, путін заявив, що «майбутнє у співпраці та хоче поваги Європи».
Зрозуміло, що рф потрібна пауза - не оперативна на кілька місяців, що ми спостерігали влітку, а на кілька років. В експертному середовищі вже не перший день обговорюють цікаву конспірологічну теорію. Йдеться про те, що на зустрічі Шанхайської організації співробітництва в Самарканді, Китай, Індія та Туреччина поставили путіну умову закінчити війну в Україні до саміту країн «Великої двадцятки»(G-20), що відбудеться в середині листопада 2022 року. Якщо до того часу питання не буде вирішено, вони перестануть підтримувати рф та можуть приєднатися до західних санкцій. Розуміючи свій військовий потенціал, в кремлі до останнього намагатимуться утримувати захоплені землі, питання про продовження нових військових інтервенцій зараз навіть не розглядається.
Саме тому путін в авральному режимі оголосив часткову мобілізацію, чудово знаючи, що якісно провести її в такий короткий період неможливо. А для більшої аргументації, звернувся до своєї улюбленої тактики ядерних погроз. Цікаве співпадіння, 26 вересня в американському виданні Time вийшов матеріал про головнокомандуючого Збройних сил України, генерала Валерія Залужного. В ньому йдеться, що перемога над росією буде лише перепочинком перед новою війною з нею. Крім того, варто нагадати, що ще в серпні голова Офісу президента Андрій Єрмак говорив про необхідність закінчення активної фази війни до холодів.
Раніше Інформатор повідомляв, що Японія ввела додаткові санкції проти росії через ризик застосування ядерної зброї
Максим Федоренко