Позапланові вимкнення світла та нові заклики до миру - головні події 12 вересня

Контрнаступ росіян на Курщині, на думку президента, йде за українським планом, Лукашенко стягує війська на кордон з Україною, Зеленський проти примирення за сценарієм Бразилії та Китаю, а Кличко витратив на ремонт Київського метро 9 метрів грошей: підсумки четверга, 12 вересня 2024 року

Підсумки 12 вересня - колаж
На Курщині все відбувається за українським планом: колаж - Інформатор-Україна

У Києві під вечір чули грім, що його дуже легко було сплутати з роботою сил ППО. Циклон Annet з Італії майже без попередження приніс дощі не лише в столицю, але й на значну частину Півдня та у Центр країни. Так саме без попередження, всупереч прогнозам енергетичних експертів про те, що у вересні не буде відключень, якщо не буде нових ударів по енергетиці, ДТЕК та Укренерго почали вимикати світло. Щоправда, відключення відбулися косметичні: у Києві на 2 - 3 години та не в усіх районах. Але постає питання: що відбувається? Те саме питання є й щодо Курщини, де почався контрнаступ росіян - і вони вже рапортують про певні успіхи. Проте навіть військові занепокоєні загрозливими подіями на білоруському кордоні. Кажуть, Лукашенко стягує туди військову техніку, БПЛА та засоби зв’язку. Вже промаркував їх білою літерою В. Інформатор підбиває підсумки четверга, 12 вересня 2024 року. Спойлер: відповіді на деякі з перелічених питань ми вже знайшли. 

Пішов дощик - одразу вирубили світло: що буде взимку? 

Ще у середу Укренерго обіцяло - ніяких обмежень. У четвер опівдні - новий план. ДТЕК інформує - у більшості регіонів відключатимуть одну групу. 

Це звісно замало. Але бентежить тенденція: обстрілів не було, навіть погода суттєво не змінилася - ані спеки, ані холоду. Проте знов відключення! Що їх спричинило?

Інформатор опитав значну кількість експертів. Якщо стисло, то у ситуація є дві причини: коротка та довга. Коротка у тому, що енергетика все ще залишається чутливою до найменших коливань у споживанні чи то у виробництві електроенергії. 

"Був прогноз Станіслава Ігнатьєва минулого тижня про те, що на цьому тижні нам буде не вистачати 150-200 МВт через погодні умови. Схожий прогноз давали і ДТЕК, але вони вважали, що відключення будуть у понеділок-вівторок. Ринок ще не переобувався на осінь. Сонця стає менше", - пояснює ситуацію експерт з енергетики Андрій Закревський. 

З тієї ж причини через похмуру погоду та незначне похолодання, на думку експерта, нині дорожчає електроенергія з Європи. Ціни на імпорт електрики через це зросли, Україна може купувати її тільки вночі, коли ціни нижче, тобто вони нам по кишені. Докладніше >>> 

Але є й довга причина. Вона в безглуздій політиці в галузі енергетики: деякі з опитуваних нами експертів вказують, що ця політика пов’язана із діяльністю звільненого керівника Укренерго Кудрицького. Та можливо з діяльністю Германа Галущенка, очільника Міненерго. 

Приходько та Кудрицький
Приходько та Кудрицький - колаж: Інформатор-Україна

Одним з завдань Укренерго було створення захисту підстанцій від ударів російськими засобами ураження. Інформатор останнім часом витратив значний ресурс, щоб проаналізувати договори щодо створення таких систем захисту. Останній наш звіт з цього приводу вийшов якраз зранку. Він наочно демонструє сутність проблеми. 

Як виявилося, Укренерго без тендерів довірило будівництво захисту для трансформаторних підстанцій Корпорації виробничих та комерційних підприємств Союз з Одеси. Цій фірмі дісталося 7 угод на 483 млн 722 тис. 160 грн з тих 63 угод на 4,3 млрд грн, які Укренерго уклало протягом серпня-жовтня 2023 року.

Досі жодна з угод на захист підстанцій не виконана, це одна з можливих причин останніх проблем з електроенергією після масованих російських атак 26 серпня 2024 року. Власники Корпорації Союз до 2017 року працювали також і в Росії, а директора Романа Приходька у ЗМІ звинувачують у володінні російським паспортом.

Докладніше в розслідуванні Дмитра Чернишова >>>

Ця угода не є винятком, як вказує наш аналіз. Раніше Інформатор повідомляв, що будувати захист електропідстанцій у Харкові Укренерго довірило фірмі, через яку ексгубернатор Харківщини Добкін ледь не сів у тюрму. Тобто можна казати про тенденцію. 

Чому в Україні замість графіків досі тривають екстрені відключення світла?

Image

Треба відзначити, що саме сьогодні й пан Кудрицький дав розлоге інтерв’ю Українській правді. Це було вчасно, бо питань багато як до його діяльності, так і до відставки. Навіть політики найвищої ланки мають сумніви в її доцільності. 

“Ми вже усунули основну частину пошкоджень після останньої масованої атаки, тож у мережі "Укренерго" жодних проблем немає. Генерації в нас вистачає, тому що спала спека і знизилося споживання. Поки не буде нової хвилі спеки або чергових негараздів на якомусь великому об’єкті генерації на зразок атомної станції, у нас електроенергії мало б вистачати. Ми прогнозували, що у вересні-жовтні ситуація з балансом може бути спокійною, якщо не буде нових масштабних обстрілів”, - зазначив Володимир Кудрицький.

На думку екс-очільника Укренерго, системні відключення електроенергії почнуться у грудні. У листопаді почнеться опалювальний сезон, але в листопаді може не бути холодної погоди. Саме холодна погода буде тригером для введення обмежень електроспоживання. У випадку мінус 5 - 10 градусів обмеження Кудрицький прогнозує, як влітку - 4 через 4, або 4 через 6. Тобто не катастрофа. Докладніше >>> 

Ну, подивимося. До речі, на п’ятницю Укренерго знов не прогнозує відключень... 

 

Розмови про мирні переговори очікувано повернулися

Цей тиждень почався з так званого плану Шольца: стратегію мирного врегулювання, що придумав нібито канцлер Німеччини, ще ніхто не бачив. Але її обговорюють, що демонструє: на будь-який план є великий запит. 

Сьогодні президент України Володимир Зеленський вказав, що йому невідомо, чи план Шольца дійсно існує. Бо сам Шольц публічно висловився не про план, а про мирну конференцію за участі України - та Росії. Про те саме раніше казав й Зеленський. Але відверте обурення голови держави викликали питання щодо іншого плану - китайсько-бразильського:

"Їхня пропозиція – деструктивна, це просто політична заява.Він (російський диктатор Володимир Путін — ред.) вбивця... Він зайшов, убив людей, захопив території, а тепер Лула каже: "Хай вони поговорять. Я міг просто поговорити з Лулою, бо він мені не ворог. І Бразилія з Україною в абсолютно нормальних відносинах””, – заявив Зеленський в інтерв’ю бразильському виданню Metropoles. 

Докладніше про те, що передбачає китайсько-бразильський план мирного врегулювання >>>

Є теорія, що розмови про мирне врегулювання посилюються одразу з ініціативами на кшталт тієї, що мав привезти в Київ голова Держдепу США Ентоні Блінкен. Нагадаємо: очікувалося, що Блінкен у Києві розповість про дозвіл бити американськими ракетами по території Росії. Сьогодні з’явилися деталі щодо цього рішення. За даними Bloomberg, це рішення є відповідь на постачання до Росії Іраном балістичних ракет Fath-360. Саме це рішення Блінкен назвав "критичним моментом" у війні. Проте в Києві він про згоду на використання зброї США на території Росії не оголосив. Можливо це зробить саме президент США Байден. І це станеться після чергової генасамблеї ООН - вона запланована на 22 - 23 вересня. Докладніше >>>

Реджеп Таїп Ердоган, президент Туреччини

"Наша підтримка територіальної цілісності, суверенітету та незалежності України є непохитною. Повернення Криму Україні є вимогою міжнародного права"
Image

Ердоган - про повернення Україні контролю над півостровом Крим

Кількість ініціатив щодо мирного врегулювання попри те зростає. Сьогодні також стало відомо про сценарій від Трампа. Сам Трамп уникає розмов про цей сценарій. Можливо тому, що він розуміє: частину виборців таким він відлякає, а цього не можна допустити, особливо після невдалих дебатів із Камалою Гарріс. Проте сценарій нібито від Трампа виклав його ймовірний віцепрезидент Джей Ді Венс: кордон по лінії фронту, невступ України до НАТО та "будь-яких інших союзів" (мова, мабуть, про ЄС). Жодної радості. В інтерв’ю американському журналісту Венс коментував ситуацію, як типовий конспіролог. На його думку, війна триває, бо американські корпорації отримують надприбутки через військові замовлення. Докладніше >>>  

Найцікавіше, мабуть, що посилення мирних переговорів цього року передбачував журнал The Economist. У грудні 2023 на обкладинці його традиційного номеру річних прогнозів були зображені Зеленський та Путін, як частина ребуса з червоного та синього кольору, тобто з кольорів відповідно Республіканської та Демократичної партії. З обкладинки виходило, що Путін сподівається на мирні ініціативи, а Зеленський - на дозвіл використовувати американські ракети по території Росії.

Обкладинка The Economist
Обкладинка річних прогнозів The Economist за грудень 2023 року

Цей прогноз справдився, як і декілька інших. Наприклад, на тій самій обкладинці зображений Трамп. На його правому вусі - знак питання. Як відомо, саме в праве вухо Трамп був поранений під час свого виступу в липні на мітингу в Батлері, Пенсильванія. 

З тієї ж обкладинки The Economist можна зробити висновок, що найважливіші події щодо війни розгорнуться у жовтні, коли виборча кампанія у США розігріється на максимум. Взагалі прогнозам The Economist конспірологи в усьому світі придають особливе, майже сакральне значення. Чи дійсно ця редакція пов’язана із кланом Ротшильдів та чи знають вони щось таке, що відоме лише "світовій закулісі" - Інформатор розбирався в окремому матеріалі. 

 

Загроза нападу з Білорусі та можлива осада Рівного

В Україні традиційно відхиляють думку щодо можливої участі Білорусі у війни проти України. Але саме зараз з джерел у військових колах Інформатор дізнався: самопроголошений президент Білорусі Олександр Лукашенко, відомий за КДБ-шним прізвиськом Валет, накопичує у прикордонних районах військову техніку. На ній навіть нанесено маркування - літера В. Також надходять повідомлення, що на кордони стягнуто БПЛА та підрозділи зв’язку. Відомий моніторинговий канал білоруського спротиву в Telegram - Беларускі Гаюн - підтверджує ці факти.

Саме під час контрнаступу росіян на Курщині складається найвдаліший момент для удари по Україні з боку Білорусі. Тобто Лукашенко може вдарити у напрямку Рівного та загрожувати логістичним ланцюгам, що поєднують Україну з Європою. Інформатор спитав у експертів, чи Лукашенко справді має намір вдиратися - чи це його чергова спроба пограти на нервах в України та Європи. 

Ймовірність негативного розвитку подій опитані нами експерти вважають вкрай низькою. На то є низка причин, найголовніша - армія в Лукашенка навряд чи готова до будь-якого вторгнення. 

"Його армія стерильна. Вона нуляча. І Лукашенко комплексує з приводу своєї армії, бо білоруська армія останній бойовий досвід, який взагалі якось можна врахувати, мала під час Афганської авантюри, - каже Інформатору військовий експерт, співробітник СБУ 2004-2015 рр. Іван Ступак. - Подивіться на білоруську армію. Кращі з кращих як в цирку Дю Солей стрибають через палаюче кільце, шифер об голови розбивають, там цеглини... Це було смішно ще у 2010 році. Він комплексує, що в української армії є шалений досвід. І у російської є шалений досвід. Поляки вкладаються у військо і сучасні літаки. А у білорусів що? І він це чудово розуміє". 

Ще одну причину називає політик та дипломат Роман Безсмертний - вона суто внутрішня, українська: 

"Що стосується всього кордону, то в районі Волинської, Рівненської області, та й частини Житомирської – я би був більш-менш спокійним, тому що там є величезні проблеми, які стосуються фізично-географічних параметрів. Тобто там болота і ліси, не так просто піти на цих ділянках у наступ", - каже Безсмертний Інформатору. Докладніше >>>

До речі, Росія, як відомо, пішла у контрнаступ на Курщині. Це вже підтвердив і президент України Володимир Зеленський - 12 вересня на спільній пресконференції з литовським колегою Гітанасом Науседою в Києві. Проте президент каже, що в цьому поганого нічого немає, навіть навпаки – це все за українським планом.

Як так? Ми роз’яснюємо логіку подій слідом за президентом. Докладніше >>> 

 

Аварія у київському метро у цифрах: комікс від Інформатора

вавіавіа 3

І на останок про приємне. Відсьогодні Київське метро знов працюватиме на повну: шість станцій, що навесні зачинилися через аварію, знов під’єднані до синьої гілки. Ми вважаємо, найкраще оцінити масштаб цієї події через цифри. Тож зібрали найцікавіші. Наприклад:

  • За годину тунелі метро витримують навантаження як від 4 800 автомобілів. 
  • За добу від "Теремків" до "Либідської" проїжджає стільки ж пасажирів, скільки мешкає у сімох Жмеринках. 
  • Якщо викласти гроші, що були витрачені на ремонт тунелю, стосом, то його висота складе 9,2 метра (у купюрах по 500 грн) 

Читайте комікс про відкриття станцій на синій гілці від Богдана Пономаренка та Насті Омеліч - там є ще купа таких же цікавих підрахунків.  

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube