Чому кремль знову вдається до шантажу
Російське політичне керівництво вигадало погрози зброєю масового ураження від Заходу та пригрозило ударом у відповідь. Цього разу без блефу, як і всі попередні. Інформатор розповідає навіщо путін знову згадав про свою «ядерну палицю». А також, яким чином працює “ядерна валізка” та чому її так важко буде застосувати.
Президент рф володимир путін погрожує Заходу використати ядерну зброю у відповідь «застосування зброї масового ураження». Про це йдеться в його відеозверненні до російського населення, що було опубліковано 21 серпня.
«У хід пішов і ядерний шантаж. Йдеться не тільки про заохочувані Заходом обстріли Запорізької атомної електростанції, що загрожує атомною катастрофою, а й про висловлювання деяких високопоставлених представників провідних держав НАТО щодо можливості та допустимості застосування проти Росії зброї масового ураження – ядерної зброї. Тим, хто дозволяє собі такі заяви щодо Росії, хочу нагадати, що наша країна також має в своєму розпорядженні різні засоби ураження, а за окремими компонентами – і більш сучасні, ніж у країн НАТО. У разі загрози територіальній цілісності нашої країни, для захисту Росії і нашого народу ми, безумовно, використаємо всі наявні в нашому розпорядженні засоби. Це не блеф», – заявив путін.
Заяви, про які згадує путін, не було зроблено жодним європейським чи американським посадовцем. Цікаво, що свої погрози російський політик зробив у Міжнародний день миру ООН, що є більше, ніж символічним.
Путін продовжує залякувати Захід, ядерною зброєю цього разу запевняючи, що це не блеф. Сьогодні кремлівський режим знаходиться у надскладній ситуації – оперативна обстановка на фронтах в Україні не на його користь, країни Азії в не вдалося умовити надати підтримку зброєю. До зимової кампанії залишилося мало часу, а позиційна обстановка критична.
Тому своє відеозвернення путін побудував на браваді перемог «російської зброї» проти «колективного Заходу». Але не зміг стриматися, щоб не пригрозити «ядерною дубиною». Схоже, що це останній аргумент, яким путін ще може оперувати. Більш того, все це виглядає більше, як продукт для внутрішнього споживача, на фоні оголошеної мобілізації. Зі слів путіна, перемога вже близько, втрат немає, а НАТО чи США отримають ядерну боєголовку, якщо і далі підтримуватимуть Україну.
Станом на кінець 2021 року рф мала 6257 боєголовок, з них 1458 було безпосередньо розгорнуто, ще 3039 — знаходилося на зберіганні, 1760 — знято з чергування. Тоді ж начальник Генштабу ЗС рф валерій герасимов заявляв, що 95% пускових установок ядерних сил рф готові до бойового застосування.
Для порівняння, у США на озброєнні 5550 боєголовок (1389 розгорнуто, 2361 на зберіганні та 1800 знято з чергування). Крім того, за даними Національного управління з ядерної безпеки США (NNSA), на кінець 2021 року, на складах ВПС США в Європі – Німеччині, Італії, Бельгії, Нідерландах та Туреччині – також розміщено не менше 100 тактичних ядерних авіабомб B61-3 та B61-4 з потужністю від 0,3 до 340 кілотонн, призначених для застосування американськими винищувачами F-15, F-16, а також авіацією союзників США в НАТО.
Франція та Велика Британія мають лише розгорнуті ядерні комплекси — 290 та 225 одиниць відповідно.
Минулого тижня колишня заступниця генерального секретаря НАТО Роуз Ґетемюллер припустила, що кремль може вдатися до демонстраційного ядерного удару над Чорним морем. Або удару по військовому об'єкту, щоб залякати українців та Захід. Про це йдеться в матеріалі The Independent. На її думку, позиція путіна може бути непередбачуваною, він може розпорядитися про застосування зброї масового ураження.
У відповідь на можливе використання ядерної зброї проти Україні, Велика Британія вже попередила про крок у відповідь. В квітні 2022 року прем’єр-міністр Британії Борис Джонсон заявив, що країна залишає за собою право удару у відповідь без консультацій з іншими країнами НАТО. Ліз Трасс, що змінила Джонсона на посаді має ще більш жорстку позицію щодо рф.
Водночас, посол США в Україні Бріджит Брінк запевнила, що будь-яке використання ядерної зброї буде неприпустимим і викличе серйозні наслідки. Відповідь на це вже обговорюється разом партнерами.
Для прикладу, на початку вересня до Польщі вже прибув американський стратегічний бомбардувальник Boeing B-52, що здатен нести ядерну зброю.
Про ймовірність застосування кремлем зброї масового ураження говорять від початку повномасштабного вторгнення в Україну. Якби рф хотіла використати ядерне озброєння, то вже давно б це зробила. Проте в кремлівських баштах розуміють, що це стане кінцем для режиму. З огляду на це можна стверджувати, що розроблені Заходом запобіжники працюють. Якщо говорити про ядерний удар по Європі чи США, то це автоматично активує режим Третьої світової війни, перемогти в якій у рф, без союзників немає жодних шансів. А з останніми є проблеми. Єдиний хто міг би виступити проти з США – Китай, займає нейтральну помірковану позицію.
Треба розуміти, що ядерна зброя не фактором стримування, а не засобом для атаки чи захисту. Також важливо нагадати, що у ядерній війні не буде переможців, адже руйнування не співставні отриманій вигоді. Мають це розуміти і в російському командуванні. Інформації про те, як працює так звана «ядерна валіза» у відкритому доступі обмаль.
З відкритих джерел відомо, що до моменту запуску ядерної боєголовки має пройти ціла ланка певних алгоритмів дій на рівні верховного командування та політичного керівництва. Власне сама валіза, до якої привчив голлівудський кінематограф, є засобом для активації захищеного каналу зв’язку. З неї відбувається передача даних на командні пункти пускових установок.
До слова, таких валіз має бути щонайменше три – у президента, міністра оборони та начальника Генштабу ЗС. Всі вони повинні діяти синхронно та підтверджувати переданий сигнал, що є своєрідним ключем. Після цього, ракети можуть розблокувати до запуску старші офіцери, що знаходяться на чергуванні в секретних бункерах. Тому запуск ракети може відбутися лише після підтвердження від усіх трьох валіз, з яких до командного пункту буде надіслано певний закодований сигнал. За різними розрахунками, цей процес займає близько 15 хвилин.
Стан та якість російського озброєння з яким українські сили оборони вже мали познайомитися за пів року великої війни, викликають певні сумніви, що у путіна все добре з його ядерною тріадою. На початку червня російська Тейковська дивізія Ракетних військ стратегічного призначення (РВСП) у рамках військових навчань провела маневри на маршрутах бойового патрулювання автономних пускових установок стратегічних комплексів «Ярс». Згідно з відкритими даним, останні подібні навчання в РВСП проводилися аж в 2017 році.
Наостанок хочеться відзначити, що своїми заявами про ядерну зброю путін намагається розхитати суспільні настрої на Заході. Адже, проведення мобілізації несе в собі подальшу ескалацію воєнних дій в Україні, а це означає продовження фінансової та матеріальної підтримки. Це безумовно відобразиться на рівні життя, цінах на продукти та енергоносії в Європі. В столицях ЄС все частіше проходять проплачені кремлем акції протестів. А ймовірність ядерного удару є останнім аргументом після якого вже немає вороття.
Нагадаємо, у своєму зверненні 21 вересня (якого чекали ще напередодні) путін оголосив про часткову мобілізацію у рф. Росіяни сприйняли звістку дуже нервово. Про це свідчать заклики до акцій протесту, пошукові запити у Google та падіння фондового ринку.
Про те, що пропонує США стосовно реформи Радбезу ООН та чому зараз це важливо, Інформатор писав тут.
Максим Федоренко