США підняли у повітря літаки RC-135S Cobra Ball для стеження за ядерною зброєю. Що про них відомо

Читать на русском

Всього на озброєнні США лише три таких унікальних літаки

Читать на русском
США підняли у повітря літаки RC-135S Cobra Ball для стеження за ядерною зброєю. Що про них відомо

Всього на озброєнні США лише три таких унікальних літаки

Вночі 24 вересня США підняли в небо один з унікальних літаків - RC-135S "Cobra Ball”. Він призначений для відстеження польотів міжконтинентальних балістичних ракет. Станом на ранок 24 вересня всі три літаки були в небі. Два – на кордоні з російською федерацією. Один летів з центру США. В останній раз Вашингтон підіймав у повітря  RC-135S "Cobra Ball у квітні 2022 року, коли росія проводила випробування свого «Сармата» в Архангельській області.

Що відомо про ці літаки?

RC-135S Cobra Ball виявляють і супроводжують ракету на відстань до 400-500 кілометрів. З високою точністю вони можуть виявляти момент відключення ракетного двигуна і розрахувати точки старту та падіння.

До складу екіпажа входять мінімум два пілоти, один штурман, три офіцери радіоелектронної боротьби, два бортових інженери-системотехніки й два та більше бортових спеціалістів.

ВПС США замовили перший варіант RC-135 для заміни Boeing RB-50 Superfortress. Спочатку передбачалось виготовлення дев'яти екземплярів, але згодом це число зменшилось до чотирьох. Вони були модифікованим варіантом Boeing 739—700: використовувались ті ж самі двигуни, але замість заправної системи були встановлені камери. Літаки використовувались для фотографування та розвідки.

Наступним замовленим варіантом став RC-135B, який мав замінити Boeing RB-47H Stratojet виготовлення десяти літаків було завершено у 1967. Вони також базувались на базі аеротанкеру, на якому встановили камери та радар SLAR.

Покоління RC-135B стало останнім, яке виготовлялось з новозбудованих літаків. Всі наступні були зроблені шляхом переобладнання наявних літаків або танкерів. У 2005 році всі наявні RC-135 пройшли значну модернізацію, яка включала заміну двигунів, навігаційного обладнання тощо.

Основні характеристики:

  • Команда: 27 осіб, з них троє пілотів та два навігатори.
  • Довжина: 41.53 метри (136 футів три дюйми)
  • Розмах крила: 39.88 метри (41 фут 8 дюймів)
  • Вага: 79 545 кг
  • Вага з вантажем: 135000 кг
  • Практична стеля: 15 км

 Участь «кобри» у військових конфліктах 

Ці літаки брали участь майже у всіх військових конфліктах з шістдесятих років, включаючи війну у В'єтнамі, операцію «Каньйон Ельдорадо» у Середземномор'ї, операції «Щит Пустелі», «Буря в пустелі», «Нескорена свобода» у Південно-Східній Азії. З початку дев'яностих RC-135 знаходяться у Південно-Східній Азії на постійній основі.

26 листопада 2018 року літак цього типу виконав політ над територією Керченської протоки у зв'язку з агресією Росії в Азовському морі, а саме захоплення 3 човнів ВМС ЗСУ.

Станом на квітень 2021 року британські розвідувальні літаки RC-135W Rivet Joint та американські БПЛА RQ-4 Global Hawk регулярно виконували спостережні польоти вздовж узбережжя тимчасово окупованого Криму та вздовж зони ООС на сході України.

Так, 11 грудня 2021 року американський RC-135W Rivet Joint здійнявся з авіабази у Великій Британії та кількома годинами згодом здійснив обліт вздовж окупованих районів на сході України. За неофіційними даними, політ відбувся через розгортання російськими військовими підрозділів ППО з ЗРК «Бук» в районі села Масловка, неподалік Воронежа.

27 грудня 2021 року відбувся наступний розвідувальний політ: літак радіоелектронної розвідки Boeing RC-135V Rivet Joint рано вранці піднявся у повітря з авіабази Ханья, що на грецькому острові Крит у Середземному морі.

Близько 9-ї години ранку, після дозаправлення над Чорним морем, американський розвідник приступив до моніторингового польоту над Україною. Політ проходив за маршрутом: Миколаїв — Мелітополь — Краматорськ — Ізюм — Полтава. Крім того, вздовж окупованих територій здійснив політ розвідувальний літак Boeing E-8C Повітряних сил США.

5 січня уже 2022 року в небі над Україною було зафіксовано роботу одразу літака RC-135W та Boeing E-8C. Розвідник RC-135W США залетів у повітряний простір прибувши з Великої Британії. Boeing E-8C прибув до України вилетівши з Німеччини.

19 лютого 2022 року, близько 10:10 UTC (12:10 за київським часом), у повітряний простір України увійшов Boeing RC-135W Rivet Joint (бортовий номер 62-4134). Близько 11:15 UTC (13:15 за київським часом) до нього приєднався Boeing E-8C (бортовий номер 95-0121), 23 лютого в небі України патрулював JAKE12 — Boeing RC-135W Rivet Joint (бортовий номер 62-4134) ВПС США.

Раніше Інформатор повідомляв, що російське політичне керівництво вигадало погрози зброєю масового ураження від Заходу та пригрозило ударом у відповідь. Цього разу без блефу, як і всі попередні. Інформатор розповідає навіщо путін знову згадав про свою «ядерну палицю». А також, яким чином працює “ядерна валізка” та чому її так важко буде застосувати.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Тетяна Самойлова

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.